Cilvēku radīta problēma
UNHCR otrdien sāka globālu kampaņu I Belong (Esmu piederīgs), ar kuru aģentūra vēlas pievērst valstu uzmanību, lai izbeigtu šo problēmu.
«Katrās desmit minūtēs piedzimst persona bez pilsonības. Bezvalstniekus neviena valsts neuzskata par sev piederīgiem. Tā ir cilvēku radīta problēma, kas ir izveidojusies valstu likumdošanas dēļ,» uzskata UNHCR. «Bieži vien šie cilvēki ir izslēgti no šūpuļa līdz kapam. Pēc piedzimšanas viņu vecākiem neizsniedz dzimšanas dokumentu, bet pēc nāves viņiem neizrāda cieņu - neizdod miršanas apliecību.»
Cilvēki dažādu iemeslu dēļ zaudē vai neiegūst pilsonību. Ik gadu bēgļu nometnēs tūkstošiem sieviešu laiž pasaulē bērnus, no kuriem daudzi nesaņem pilsonību valstī, kurā viņi ir piedzimuši; viņiem arī nav iespēju atgriezties vecāku dzimtenē, lai pretendētu uz pilsonību tur.
Kopš 2011. gada, kad Sīrijā sākās pilsoņkarš, ārvalstīs ir dzimuši 50 tūkstoši sīriešu bērnu, no kuriem 70% nav reģistrēti, jo viņu tēvi ir pazuduši. Nākotnē viņiem būs grūti pretendēt uz Sīrijas pilsonību, jo šīs valsts likumi noteic, ka tikai tēvs ir tiesīgs nodot pilsonību saviem bērniem. UNHCR saskaitījusi, ka vismaz 27 valstīs sievietēm ir liegts nodot pilsonību saviem bērniem, tādējādi tiekot atražotas «bezvalstnieku paaudzes», raksta BBC.
Atsevišķas valstis nepiešķir pilsonību etniskajām un reliģiskajām minoritātēm. Desmitiem tūkstoši čigānu Centrāleiropā un Austrumeiropā ir bez pilsonības. Daudzās Tuvo Austrumu valstīs pilsonība ir liegta kurdiem.
UNHCR apgalvo, ka bijušās Padomju Savienības teritorijā pašlaik mīt vairāk nekā 600 tūkstoši cilvēku bez pilsonības. ANO dati liecina, ka 2013. gadā Latvijā bijuši 280 tūkstoši, bet Igaunijā 90 tūkstoši nepilsoņu, kaut arī abas valstis ļauj iegūt pilsonību iedzīvotājiem, kas to vēlas. Krievijā esot 178 tūkstoši bezvalstnieku.
Jāizmaina likumdošana
Aģentūra kā pozitīvu piemēru problēmas risināšanai min vēl vienu bijušo padomju republiku Kirgizstānu, kura pēdējos piecos gados piešķīrusi pilsonību 65 tūkstošiem cilvēku, pārsvarā etniskajiem krieviem.
UNHCR ar savu kampaņu gribot uzsvērt, ka nereti pietiek veikt izmaiņas likumdošanā vai konstitūcijā, lai valstis novērstu, ka tajās dzīvo cilvēki bez pilsonības. Piemēram, Āfrikas valsts Kotdivuāra pērn mainīja vairākus likumus, kas atļauj aptuveni 700 tūkstošiem tur dzīvojošo bezvalstnieku pretendēt uz pilsonību.
ANO rīcības plāns paredz sadarboties ar valstīm, lai reformētu to pilsonības likumus un politiku, garantētu, ka neviens bērns pēc dzimšanas nepaliek bez pilsonības, un izņemtu no valstu likumdošanas dzimumu diskriminējošas normas. ANO arī piešķirs aizsardzības statusu migrantiem bezvalstniekiem un izsniegs viņiem identifikācijas dokumentus.
«Mums ir mandāts rūpēties par bezvalstniekiem un novērst problēmu, izmantojot izglītību un likumdošanas izmaiņas. Šis ir mūsu sauciens pasaulei, ka šo problēmu var likvidēt. Tas ir sasniedzams,» paziņoja UNHCR.
UNHCR projektiem, kas saistīti ar bezvalstnieku skaita samazināšanu pasaulē, nākamgad paredzējusi tērēt 55 miljonus eiro.