Pārbauda praksē
Valsts policijai savulaik bijusi doma, ka specializētās klases būs katrā reģionā. Valmierā šī iecere attīstījusies veiksmīgāk nekā citviet, stāsta Valmieras 5. vidusskolas direktora vietniece un pirmās policijas novirziena klases audzinātāja Linda Broka. Lai mācītos šajā klasē, pirmajā gadā bijis konkurss, kurā ņemtas vērā atzīmes matemātikā, svešvalodā, ģeogrāfijā un vēsturē. Šajā klasē - šobrīd 12. - vairākumā ir meitenes. Otrajā gadā mācīties gribētāju nebija tik daudz, lai izveidotu klasi. Šogad uzņemta 10. klase ar diviem profesionālajiem virzieniem - 19 skolēnu mācās ar policiju saistītos speciālos priekšmetus, piemēram, kriminālistiku un tuvcīņu, 13 jauniešu kultūrizglītības virzienā dejo sporta dejas un mācās skatuves runu, kā arī projektu vadību. Policijas virzienā zēni ir absolūtā vairākumā.
«Tas ir ļoti labs karjeras izglītības modelis - reāli, nevis ar testiem pārbaudīt, vai tas ir tas, ko es gribu. Pat ja visi neaizies uz policijas koledžu, šeit gūtās iemaņas neviens nenožēlos,» pārliecināta skolas direktore Rudīte Markus. Viņai piekrīt iekšlietu ministre Linda Mūrniece: «Ja arī nav garantijas, ka visi šie jaunieši kļūs par policistiem, no jaunatnes audzināšanas un policijas tēla uzlabošanas viedokļa šāda klase sevi attaisno.»
Grūti būt bebram
Tos, kuri vēlas, policisti aktīvi iesaista reidos un izglītojošos pasākumos. Valsts policijas Vidzemes Reģionālās pārvaldes Valmieras iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektore Rita Ozarska, kuru dēvē par šīs klases krustmāti, stāsta, ka ļoti aktīvi ir pieci audzēkņi, bet iesaistās arī citi. Oskaram Tapinskim ir jau 18 gadu, tāpēc viņš vasarā noformējis policista palīga apliecību. Pārģērbies par vienu no policijas tēliem Bruno Bebru, braucis stāstīt apkārtnes bērnudārzu un sākumskolu audzēkņiem par drošību. «Diezgan grūti, karsti, jāapbraukā trīs četras vietas dienā, jāstāsta par atstarotājiem, braukšanu ar velosipēdu, ka nedrīkst dzert nepazīstamas zāles,» pieredzē dalās Oskars. Kopā ar klasesbiedreni Elīnu Cerbuli piedalījušies reidos, kuros policija pārbauda, vai nepilngadīgajiem veikalos nepārdod alkoholu un cigaretes. Elīnai nav pārdots, Oskaram gan vairākas reizes, par to sastādīts protokols, un dažā labā veikalā viņu tagad sagaida ne ar pašām labākajām emocijām.
Jautāta, cik no 27 skolēniem, kas mācās 12. klasē, turpinās izglītību, lai kļūtu par policistiem, R. Ozarska pieļauj, ka vismaz divpadsmit. Policijas koledžā plāno iestāties gan Elīna, kurai tētis ir policists, gan Oskars, kurš par šo profesiju domājot kopš bērnības. Abiem īpaši patīk tuvcīņas nodarbības, ko vada Valmieras policijas iecirkņa vecākais inspektors Armands Miķelsons. «Viņi policijas tuvcīņā māk vairāk nekā paši policijas darbinieki. Tas ir klasiskais džiudžitsu, tikai policistam papildus jāprot ļaundari ne vien nogāzt, bet arī aizturēt,» lepns par audzēkņiem ir A. Miķelsons. 12. klasei tikko sākušās šaušanas nodarbības. Klases audzinātāja atceras savus skolas gadus, kad militārās mācības stundās bija jāizjauc un jāsaliek Kalašņikova automāts. Viņa atzīst - Makarova pistole, ar kuru trenējas skolēni, pēc svara ir vieglāka, bet grūtāk izjaucama un saliekama.