Diskotēka, dūņas un citi
Konkurss notika jau otro gadu, to rīko RTU, un šogad tajā varēja piedalīties ne tikai šīs, bet arī citu augstskolu studenti. Konkursā pavisam piedalījās 48 dalībnieki no RTU, LU, LLU un Latvijas Mākslas akadēmijas, bet seši finālisti tika izraudzīti atlases kārtā un pusfinālā. Konkursantu sniegumu vērtēja gan žūrija, gan skatītāji ar aplausu skaļumu. Norisinājās arī balsojums internetā, kurā tika noteikts skatītāju simpātiju balvas ieguvējs.
Par ResearchSlam uzvarētāju maģistrantu kategorijā kļuva Ieva Erdberga no LLU ar dzejoļa formātā sagatavotu prezentāciju Kā radības kronim diskotēkā gāja jeb Gaismas spektrālā sastāva ietekme uz augu attīstību. Savukārt doktorantu konkurencē visaugstāko vērtējumu saņēma Aigars Pāže no RTU ar prezentāciju Pasaka par triterpēnu ģimeni. Otro vietu ieguva doktorants Dainis Jakovels no LU ar prezentāciju Par optiskām metodēm un to pielietošanu ādas diagnostikā un maģistrants Mikus Bērziņš no RTU ar prezentāciju Notekūdeņu dūņu reciklēšanas iespējas. Visbeidzot trešā vieta tika RTU doktorantei Inesei Šūpulniecei ar prezentāciju Biznesa procesu personalizēšana uzņēmumu sistēmās un LU maģistrantei Daigai Krieviņai ar prezentāciju Šūna - dzīvības pamatvienība vai kosmisks visums. Pateicoties konkursa ģenerālsponsoru ABB un Exigen Services atbalstam, ResearchSlam uzvarētāji saņēma MacBook Air datorus, savukārt otrās un trešās vietas ieguvēji - iPad un iPad Mini.
Uz ko tik viņi nav spējīgi!
«Gribēju pareklamēt savu pētījumu, parādīt triterpēnu - bērza tāss ekstraktvielu - labās īpašības, universālo pielietojumu dažādās jomās, jo šis materiāls, manuprāt, netiek pietiekami novērtēts,» savu dalību ResearchSlam pamato Aigars Pāže. Viņš savu pētījumu konkursā prezentēja pasakas formātā, jo gribējies kādu rozīnīti. «Iedomājos situācijas, uz ko tik triterpēni nav spējīgi. Un pasakā taču viss ir iespējams, nekas nav aizliegts, var notikt jebkas. Gribēju arī pārbaudīt savas spējas šādā mākslinieciskā jomā, pamēģināt apvienot literatūru un zinātni,» Aigars stāsta un priecājas, ka cilvēki pēc konkursa nākuši klāt un slavējuši, ka viss bijis viegli pasniegts, bet aiz atraktivitātes nav pazudusi arī zinātne. Gatavojot prezentāciju, Aigars konsultējies ar draugiem par fotošopa izmantošanu, taču visu pārējo paveicis pats, izvelkot no sava pētījuma interesantāko. Viņaprāt, triterpēni ir pateicīga tēma šādai neparastai prezentēšanai, tomēr arī jebkurai citai iespējams atrast saistošu veidu, kā par to pastāstīt. Viss galvenokārt atkarīgs no paša cilvēka - cik laika prezentācijas izveidei esi veltījis un kādus savus talantus vari likt lietā. Tas bijis arī labs treniņš promocijas darba aizstāvēšanai. «Tai gatavojoties, ir svarīgi, lai tu būtu pārliecināts par to, ko dari.»
Gribēja satramdīt
Līdzīgi konkursantu ieguvumus definē arī ResearchSlam organizatoru pārstāve, RTU Doktorantūras skolas vadītāja Zane Skreija. «Doma par konkursa rīkošanu radās pērn, kad sapratām - doktoranti par to, ko dara laboratorijās, stāsta tik sarežģīti, ka neviens neko nesaprot. Gribējām izaicināt, vai viņi spēj par to pašu runāt vienkārši un aizraujoši, iegūstot publikas simpātijas. Lai būtu vēl interesantāk, pielikām klāt arī maģistrantus. Domāju, tas ir labs veids, kā doktorantus «satramdīt»,» viņa saka un piebilst, ka doktoranti šādi arī slīpē prasmi savu pētījumu likt priekšā darba devējiem un uzņēmumiem. «Darba devējs neuzķersies uz sarežģītiem terminiem, nesapratīs, kas īsti viņam tiek piedāvāts. Jāmāk stāstīt saistoši, vienkārši, arī ātri un neizplūstot detaļās,» saka Z. Skreija.
Viņa stāsta, ka ResearchSlam pērn pieteikušies 30 jauno pētnieku, šogad - 48, un nākamgad sagaidāms, ka būs vēl vairāk, jo arī citu augstskolu studenti nu būs «apostījuši gaisu» un sapratuši, ka spēj stāties pretī RTU studentiem, kas eksakto un dabaszinātņu lauciņā, uz ko vērsts ResearchSlam, tradicionāli ir visai spēcīgi. «Taču šogad, piemēram, Latvijas Mākslas akadēmijas studentu darbu ar šīm zinātnēm varēja sasaistīt, tā ka šajā ziņā esam atvērti. Jāatrod tikai drosme un laiks, lai sagatavotu īpašu prezentāciju,» iedrošina Z. Skreija.