Babezioze ir slimība, ko izraisa vienšūnis, asins parazīts, kurš parazitē sarkanajos asins ķermenīšos. Lai gan biežāk klīnikās ar šo saslimšanu nonāk tieši suņi, ar babeziozi var saslimt arī kaķi. Klīniskās pazīmes ir paaugstināta temperatūra, nogurums, sliktāka ēstgriba, dzīvnieks vairāk guļ, novēro bālas gļotādas, smagos gadījumos pat dzelti. Ja kaķis dzīvo laukos, vienkāršākais un lētākais veids, kā kaķi pasargāt no ērcēm, ir profilakse. Veterinārajās aptiekās nopērkami dažādi preparāti - sākot no kakla siksnām, beidzot ar pilieniem skaustā. Pieredze gan rāda, ka lētākie, no dabīgām vielām gatavotie preparāti nebūs efektīvi. Ja ievērojat kaķim piesūkušos ērci, svarīgi to ātri noņemt, nesaspiežot un nesatraumējot ērces ķermeni.
Nesen iegādājāmies gaisa kondicionētāju un ventilatoru. Vai to lietošana var ietekmēt mūsu suņa veselību?
Atbildu ar viennozīmīgu - var! Ja suns ir pieradis, ka mājās ir viens temperatūras režīms, un pēkšņi ar kondicionieri tas tiek mainīts, organisms piedzīvo zināmu stresu un uz stresu var reaģēt arī saaukstējoties. Arī suns var slimot ar bronhītu, angīnu un pat ar pneimoniju (plaušu karsoni).
Jāatceras, ka ventilatoru vai kondicionētāju nedrīkst novietot tiešā suņa guļvietas tuvumā. Nekādā gadījumā nedrīkst pavērst ventilatoru pret suni. Temperatūra mājās jāsamazina pakāpeniski, lai jūs un dzīvnieks justos komfortabli un organisms temperatūras maiņai pielāgotos pakāpeniski.
Kā pretparazītu līdzekļi ietekmē dzīvnieka veselību? Vai bieža šo zāļu lietošana nav kaitīga sunim?
Protams, kā jebkurš ķīmiski sintezēts medikaments, arī pretparazītu zāles ietekmē dzīvnieka organismu. Šie medikamenti jālieto atbildīgi, izvērtējot dzīvnieka veselības stāvokli. Neviens veterinārārsts sunim ar nieru un aknu mazspēju nemēģinās iebarot prettārpu zāles, jo risks ir pārāk liels. Bet jāņem vērā arī fakts, ka parazīti dzīvnieka organismā izdala toksīnus, kuri būtībā «indē» suni visā viņa dzīves laikā, ja tas netiek regulāri attārpots. Jautājums - ko nozīmē «bieža» pretparazītu medikamentu lietošana? Regulāra dzīvnieka attārpošana četras reizes gadā no medicīniskā viedokļa nav uzskatāma par biežu. Ja dzīvniekam ir kāda individuāla reakcija pret konkrētu medikamentu - vemšana, caureja, nomākums -, jāatrod tāds preparāts, kurš der tieši jūsu dzīvniekam.
Man šķiet, ka kaķis maz čurā, vai tas ir normāli?
Jāteic, ka jautājums par kaķu čurāšanu ir ļoti sarežģīts, jo katrs organisms ir individuāls. Sāksim ar to, kas kaķim ir ikdienas maltītes sastāvā? Vai tā ir svaiga gaļa, konservi vai tikai sausā barība? Otrs svarīgs jautājums - cik daudz kaķis dzer ūdeni?
Urinēšanas biežums ir atkarīgs no uzņemtā ūdens daudzuma un citiem blakus faktoriem. Un visbeidzot - cik tad ir šis «maz čurā»? Vai agrāk čurāja vairāk un pēkšņi - ievērojami mazāk?
Vidēji - pieaudzis kaķis iet uz kastīti 2-4 reizes dienā. Bet šis skaitlis nav akmenī iekalts. Ja kaķis pēkšņi ievērojami mazāk iet uz kastīti, jāsāk domāt par iemesliem.
Vai pašsajūta ir laba, vai urinēšanu nepavada skaļa ņaudēšana, kas varētu liecināt par sāpēm šī procesa laikā? Vai urīnam nav izteikti nepatīkama smaka vai neraksturīga krāsa - tumši brūna, asins piejaukums? Mans ieteikums būtu vērsties pie sava veterinārārsta, lai izmeklētu urīnizvadsistēmas stāvokli, lai izslēgtu iespējamu urīnpūšļa iekaisumu vai nieru problēmas.
*Olaines veterinārā centra all4pets veterinārārste