Pilsētā, kuras iedzīvotāji joprojām atkopjas no traģēdijas, notiks atceres pasākumi, kuros piedalīsies terora aktā izdzīvojušie, glābšanas dienestu darbinieki, Bostonas augstākās amatpersonas un ASV viceprezidents Džozefs Baidens.
Sprādzienu sarīkošanā apsūdzētais čečens Džohars Carnajevs, kurš noziegumu pastrādāja kopā ar vecāko brāli Tamerlanu, joprojām gaida tiesas prāvu, kam paredzēts sākties tikai vēlā rudenī - novembrī.
Valdonīgā brāļa upuris
20 gadu vecajam Dž. Carnajevam, kuru četras dienas pēc 15. aprīļa uzbrukuma atrada slēpjamies kuterī kādas mājas iekšpagalmā Bostonas priekšpilsētā Votertaunā, izvirzītas 30 apsūdzības, to skaitā par masu iznīcināšanas ieroču izmantošanu, lai sakropļotu un nogalinātu cilvēkus. No ātrvārāmajiem katliem izveidoto bumbu sprādzienos ekstremitātes - pārsvarā kājas - zaudēja 16 ievainotie.
Prokurori apsūdzētajam pieprasa augstāko soda mēru - nāvessodu. Dž. Carnajeva aizstāvji vēlas pierādīt, ka abu brāļu vaina notikušajā nav vienāda. Medijiem noplūdinātos dokumentos teikts, ka advokāti Džoharu cenšas padarīt par upuri, kas valdonīgā brāļa ietekmē bija spiests piedalīties nozieguma pastrādāšanā.
Par Bostonas terora akta galveno plānotāju tiek uzskatīts T. Carnajevs, kuru nāvējoši ievainoja policijas pakaļdzīšanās laikā vairākas stundas pirms Džohara notveršanas. Par Džoharu sešus gadus vecākais Tamerlans jau iepriekš bija nonācis izmeklēšanas iestāžu redzeslokā saistībā ar viņa pievēršanos radikālajam islāmam.
2011. gadā Krievijas izlūkdienesti ASV Centrālo izlūkošanas pārvaldi un Federālo izmeklēšanas biroju brīdināja, ka T. Carnajevs ir «radikālā islāma sekotājs un fanātisks ticīgais» un ka viņš «kopš 2010. gada ir krasi mainījies un gatavojas pamest ASV, lai dotos uz Dagestānu un pievienotos islāmistu grupējumiem».
Pēc tam amerikāņi veica izmeklēšanu, kuras laikā izjautāja gan Tamerlanu, gan viņa vecākus, bet neatrada pierādījumus krievu apgalvojumiem. Trauksmes zvani nezvanīja arī pēc tam, kad T. Carnajevs 2012. gadā patiešām vairākus mēnešus pavadīja Dagestānā un Čečenijā.
Pagājušajā nedēļā publicēts ziņojums, kurā ASV izlūkdienestiem un izmeklēšanas iestādēm pārmesta nespēja prasmīgi izmantot to rīcībā esošo informāciju, lai jau laikus identificētu T. Carnajeva ļaunos nodomus.
Tajā pašā laikā kritizēta arī Krievija, kas 2011. gadā nav atsaukusies uz papildu informācijas pieprasījumu, bet jau pēc Bostonas terora akta amerikāņiem izsniedza telefonierakstus, kuros Tamerlans ar māti runā par džihādu jeb svēto karu.
Iemācījās atbalstīt
Neskatoties uz dziļo traumu, ko Bostonas iedzīvotājiem radīja terora akts, pilsēta ir neticami ātri atkopusies un turpina dzīvot. «Man godīgi jāsaka, ka Bostona pēc notikušā ir kļuvusi labāka pilsēta,» domā bijušais Bostonas mērs Tomass Menino, kurš sprādzienā guva smagu kājas ievainojumu. «Cilvēki iemācījās atbalstīt cits citu, viņiem vajadzēja tikt galā ar traģēdiju.»
Par bostoniešu apņēmību liecina lēmums arī šogad rīkot ikgadējo Bostonas maratonu, kas notiks jau 118. reizi. 21. aprīlī uz starta plāno iziet 36 tūkstoši skrējēju, kas ir par 9000 vairāk nekā pērn. Tas ir otrs lielākais dalībnieku skaits maratona vēsturē.
Šī gada Bostonas maratons ieies vēsturē ar neredzētiem drošības pasākumiem, jo klātesošo policistu skaits dubultosies līdz 3500, maratona maršrutā izvietos vairāk nekā simts novērošanas kameru, bet finiša rajonā atradīsies 50 novērošanas punktu, lai uzraudzītu skatītājus, kuri ir aicināti neierasties ar mugursomām, raksta USA Today.