Pārbaudot nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanu, Valsts kontrole izmantojusi nejaušās izlases metodi. VK mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka 35% gadījumu netiek izmantotas iespējas piedzīt nodokļu parādu septiņu gadu laikā no nekustamā īpašuma nodokļa parāda rašanās brīža, kā rezultātā ir iestājies noilgums. 72% no izlases veidā pārbaudītajiem maksāšanas paziņojumiem nosūtīti, neievērojot likumā noteiktos termiņus. Revīzijā arī konstatēts, ka 33% no izlases veidā pārbaudītajiem gadījumiem nav piemērota atbilstoša nodokļa likme, piemēram, likmes 1,5% vietā ir piemērota samazināta likme 0,2-0,6% vai ar nodokli ir apliktas tādas būves, kas nav apliekamas. Toties ir konstatēti gadījumi, kad atbrīvojums no nodokļa ir piemērots ēkām, kur tiek sniegti veselības pakalpojumi, kaut gan šajās telpās ārstniecības iestāde nav reģistrēta. Pārbaudot parāda piedziņas darbības, VK konstatēja, ka 35% gadījumu netiek izmantotas iespējas piedzīt nodokļu parādu septiņu gadu laikā no nekustamā īpašuma nodokļa parāda rašanās brīža, kā rezultātā ir iestājies noilgums.
Vēl viens VK pārmetums RD vadībai ir saistīts ar personām, kuras varētu atrast dažādos valsts reģistros un nodokļa atlaidi piemērot automātiski, bet tas nav darīts, un atvieglojumi piešķirti tikai tiem, kas rakstījuši iesniegumu, piemēram, politiski represētajiem un cilvēkiem ar invaliditāti.
Rīgas mērs Nils Ušakovs (SC) Dienai pavēstīja, ka vakar Rīgas dome saņēmusi vēstuli no VK, kurā teikts, ka RD sūdzība par VK atzinumu un argumentācija par NĪN piemērošanu atstāta bez izskatīšanas. «Šobrīd vērtējam iespējas vērsties ar pieteikumu Administratīvajā tiesā, jo Valsts kontroles piezīmes nešķiet pamatotas un tādas, kurām mēs būtu gatavi piekrist,» norādīja N. Ušakovs. RD Pašvaldības ieņēmumu pārvaldes priekšnieks Ilmārs Ziedonis domes izsūtītajā paziņojumā visai asi vērtē VK ziņojumu, jo tas radot maldinošu un nepatiesu priekšstatu: «Valsts kontroles publiskotos datus veido atsevišķu gadījumu apkopojums, kas izrauti no kopējā nekustamā īpašuma nodokļa administrēšanas sistēmas konteksta, neiedziļinoties konkrētā lietā pēc būtības un nevērtējot lietas faktiskos apstākļus kopsakarā ar tiesību normām.» Viņš arī uzskata, ka VK revīzijas ziņojums satur subjektīvu VK viedokli, jo tas ir revidentu izteikts vērtējums.
Vakar līdz pēcpusdienai īpašas aktivitātes nebija izrādījusi arī domes opozīcija. Deputāte Baiba Brigmane (Vienotība) pieļāva, ka jautājumus par VK ziņojumu varētu uzdot trešdien plānotajā domes Finanšu un administrācijas lietu komitejas sēdē, kuru vada N. Ušakovs, taču opozīcija uz atbildi necer. Deputāts Olafs Pulks (Vienotība) atceras, ka jautājumi par NĪN atlaidēm ir izskatīti vairākkārt, taču pozīcija esot uzdevusi jautājumu, vai visus, kam pienākas atlaides, paspēs par tām informēt. Tas esot apsolīts, un nu izrādās, ka tomēr nav izdarīts. «Tā ir Ieņēmumu pārvaldes nolaidība - vajadzēja aktīvāk strādāt. Cilvēku viņiem pietiek,» uzskata deputāts.