Varat iedomāties, ka vecāki soda bērnu par sliktu uzvedību, kādas karotes tiesu no pusdienu vai vakariņu porcijas liekot atlikt kopīgajā katlā? Skan absurdi, vai ne? Bet valsts līmenī tā ir normāla prakse. Vismaz sabiedriskā radio un televīzijas gadījumā piedzīvota ne vienu reizi vien. Tā vakar, piemēram, publiski parādījās ziņa, ka Latvijas Televīzija (LTV) pārsūdzēs Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) 10. septembrī uzlikto 5000 eiro sodu par pārkāpumiem bērnu raidījumā. Vēl iepriekš - 27. augustā NEPLP 1500 eiro naudas sodu piemēroja Latvijas Radio par muzikālu darbu ar rupju un nepieklājīgu saturu izplatīšanu programmas Latvijas Radio 5 - Pieci.lv raidījuma Beidz ar pieci rubrikā 3:30 klubs. 13. augustā NEPLP piemēroja 2500 eiro sodu LTV par sižetiem, kuros demonstrēta marihuānas audzēšana un lietošana. 30. jūlijā - 8000 eiro sodu Latvijas Radio saņēma par rupju un nepieklājīgu izteicienu izplatīšanu Latvijas Radio 5 - Pieci.lv raidījuma Pilnīgs vakars rubrikā Pieliec punktu. Varētu uzskaitīt vēl, bet ar šo jau pietiek.
Saprotu, ja elektronisko mediju uzraugi ar naudas sodu cenšas pārmācīt kādu komerctelevīziju vai komercradio, bet, ja sodanaudas tiek iekasētas no uzņēmuma, kurš ļoti lielā mērā tiek uzturēts no valsts budžeta un kam šo valsts finansējumu dala tas pats, kurš piemēro sodus... Skaidrs, ka tā nauda tāpat pēc laiciņa (protams, ar citu nosaukumu kārtējā budžeta pieprasījumā) atgriežas, no kurienes nākusi. Vai kāds tāpēc jūtas cietis vai pārmācīts?
Jā, likumā ir noteikta iespēja par pārkāpumiem sodīt arī juridiskās personas, un, ja soda komerctelevīziju vai komercradio, līdzvērtīgai stingrībai jābūt arī pret sabiedriskajiem, taču ar sodīšanu nevar nonākt līdz tādam absurdam, kā minēju!
Vaininieki pārkāpumos vienmēr ir ļoti konkrētas personas, tās arī jāsoda. Likums to nepieļauj? Ejiet uz Saeimu ar attiecīgu iniciatīvu! Sakārtojiet spēles noteikumus, ja tie gadījumā ir nepilnīgi. Jo soda mērķim ir jābūt nevis publiski izrādīt, cik mēs, tie uzraugi un sodītāji, esam modri un bargi, bet gan likt pārraugāmajiem strādāt kvalitatīvāk, attiekties pret darbu atbildīgāk, nepieļaut muļķīgas kļūdas. Un sodam ir jābūt tādam, ko jūt. Kas gan ir tie pāris tūkstoši pret sabiedriskajam radio vai televīzijai no valsts piešķirtajiem dotācijas miljoniem?! Tik vien tā sāpe, ka papildu darbs lietvežiem un grāmatvežiem. Pavisam cita lieta - ja kādam personiski no algas atvelk kaut pārdesmit eiro. Tad par sodiem tik bieži vis nevajadzētu lemt, un savu darbalaiku NEPLP ievēlētie varētu veltīt kam produktīvākam.