Pētījumā noskaidrots, ka divas trešdaļas jeb 69% strādājošo Latvijā darbam var izmantot savas personīgās mobilās ierīces, bet gandrīz tikpat liels skaits cilvēku - 67% - atzīst, ka nav informēti par savas organizācijas datu drošību. Veiktais pētījums ir arī atgādinājums gan darba devējiem, gan strādājošajiem par to, ka darbam izmantotā privātā ierīcē var atrasties aizsargājama un konfidenciāla darba informācija, par kuras drošību jādomā arvien nopietnāk.
«Līdz ar tehnoloģiju attīstību strauji mainās ne vien privātās dzīves, bet arī darba paradumi. Cilvēki aizvien vairāk vienu ierīci izmanto privātajām vajadzībām un darbam, tā būtiski paaugstinot drošības risku uzņēmumu un iestāžu informācijai,» norāda Ronalds Možeiko, Samsung Electronics Baltics biznesa klientu attiecību vadītājs, un piebilst, ka šajā ziņā iespējamie draudi biznesam vēl nav pietiekami apzināti un novērtēti, tomēr jādomā, kā tos novērst, jo ir skaidrs, ka vienu un to pašu mobilo ierīču elastīga izmantošana kā darbā, tā mājās paaugstina gan strādājošo produktivitāti, gan apmierinātību.
Kā atklāj LIVING Business, astoņi no desmit aptaujātajiem Latvijā ikdienā strādā ārpus darba laika. Visbiežāk tiek strādāts ceļā uz un no darba (65%), brīvdienās (53%), iepērkoties (49%), kā arī atpūšoties kopā ar draugiem (47%). Līdzīga situācija ir kaimiņvalstīs - ārpus darba mēdz strādāt 77% nodarbināto respondentu Lietuvā un 66% Igaunijā.
Tiesa, 86% no aptaujātajiem atzīst, ka darba laikā risina arī privātus jautājumus, piemēram, izmanto internetbanku, lasa ziņas vai veic privātu ziņapmaiņu. Taču kopumā privātām lietām patērētais laiks darbā ir mazāks par darbam veltīto privāto laiku.
Nav tā, ka uzņēmumi neko nedara, lai gādātu par savu datu drošību. Tradicionāla prakse, kā risināt drošības jautājumus, ir aizliegums - 30% pētījumā aptaujāto Latvijā un Lietuvā, 20% Igaunijā apliecina, ka darbavietā ir liegta pieeja atsevišķām interneta vietnēm. Taču ar to vien kļūst par maz. 17% respondentu pētījumā godīgi atzinuši, ka noteiktās situācijās apiet ierobežojumus. «Dators vairs nav vienīgais interneta avots uzņēmumā, tāpēc līdzšinējie ierobežojumi ir kļuvuši neefektīvi. Piekļuve sociālajiem tīkliem vai citām interneta vietnēm ir iespējama mobilajā telefonā vai pat sliktāk - uzlaužot sistēmu, kas savukārt var radīt nevēlamas sekas biznesam, jo līdzi var atvērties durvis uz kādiem svarīgiem dokumentiem,» komentē Ernests Štāls, TechHub Riga līdzdibinātājs un Reach.ly vadītājs.
Samsung LIVING biznesa pētījums arī atklāj - lai arī vairums respondentu domā par savu mobilo ierīču drošību, tā bieži ir tikai iluzora. Vismaz viena aizsardzības metode ir 70% portatīvo datoru, 60% viedtālruņu un 52% planšetdatoru, taču lielākoties tā ir parole, kas ir zemākais aizsardzības līmenis. Turklāt gandrīz puse aptaujāto atzīst, ka darbam izmantoto ierīci lieto vēl kāds - visbiežāk dzīvesbiedrs vai bērni, kas varētu nozīmēt, ka parole ir arī šo cilvēku rīcībā.