Otro reizi uzņemties Dinamo ģenerālmenedžera pienākumus ir vieglāk vai grūtāk?
Būtiski jau nekas nav mainījies, tikai man ir bijusi iespēja paskatīties, kā tās lietas notiek citviet. Tagad varu salīdzināt, kas bijis labs, kādi ir bijuši trūkumi un ko vajadzētu uzlabot.
Kādas ir galvenās Prāgas atziņas un ieguvumi?
Ieguvu kolosālu pieredzi, jo no nulles komplektēju ne tikai komandu, bet arī visu personālu. Pašam vajadzēja sastādīt budžeta pozīcijas, rakstīju finanšu pārskatus, kaut ko zināju, bet daudz ko darīju pirmo reizi. Beigās sanāca tā, ka viens atbildēju par visu. Kad pāris reižu mani piemānīja, tad jau daudz rūpīgāk visu rakstīto pārlasīju, pirms parakstīju dokumentu.
Tāpēc aizgāji no Lev?
Vairāk gan cita iemesla dēļ. Kad tas viss bija sakārtots un bija zināms, ka ar Lev play-off tiksim, tāpat palīdzēju arī sakārtot lietas Prāgas Sparta komandā, tad vietējie izgrieza krūtis - redz, kur mēs arī esam klāt! Līdzīga situācija izveidojās, kad Lev projekts pilnībā bija palaists. Tur naudas plūsma ir liela, divas trīs reizes lielāka nekā Dinamo, un vietējie vienā brīdī sarosījās, sak, mēs paši tagad visu regulēsim. Pamazām izveidojās mazi konfliktiņi. Beigās mani gluži ārā nedzina - piedāvāja kļūt par akcionāru konsultantu. Alga bija laba, divus gadus varēju imitēt darbu, gudri runājot, taču mani tāda perspektīva nevilināja. Izrunājos ar mājiniekiem un pieņēmu lēmumu nepalikt.
Nosauci būtisku lietu - Lev budžets ir divas vai pat trīs reizes lielāks nekā Dinamo. Vai nesanāk, ka, katru gadu no Dinamo paģērot iekļūšanu play-off, kas, protams ir normāla prasība, jo citādi tam visam nebūtu nozīmes, tomēr netiek prasīts vairāk par reālajām iespējām? Hokejā naudai ir būtiska loma…
Piekrītu, bet tikai daļēji. Jā, KHL pirmais sešnieks plus/mīnus ir nemainīgs. Tās ir komandas ar solīdu budžetu, turklāt katru gadu šiem klubiem budžets no pieciem līdz piecpadsmit procentiem palielinās. Meistarības līmenis jau nosaka atalgojumu, bet bieži vien ir tā, ka līmenis vēl nav sasniegts, bet nākas dzirdēt - visiem tik daudz maksā, kāpēc gan arī man nesaņemt tādu naudu?! Tas nekādā ziņā nav slikti, ka ir vēlme vairāk nopelnīt. Bet es nosaukšu tikai Jāņa Sprukta piemēru. Te viņš bija līderis, bet, aizbraucot uz CSKA, kur alga bija divas līdz trīs reizes lielāka, viņš mačā spēlēja pa piecām minūtēm ceturtajā maiņā un pārsvarā skaitliskajā mazākumā.
Kāpēc gandrīz visi mūsu spēlētāji nespēj sevi apliecināt Krievijas klubos?
Viņi aizbrauc ne jau uz vidusmēra, bet uz topklubiem. Dinamo tomēr ir KHL vidusmēra komanda. Te visi bija līderi, bet tur tāda līmeņa spēlētāji ir gandrīz visi un daži pat labāki. Lai tur izceltos, jau ir ļoti nopietni jāiespringst. Kādam jau izdodas, ja ir īstais treneris un partneri. Bet ir gadījumi, kā Laurim Dārziņam, ka ir viena, pēc tam otra trauma, varbūt tam par iemeslu bija slodze, taču galarezultāts ir tāds, ka viņš Kazaņā pēdējās divās sezonās ir aizvadījis nedaudz vairāk par 40 spēlēm.
Par Lauri tā kā ir skaidrs - jāgaida, vai 17. jūnijā redraftā viņu izvēlēsies jaunā Vladivostokas komanda. Ja ne, paveras iespēja Dārziņu ieraudzīt Rīgas Dinamo sastāvā. Vai ir iespēja, ka šovasar kļūs pieejami vēl divi Latvijas uzbrucēji Miķelis Rēdlihs un Jānis Sprukts?
Miķeli tuvākajā laikā neatlaidīs. Man ir labas attiecības ar Jaroslavļas Lokomotiv menedžeri. Viņš teica, ka netiekot izskatīts jautājums par Miķeļa atbrīvošanu. Par Spruktu būšu atklāts. Jā, bija mums piedāvājums no Maskavas CSKA, lai mēs pārņemtu viņa līgumu, bet tas mums nav paceļams. Ja Sprukts būs brīvs, tad arī domāsim, ko darīt. Gaidīt, kas notiks vēl ar vienu spēlētāju, mums nav laika. Budžeta līdzekļi un arī viena vieta ir rezervēta Dārziņam. Ja parādīsies kādi varianti, domāsim un varbūt arī meklēsim papildu iespējas.
Kāda situācija ir ar Aleksandru Ņiživiju?
Ar viņu ir panākta principiāla vienošanās. Ņiživijs būs Dinamo. Pēc atpūtas un veselības atjaunošanās kursiem viņš ir sācis aktīvi gatavoties sezonai. Ņiživijs ir piesaistījis individuālo sagatavošanās treneri, lai uz sezonas sākumu būtu optimālajā kondīcijā.
Vārtsarga līniju veidos Mīkaels Telkvists un Kristers Gudļevskis?
Daudz mēs par šo jautājumu diskutējām, bija dažādas domas un idejas. Teikšu atklāti, bija atnācis Gudļevskis un izteica vēlmi braukt uz Ameriku. Mūsu plānos neietilpa viņu atlaist. Ja būtu garantija, ka viņu draftēs un ka pēc tam viņš nokļūs labā klubā, kurā būtu iespējama turpmākā izaugsme, šis jautājums būtu apspriežams, jo nav mums mērķa likt šķēršļus. Aizbraucot uz konkrētu komandu, KHL mums saglabātos uz viņu tiesības. Pagaidām viņam konkrēta varianta nav. Runāju ar Kristera aģentu. Viņš piekrita, ka Gudļevskim būtu jāpaliek, pārslēdzot līgumu ar viņam izdevīgākiem nosacījumiem. Vārtsargi ir plānoti divi: Telkvists un otrais numurs Gudļevskis. Mums būs nopietni pārbaudes turnīri. Ja kāds no viņiem nevilks, domāsim par pastiprinājumu arī vārtsarga līnijā.
Edgars Masaļskis ir bez līguma. Viņa kandidatūra netika apspriesta?
Diskutējām par šo jautājumu. Patlaban esam palikuši pie varianta - Telkvists un Gudļevskis.
Raitis Ivanāns un Rodrigo Laviņš paliks komandā?
Par Ivanāna jautājumu patlaban domājam. Laviņam piedāvājam divvirzienu līgumu ar nosacījumu, ka viņš būs tuvākais rezervists. Ja vajadzēs, spēlēs. Ja ne - dosies uz fārmklubu. Līdzīgi nosacījumi Laviņam bija jau pagājušajā sezonā, un treneri ar viņa sniegumu bija ļoti apmierināti. Aizsargu pirmais sešnieks ir zināms - Sandis Ozoliņš, Oskars Cibuļskis, Krišjānis Rēdlihs, Mets Robinsons, Arvīds Reķis un Kristaps Sotnieks.
Liepājā vairs nebūs fārmkluba. Kur spēļu praksi iegūs spēlētāji, kuri netiks laukumā?
Ir mums sadarbība ar diviem Somijas Mestis līgas klubiem. Kontaktējamies ar bijušo ASK/Ogre treneri Zdeneku Vojtu, kurš trenē Čehijas augstākās līgas klubu Kladno. Tajā komandā spēlē Koba Jass. Nākamsezon tur varētu būt arī Mārtiņš Jakovļevs. Viņš brauks cīnīties par vietu sastāvā, jo Vojta viņu bija redzējis Latvijas izlases sastāvā pārbaudes spēlēs ar Čehiju. Vojta grib pie sevis vēl divus jaunos hokejistus. Budžets viņiem nav liels, tāpēc Vojta skatās jauno spēlētāju virzienā. Pavisam nesen atsaucās kāds Zviedrijas Allsvenska līgas klubs, kurš arī būtu gatavs iekļaut komandā vienu vai divus mūsu spēlētājus.
Treneru korpuss paliek bez izmaiņām?
Darbu neturpinās vārtsargu treneris Tarvainens. Juridiski precīzi vēl jānoformulē visi līguma punkti ar galveno treneri Arti Ābolu. Uz papīra esam salikuši jau vairākus variantus - kaut kas neapmierina viņu, kaut kas atkal mūs. Galvenajam trenerim esmu pateicis, lai viņš nosauc savu komandu, jo viņam ikdienā ar šiem cilvēkiem būs jāstrādā. Vadība no augšas nevēlas uzspiest savas kandidatūras.