Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +19 °C
Skaidrs
Otrdiena, 24. septembris
Agris, Agrita

Eifeļa tornis ķīniešu gaumē

Ķīna, kas nereti nopelta kā viltotu preču paradīze, kārē pēc rietumvalstu ražojumiem un to sniegtās ilūzijas par rietumniecisku dzīvesveidu spērusi soli tālāk un sapratusi, ka atdarināt var ne tikai luksusa somiņas vai mobilos tālruņus. Lai apskatītu Parīzes Eifeļa torni, Londonas Tauera tiltu vai piemīlīgu Austrijas kalnu ciematiņu, ķīniešiem vairs nav jādodas tālā un dārgā ceļojumā uz Eiropu, jo valstī cita pēc citas uzradušās eiropiešu simbolisko būvju vai pat veselu apdzīvotu vietu kopijas.

Kopēšanas kultūra

«Parasti, lai redzētu ārzemju ēkas, jādodas uz ārzemēm. Taču tad, ja mēs šīs ēkas importējam Ķīnā, ļaudis var ietaupīt naudu, tajā pašā laikā aplūkojot ārzemju stila arhitektūru,» raidsabiedrībai BBC sacīja Džana Lī, kura kopā ar ģimeni atpūtās Sundzjanas piepilsētā Temztaunā, kas atrodas aptuveni 30 kilometru attālumā no Šanhajas.

Temztaunai vārds dots par godu Lielbritānijas lielākajai upei Temzai, jo pilsēta veidota pēc britu tradicionālās arhitektūras parauga. Temztaunu rotā bruģētas ieliņas, viktoriānisma stila ēkas, britu gaumē ieturētie pabi jeb krodziņi un sarkanās telefonbūdiņas. Pilsētā atrodama pat bijušā Lielbritānijas premjera Vinstona Čērčila, kā arī grāmatu un filmu varoņa Harija Potera statuja.

Taču atdarināšanas centieni ar to nebeidzas. Valsts austrumos atrodama slavenā Tauera tilta kopija, lai gan pakaļdarinājumam ir divreiz vairāk torņu nekā oriģinālam. Šanhajas tuvumā esošo Tiaņdučenu rotā 108 metrus augsta Eifeļa torņa replika, taču Guandunas provincē atrodama Austrijas gleznainā Hallštates ciemata kopija.

Kad pērn pasauli pāršalca ziņas, ka Ķīnā līdz pat sīkākajām detaļām «klonēta» UNESCO Pasaules dabas mantojuma sarakstā iekļautā Hallštate, daļa austriešu bija nikni, tomēr mērs Aleksandrs Šoics to uztvēra kā pagodinājumu. Turklāt, kā vēstīja laikraksts The Guardian, ķīniešu tūristu skaits Austrijas Hallštatē pieaudzis no 50 līdz 1000 gadā.

Kamēr vairākums eiropiešu nicīgi vīpsnā par kopēšanas māniju, ķīnieši atdarināšanu dēvē par īpašas cieņas un atzinības izrādīšanu. Precīza atdarināšana uztverta kā augstākās meistarības forma, tomēr Eiropā valda citāda izpratne.

Turklāt atdarināšanai Ķīnas kultūrā ir senas tradīcijas, kas saistāmas ar imperatoru Ciņu Šihuandi, kurš pirms aptuveni 2000 gadiem radīja slaveno Terakotas armiju. Valdnieks savas impērijas galvaspilsētā izveidoja repliku katrai iekarotajai ienaidnieka pilij.

«Kopēšanas kultūra Ķīnā ir ārkārtīgi atšķirīga no tās, ko redzam Rietumos, kur kopēšana ir tabu, no kā jāizvairās par katru cenu,» raidsabiedrībai BBC skaidroja Bjanka Boskere, kura savā grāmatā Original Copies: Architectural Mimicry in Contemporary China meklējusi atbildes uz Ķīnas kāri pēc rietumnieciskām būvēm.

Iepērk luksusa preces

Jaunais Eiropas, kā arī ASV ēku atdarināšanas vilnis saistāmas ar ķīniešu vēlmi pēc rietumnieciska dzīvesveida, turklāt kāre pēc Rietumiem ietekmējusi ne tikai arhitektūru, bet arī luksusa preču patēriņa tirgu. Ķīnieši pēdējos gados arvien naskāk iegādājas ekskluzīvu rietumvalstu zīmolu preces, no kā īpaši iecienījuši Louis Vuitton un Chanel ražojumus.

Ķīniešu apsēstību ar luksusa zīmoliem pētījusi konsultāciju firma Bain & Company, kas apgalvo, ka Ķīnas iedzīvotāji kļuvuši par svarīgākajiem luksusa preču patērētājiem visā pasaulē, turklāt vēl ilgu laiku saglabās dominējošo pozīciju.

Kompānija prognozē, ka šogad Ķīnā (ieskaitot Taivānu, Honkongu un Makao) iegādāto luksusa preču skaits palielināsies par 6-8%, pārsniedzot 35 miljardu dolāru (18,5 miljardi latu) atzīmi. Tas nozīmē, ka Ķīnas luksusa preču patēriņa tirgus apmēru pārspēs tikai ASV.

Turklāt apsēstību ar zīmolu precēm spilgti iezīmē arī jauna pakalpojuma piedāvāšana Honkongā, kur par aizdevumu ķīlā pieņem ne tikai ierastos automobiļus vai ēkas, bet arī dizaineru somiņas, vēstīja International Business Times.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?