Anaplazmoze, kuras izraisītāja ir baktērija anaplazma. Slimajiem suņiem novēro nogurumu, ēstgribas trūkumu, paaugstinātu temperatūru, klibumu. Liela daļa suņu ir spējīgi pašizārstēties, taču citiem nepieciešama veterinārā palīdzība.
Borelioze jeb Laimas slimība. Tās ierosinātājas ir baktērijas borēlijas. Slimības pazīmes ir līdzīgas kā anaplazmozes gadījumā. Cilvēkiem ap ērces koduma vietu novēro apsārtumu, bet suņiem šādu pazīmju nav. Aizdomu gadījumā nekavējoties jāvēršas pie veterinārārsta! Jāievēro, ka viena ērce var pārnēsāt vairāku slimību ierosinātājus. Visu ērču pārnēsāto slimību diagnostikai jāveic asins analīzes.
Suņu apstrāde pret ērcēm ir nozīmīgākais profilaktiskais pasākums. Ir pieejami dažādi produkti - skausta pilieni, kakla siksnas, pulveri, šampūni -, šīgada jaunums - garšīgas tabletes, kas darbojas pret blusām un ērcēm veselu mēnesi. Visbiežāk lietotie ir tā sauktie pretblusu un pretērču pilieni. Piemēram, zāles Frontline ar aktīvo vielu fipronilu nodrošina aizsardzību pret blusām aptuveni astoņas nedēļas, bet pret ērcēm - četras nedēļas. Aktīvās vielas koncentrācija atkarīga no suņa svara un vecuma. Šī preparāta pluss ir vienkāršā lietošana un samērā zemā cena.
Savukārt veterinārās zāles, piemēram, Certifect, nodrošina ļoti ātru piesūkušos ērču nogalināšanu un nokrišanu. Certifect iegādei nepieciešama veterinārā recepte, cena ir augstāka, un, preparātu lietojot, jāgādā, lai tas nenokļūst sunim mutē.
Ērču kontroli tagad var veikt, arī iedodot garšīgu tableti, piemēram, NexGard. Ieteicams parūpēties par ērču skaita samazināšanu dabā. Vieglākais veids, kā to darīt, ir sakārtot apkārtējo vidi (krūmu izciršana, zālāju pļaušana utt.). Ja iespējams, var mēģināt mazināt sīko grauzēju skaitu tuvākajā apkārtnē, jo tie ir galvenie ērču izbarotāji, kas nodrošina slimību ierosinātāju nokļūšanu no vienas ērces otrā.
Ja ērce tomēr piesūkusies - tā jānoņem pareizi un pēc iespējas ātrāk. Es ieteiktu katram neatkarīgi no tā, vai mājās ir mīļdzīvnieks vai nav (noderēs arī cilvēkam), iegādāties ērču pinceti. Ar to vai ar diegu, vai citu pinceti, vai pirkstiem, nesaplēšot ērci, tā uzmanīgi jāizvelk. Jebkura ērce var pārnēsāt slimību ierosinātājus, tāpēc profilaksei iesaku procedūru veikt ar cimdiem rokās.
Iegaumējiet, ērcei nedrīkst liet virsū eļļu vai jebkuru citu šķidrumu, jo tas ērcei var izraisīt vemšanu un tādējādi paātrināt slimību ierosinātāju iekļūšanu dzīvniekā vai cilvēkā.
* Veterinārārste, Universitātes vetfonds