Tuvāk esmu pazīstama ar stikla mākslinieci Tanju Sēteri. Viņa stāsta, ka tikko saņēmusi piedāvājumu no kāda bagāta itāļu uzņēmēja gatavot ēst uz privātas salas netālu no Venēcijas. Tanjas stikla māksla popularitāti Norvēģijā ieguva ar savu dizaina produktu - performaci, kas ietver ēdiena gatavošanu uz karsta stikla. Prasu, kur viņa atradusi tādu tehnoloģiju, Tanja rausta plecus un saka, ka izdomājusi pati. Tanjas interese ir saglabāt nu jau reto stikla pūšanas tradīciju, bet mūsu saruna ir apliecinājums tam, kas aktuāls dizaina jomā šobrīd.
Dizains - pavārmāksla
Divas lielākās tendences, kas jāatceras no Londonas izstādes. Pirmkārt, jebkāds dizains, kas saistīts ar ēdiena gatavošanu. Pavārmāksla ieguvusi tādu pašu nozīmi kā arhitektūra, interjers, dizains, un pavāra profesija ieguvusi pilnīgi citu nozīmi un prestižu.
Otrkārt, dizains kā process, kurā radoši piedalās arī patērētājs. Profesionāls dizainers ir tikai procesa aizsācējs. Mūsdienu pasaulē, kurā vairs nav kritēriju, kas ir skaists, kas neglīts, sāk izzust robeža starp radītāju un patērētāju. Patērētājs vairs negrib tikai patērēt. Patērētājs grib radīt.
100% Latvija
Dodos meklēt Latvijas izstādes dalībniekus. Esmu nobijusies, jo pēdējā laikā Latvijā notiekošais, kam sekoju presē, ir atstājis depresīvu noskaņu. Bet, par lielu atvieglojumu, pirmajā latviešu stendā, kuru atrodu, smaidīgs sagaida Ivo Strante no dizaina uzņēmuma Znak.
Arī Mint un Boxeti mani sagaida smaidīgi, glīti ģērbušies un labā angļu valodā runājoši, Eiropas tirgum gatavi cilvēki.
Visi trīs Latvijas uzņēmumi trāpījuši jau iepriekš aprakstītajās nišās. Znak piedāvā tapetes, kuru rakstu katrs patērētājs var veidot pats, vienkārši izplēšot tapetes daļas.
Mint piedāvā vieglu virtuves moduli, kas ar laiku apaudzējams ar papildus detaļām. Klasiskā skrūvbeņķa Mint interpretācija labi iederēsies vidē, kurā draugu lokā tiek gatavots ēdiens. Boxeti dizains ir visai pretenciozs. Pieļauju, ka daļa latviešu dizaina apskatnieku izturēsies skeptiski pret ar pulti regulējamām, nedaudz kosmiska izskata mēbelēm. Tomēr krievu futūristu dizaina tradīcijās ieturētās mēbeles izstādē izcēlās. Boxeti izstādē rādīja akustisko sistēmu un virtuvi. Mobilās moduļmēbeles noteikti šķiet interesantas bagātiem jahtu īpašniekiem, jo palīdz nelielā telpā iekļaut visai vērienīgu funkciju.
100% iespēja
Manuprāt, 100% Design London, no vienas puses, ir visai lokāla izstāde, pārsvarā saistīta ar pašu britu izrādīšanos. No otras puses, nelielā mēroga dēļ izstāde ir iespēja tikt ieraudzītam. Arī profesionālie dizaina zagļi dārgos itāļu kostīmos pa īstam spietos pavasarī Milānā. Kādā dizaineru ballītē ieraugu vienu no jaunajiem dizaineriem, kura laiks Starka meistardarbnīcā ir jau beidzies. Puisis malko par brīvu servēto alu kopā ar norvēģu dizaina studentiem no Bergenas.