Saldumi šķebina? Var piemeklēt arī kaut ko romantiski aromātisku. Kādu Elzasas Gewurztraminer vai Mozeles Riesling. Vai burgundieti ar vīna dārza nosaukumu, kas visu pasaka priekšā, teiksim, Chambolle - Musigny Les Amoureuse.
8. martā ieteiktu palikt pie burbuļiem. Vislabāk - pie rozā. Īstais 8. marts gan šogad notiek 9. martā, kad festivāla Riga Wine & Champagne ietvaros Rīgā būs Lielā burbuļu parāde. Tas nozīmē tikai to, ka 8. martu iespējams eleganti pagarināt un 9. marta sestdienā vienuviet nodegustēt, izčāpstināt un izbaudīt vairāk nekā simts izcilākos burbuļus - šampaniešus un tā «brālēnus» un «māsīcas» no visas pasaules.
Par diviem Burbuļu parādes dalībniekiem - šodienas sleja. Viens šampanietis - tātad francūzis. Otrs - «brālēns» no cēlākā Itālijas dzirkstošo vīnu reģiona - Franciacorta. Abi darināti pēc tradicionālās metodes, tātad fermentējot un izturot pudelē. Abi ar līdzīgu vīnogu sastāvu, tomēr atšķirīgi savās manierēs, stilā un, protams, cenā.
Berlucchi Cuvee Imperiale Max Rose, Franciacorta.
Lai nokļūtu Frančakortā, jums apmēram stundu jābrauc no Milānas Gardas ezera virzienā. Frančakortai gan ir pašai savs ezers - Iseo, ap kuru tad arī izvietojies Itālijas lepnāko dzirkstošo vīnu reģions. Frančakortas vīndari nevar lepoties ar Šampaņas vēsturi un leģendām, jo dzirkstošos vīnus brūvē salīdzinoši nesen - reģiona celmlauzis Guido Berlucchi, piemēram, pirmo tradicionālās metodes dzirkstošo no Frančakortas pasaulē laiž tikai 1961. gadā. Tomēr salīdzinoši īsā laikā itāļi iemanījušies radīt pasaules klases dzirkstošo vīnu ar šampanieša vaibstiem, bet tomēr ar savu individuālu stilu. Ātri vien uztaustīsiet mazāku skābuma līmeni, krēmīgumu, augļainumu un leknumu, kas Franciacorta padara par labu sabiedroto ēdienam. Radīts pēc saignee metodes, tātad savu izteiksmīgo rozā krāsu ieguvis pēc turēšanās kopā un uz Pinot Noir vīnogu mizām. Sestdien Burbuļu parādē nolieciet blakus šampanietim un salīdziniet.
Bollinger Rose Champagne
Bollinger, protams, komentārus neprasa. Tas patīk Bondam. Aģentam Džeimsam Bondam. Ja šo Rose izdomāsiet pasniegt dāvanā, kartiņā kā pantiņu ierakstiet Lilī Bolanžē slaveno šampanieša citātu. Tekstu iegūglējiet. Varat ieminēties arī, ka tikai bolindžera pudeles, laikam ejot, kļūst slaidākas - pagājušā gada nogalē ieviestā jaunā pudeles forma ir izteikti sievišķīgāka, slaidāka un jauneklīgāka. Un tā tālāk. Kad saliesiet glāzēs, pievērsiet uzmanību ļoti intensīvajai sarkani sārtajai krāsai - atšķirībā no iepriekšējā dzirkstošā vīna bolindžers rozā krāsu iegūst no tīra Pinot Noir Šampaņas sarkanvīna, kuru piejauc klāt ražošanas procesā. Un vēl. Zemenes. Tās te ir visur - smaržā, garšā. Vai labāks pavasara vēstnesis vispār var būt?