Šis dzēriens pārsvarā top Spānijas ziemeļos - Katalonijā. Lai arī dzirkstošo vīnu izgudroja franči, arī kataloniešiem tie nebija sveši. Šis reģions jeb, pareizāk sakot, pie pašas Francijas robežas esošie apgabali jau kopš XVII gadsimta piegādāja šampanieša pudeļu korķus un arī paši kaut ko līdzīgu nelielos apjomos gatavoja.
Spāņu vīnu un arī kavas uzplaukumam lielā mērā jāpateicas vīnogu stādu kaitēklim filokserai (phylloxera), ko Francijā ievazāja no Amerikas. Savulaik tas iznīcināja gandrīz visus Francijas vīnogulājus. Spānijas vīndari to lieliski izmantoja un īsā laikā fantastiskos tempos attīstīja savu vīna industriju, un pasaule konstatēja, ka arī spāņu vīni, to skaitā šampanietis, nav nemaz tik slikti. Kad filokseras sērga sasniedza Spāniju, pasaulē jau bija atrasts veids, kā pret to cīnīties - uz Amerikas vīnogulāja potcelma vajadzēja uzpotēt Eiropas vīnogulāju potzaru, un Katalonijas vīndariem vajadzēja tikai maksimāli īsā laikā atjaunot savus vīnogulājus. Daudzi vīndari lielāku uzmanību sāka pievērst konkrētiem apstākļiem piemērotas vīnogu šķirnes izvēlei. Eksperimentējot viņi secināja, ka dzirkstošie vīni vislabāk iznāk no vietējām Macabeo, Xarello, Parellada, Monastrell un Garnacha vīnogām. Spānijas apstākļos franču šampanieša vīnogas Chardonay un Pinot Noir nogatavojas par ātru, bet ar tā laika tehnoloģijām šajos vīnos vēl nebija iespējams saglabāt pietiekami lielu skābes līmeni, kas dzirkstošajam vīnam piešķir svaigumu.
Spanijas karaļa vizīte 1904. gadā, kuras laikā viņš apmeklēja vairākas reģiona vīna darītavas, deva milzīgu, pozitīvu impulsu turpmākajai dzirkstošā vīna attīstībai, un 1911. gadā Spānijā pirmo reizi vietējā dzirkstošā vīna pārdošanas apjomi pārsniedza importētos. Apgriezienus uzņēma arī dzirkstošo vīnu eksports. Atšķirībā no vāciešiem un itāļu proseko ražotājiem, kas izvēlējās vīna otrreizējo rūgšanas procesu uzticēt tērauda tvertnēm (līdzīgi kā Rīgas šampanietis), kavas ražotāji izvēlējās otrreizējo rūgšanu tāpat kā šampanietim veikt pudelēs. 1959. gadā oficiālajos dokumentos pirmo reizi tika minēts vārds cava, bet 1966. gadā noteikumos oficiāli tika apstiprināts, ka par cava drīkst saukt tikai pēc klasiskās metodes ražotu dzirkstošo vīnu.
Līdzīgi kā ar šampanieti, arī kavai ir dažādas variācijas. Tie ir gan lēti, gan ļoti dārgi, gan saldāki, gan sausāki. Castellblanch Brut Zero pārstāv vissausāko dzēriena kategoriju. Tam papildus nav pievienots neviens grams cukura. Aromātā jaušamas ābolu miziņas, citrusi. Garšā patīkams, svaigs skābums, greipfrūti, zaļi āboli.
Freixenet Reserva Real Brut jau pieder Premium kategorijai. Šis vīns pagrabā kopā ar nogulsnēm pavadījis 30 mēnešus, ir radīts par godu iepriekšējā Spānijas karaļa vizītei vīna darītavā. Aromātā zaļi āboli, bumbieri un grauzdēta maize. Viss, kas raksturo labu, izturētu dzirkstošo vīnu. Garšā sulīgi citrusi, āboli un rupjmaizes piegarša. Pēcgarša ļoti ilga un noturīga.