Pieprasa atkāpšanos
Otrdienas rītā simtiem policistu aplenca Taksima laukumu, lai nojauktu demonstrantu veidotās barikādes. Policija ar ūdensmetējiem, asaru gāzi un gumijas lodēm izgaiņāja protestētājus.
«Ja jūs pārtrauksiet mest akmeņus, mēs neizmantosim asaru gāzi. Mēs nevēlamies, lai jūs tiktu ievainoti, lūdzam pakļauties,» skaļruņos sauca policisti.
Kamēr radikālāk noskaņotie protestētāji iesaistījās asās sadursmēs ar policiju, ņemot talkā akmeņus un degmaisījumus, pārējie bēga uz laukumam blakus esošo parku, pret kura apbūvi aizsāktās demonstrācijas pāraugušas plašos protestos pret R. T. Erdoganu un viņa vadīto Taisnīguma un attīstības partiju (AKP).
«Jautājums nav par parku vai plānoto koku izciršanu. Ļaudis ir noguruši no valdības diktatoriskajām izdarībām un grib atpakaļ savas tiesības,» Dienai skaidroja Stambulā dzīvojošais Mehmets, kurš pats iestājies protestētāju rindās. «Tā nav demokrātija, un tā vairs nav mana valsts.» Viņš uzsvēra, ka protestētāji ir miermīlīgi noskaņoti, negrasās piekāpties un sadursmēs iesaistās atsevišķas provokatoru grupas.
Neapmierinātā tautas daļa apsūdz premjeru autoritārismā un mēģinājumos palielināt islāma lomu sekulārās valsts politikā. Demonstranti pieprasa R. T. Erdogana atkāpšanos. Protesti iezīmējuši izteiktās atšķirības starp sekulāri un stingri reliģiski orientētajiem turkiem.
R. T. Erdogana vadībā pastiprināta islāma loma valstī. Nesen apstiprināts stingrāks alkohola tirdzniecības regulējums, taču Ankaras metro «morālu apsvērumu dēļ» aizliegts skūpstīties.
Iedragā Turcijas tēlu
R. T. Erdogans otrdien aizstāvēja policijas iejaukšanos. «Ko protestētāji gaidīja? Ka mēs metīsimies ceļos viņu priekšā?» premjeru citēja BBC. «Šie protesti iedragājuši Turcijas ekonomiku,» premjers uzrunāja parlamentu. «Sistemātiska plāna ietvaros veikti mēģinājumi kropļot Turcijas tēlu.»
Taču barikāžu nojaukšana atgādinājusi spēka un varas demonstrēšanu, nevis mēģinājumus padzīt protestētājus, ziņoja CNN. Tā bijusi kā simbolisks spēka apliecinājums pirms trešdienas, kad R. T. Erdogans tiksies ar protestētāju pārstāvjiem.
Ne visi politiķi piekrīt R. T. Erdogana nelokāmajai pozīcijai. Kamēr R. T. Erdoganu atbalstītāji parlamentā sagaidīja ar gavilēm, politiskie oponenti nekavējās premjeru izsvilpt un izrādīt savu nepatiku.
Premjeram šis ir smagākais pārbaudījums desmit valdības vadītāja amatā pavadīto gadu laikā, taču viņš uzstāj, ka neatkāpsies un savu neapmierinātību protestētāji varēšot izrādīt nākamajā gadā gaidāmajās vēlēšanās.
Līdz šim R. T. Erdogans bijis populārākais Turcijas politiķis, turklāt arī tagad viņam ir plašs piekritēju loks, un pagājušajā nedēļā notika vairāki premjera atbalstam veltīti mītiņi.
Protestos, kas aizsākās maija nogalē, gājuši bojā jau trīs cilvēki, ievainoti vairāk nekā pieci tūkstoši. Protestu centrs ir Stambula, taču līdzīgas demonstrācijas pārņēmušas arī virkni citu pilsētu, tostarp galvaspilsētu Ankaru.