Patērētāju apziņā Čīles vīni ir iegājuši kā kvalitatīvi, ne pārāk dārgi, domāti vienkāršam cilvēkam. Zināmā mērā tas tā arī ir, tomēr arī Čīles vīndariem gribas kaut ko vairāk - lai pasaulei Čīle asociētos ar vietu, no kuras nāk izcili vīni. Tieši tāpēc pēdējos 15 gados šajā valstī tiek ieguldīts liels darbs, lai atrastu katrai vīnogu šķirnei pašu labāko augšanas vietu.
Viena no pēdējām jaunatklātajām vietām ir Leida ieleja. Tā atrodas samērā tuvu okeānam. Auksto jūras vēsmu un rīta miglu ietekmē ielejas temperatūra krīt, tāpēc te ir daudz vēsāks, nekā sākotnēji varētu domāt. Pateicoties rīta migliņai, ko dod okeāna tuvums, gaiss tik ātri nesasilst, bet vīnogas uzreiz nesaņem ļoti daudz saules. Šo klimatisko īpašību dēļ ogu nogatavināšanās notiek lēnāk. Rezultātā šīs ielejas vīnos ir tīrāki un precīzāki augļu aromāti un garša. Prasmīga vīndara rokās tas sniedz neierobežotas iespējas veidot elegantus, perfekti salabansētus vīnus. Tāds ir arī Vina Leyda Chardonnay Lot 5 2012. Mani tajā pārsteidza perfektais līdzsvars starp citrusiem un šai vīnogu šķirnei raksturīgo grauzdētu riekstu garšu, no vienas puses, un nedaudz saldeno vaniļu, ko piešķir ozolkoka muca, - no otras. Nekādu pārmērību, visa ir tik daudz, cik vajadzīgs izcilam vīnam. Par to noteikti jāpateicas vīndarim, kas izmantojis gan jaunas, gan vecas ozolkoka mucas.
Viens no mītiem pircēju aprindās vēsta, ka tikai mazie ražotāji var piedāvāt labus vīnus. Lielie ražo masu produktus, uz kuriem sevi cienoši vīnu pazinēji nemaz neskatās. Manuprāt, tās ir muļķības, jo vīna kvalitāte nav atkarīga no ražotāja lieluma. Esmu degustējis gan samērā draņķīgus mazu ražotāju vīnus, gan lieliskus vīnus, kas nākuši no daudzmiljonu kompāniju pagrabiem. Arī otrādi. Tomēr neviens nevar noliegt - lai arī mazo vīna darītavu vīniem piemīt daudz lielāka individualitāte un raksturs, tie reti būs izdevīgi pirkumi. Vina San Pedro ir trešais lielākais Čīles vīnu ražotājs, kas piedāvā dažādus zīmolus. Sākot no pavisam vienkāršiem ikdienas dzērieniem, līdz garšas ziņā ļoti sarežģītiem un dārgiem vīniem. Manu uzmanību piesaistīja šī ražotāja deserta vīns Late Harvest Riesling 2013. Tas nepārsteidza, taču vienkārši sajūsmināja tā cena, kas ļauj to ievietot ļoti veiksmīgu pirkumu sarakstā. Klasiski citrusi, ar nelielu medus piedevu. Vīns nav pārāk salds, bet pietiekami, lai ierindotu deserta vīnu kategorijā. Savukārt nedaudz skābā garša ļauj to veiksmīgi sapārot ar ogām bagātām kūkām.
Kā redzat, Čīles vīni joprojām spēj piedāvāt gan labus un ne pārāk dārgus pirkumus, gan dzērienus prasīgiem, garšas izlutinātiem pircējiem, kuru pasaulē kļūst arvien vairāk.