Merkelei jāpiecieš izlēcieni
«Fon der Leijena koalīcijas vidū iemeta gluži kā dinamīta stienīti,» ziņu aģentūrai Reuters sacīja politologs Gero Nīgebauers no Berlīnes Brīvās universitātes. «Jālūkojas septiņdesmitajos gados, lai atrastu pēdējo ministru, kurš uzdrošinājies nostāties pret kancleru. Viņa Merkelei lika izskatīties vājai.»
Strīda iemesls slēpjas parlamenta noraidītajā opozīcijas ierosinājumā palielināt sieviešu īpatsvaru uzņēmumu valdēs, nosakot obligātās kvotas. Opozīcija rosināja desmit gadu laikā lielo uzņēmumu valdēs sieviešu īpatsvaru ar kvotu palīdzību palielināt vismaz līdz 40%.
A. Merkele ir pārliecināta kvotu kritiķe, tāpat kā liela daļa kristīgo demokrātu, taču darba ministre U. fon der Leijena pirms Vācijas parlamenta apakšpalātas balsojuma draudēja nepakļauties partijas nostājai un balsot «par» kvotām.
Lai gan virkne kristīgo demokrātu nekavējās ministri saukt par nodevēju, viņa piekāpās tikai tad, kad saņēma solījumus, ka partijas programmā pirms septembrī gaidāmajām vēlēšanām tiks noteikts, ka no 2020. gada lielo uzņēmumu valdēs vismaz 30% jābūt sievietēm.
«Fon der Leijena šajās debatēs pierādīja, ka gatava cīnīties par to, ko vēlas,» Reuters uzsvēra kāda A. Merkelei pietuvināta persona.
Eksperti pārliecināti, ka A. Merkelei neatliek nekas cits, kā vien pieciest U. fon der Leijenas izlēcienus, jo partija nevar atļauties pirms vēlēšanām zaudēt sabiedrībā iecienīto politiķi. Turklāt U. fon der Leijenas sīvā cīņa par sievietēm darba vidē pat varētu palīdzēt iekarot papildu vēlētāju balsis, neskatoties uz to, ka saniknojusi virkni partijas biedru.
Septiņu bērnu māmiņa
54 gadus vecā U. fon der Leijena, kura A. Merkeles valdībā ienāca 2005. gadā kā ģimenes ministre, nav kavējusies parādīt, ka ar viņas viedokli ir jārēķinās. Viņa nereti pieslējusies kreisi orientētajiem sociāldemokrātiem, aizņemoties viņu idejas un kaitinot kristīgos demokrātus.
U. fon der Leijena politikā ienāca 42 gadu vecumā, kas Vācijā ir liels retums, un daļa apbrīno par politiķi pārtapušās ārstes spēju rast balansu starp karjeru un ģimenes dzīvi. Kā septiņu bērnu māmiņa viņa asi cīnās par to, lai mainītu vāciešu priekšstatus, ka daudzbērnu ģimene un karjera ir divas nesavienojamas lietas. Kritiķi tikmēr pārmet, ka Briselē dzimušās un agrāk Lielbritānijā un ASV dzīvojušās sievietes tēls ir pārāk perfekts, lai būtu ticams.
Analītiķi norādījuši, ka par U. fon der Leijenas vārdu nevajadzētu piemirst. Izdevums Bild, saucot pagājušajā nedēļā uzvirmojušās domstarpības par A. Merkeles sakāvi, pieļāva, ka ministre cenšas stiprināt savas pozīcijas, jo nākotnē varētu būt nolūkojusi kancleres krēslu. Tam piekrīt virkne ekspertu, kuri uzsvēruši, ka kristīgajiem demokrātiem svarīgāk par visu ir saglabāt varu. Ja pēc A. Merkeles aiziešanas U. fon der Leijena būs drošākais variants, kādā nosargāt varu, biedri nekavēšoties virzīt viņu kā partijas kandidāti.