Vasaras gaitā biju vairākos festivālos, tajā skaitā vienā nelielā alternatīvā pasākumā Lietuvā, meža dziļumā aptuveni 50 kilometru no Viļņas, un vienā plašā pasākumā, kas svinēja jau 10 gadu pastāvēšanas jubileju, tātad jādomā, ka šajos gados pieredze un prakse, kā organizēt visu efektīvi, racionāli un ērti, apgūta. Bet ne jau tikai mūzika, ēdieni, dzērieni un kur pasēdēt ir galvenais, kas būtu jāpiedāvā festivālam. Mēs gribam skaisti atpūsties, baudīt skaistu mūziku, mākslu skaistā vidē, un arvien vairāk kā mārketinga elements pasākumu pieteikumos figurē jēdziens «daba», tiek uzsvērts draudzīgums videi, bērniem un ģimenēm, patversmju sunīšiem un citiem piemīlīgiem radījumiem.
Tomēr, apmeklējot festivālu vai vienkārši koncertu, mēs lielākoties domājam par savām ērtībām, paļaujoties, ka par pārējo būs padomājuši organizatori. Taču piedāvājums ir tāds kā pieprasījums, un arī tad, ja pasākuma rīkotājs ir centies savu iespēju robežās būt videi draudzīgs, viņš to nevarēs realizēt, ja apmeklētājiem būs vienalga, ko viņi atstāj aiz sevis. Labi, konkrētajā teritorijā darbinieki savāks nomestos atkritumus, bet tas, ka cilvēks atstāj savu plastmasas glāzi zālē, nespējot to aiznest līdz dažus metrus attālajai atkritumu kastei, tomēr liecina par šī cilvēka prāta spējām un attieksmi pret dzīvi un apkārtējo vidi kopumā.
Pērnā gada nogalē biedrība homo ecos: rīkoja semināru par videi draudzīgu pasākumu organizēšanu, un tajā piedalījās arī Latvijas lielāko festivālu un pasākumu rīkotāju pārstāvji - gan uzklausot, gan daloties pieredzē. Vadlīnijas ir apkoptas un pieejamas grāmatiņā, gan arī biedrības interneta vietnē www.homoecos.lv. Lai gadu no gada nekāptu uz vieniem un tiem pašiem grābekļiem, pasākumu organizatoriem ir vērts laiku pa laikam tur ielūkoties - atradīsiet daudz vērtīgu padomu un ideju, atsvaidzināsiet jau zināmās. Starp citu, videi draudzīgs pasākums lielākoties ir arī budžetam draudzīgs un ekoloģiski bieži jo bieži iet roku rokā ar ekonomiski. Vismaz ilgtermiņā!
Izlasīt, kā atpūsties un dzīvot videi draudzīgi, noder ne tikai masu pasākumu rīkotājiem, jo padomi noder arī tad, ja rīkojat dārza ballīti vai pikniku pie dabas vai ejat pārgājienā. Augusta sākums mūs lutina ar lieliem lietiem, bet šīs nedēļas nogalē debesis skaidrošoties un mēs varēšot baudīt kādu citu - zvaigžņu lietu, kas viskrāšņākais būs tieši naktī no sestdienas uz svētdienu, tāpēc jāiet ārā!
Ja negribas organizēties pašiem, iesaku pievienoties kādam pārgājienam, ko rīko pieredzējuši dabas draugi. No 12. līdz 14. notiks ekspedīcija Brīnumzieds, kurai iespējams vēl pieteikties www.gandrs.lv. Runājot par zvaigžņu vērošanu, organizatori sola, ka ekspedīcijas otrās dienas vakarā, miljons zvaigžņu prožektoriem izgaismots, izskanēs īpašs Kārļa Kazāka koncerts, kas ļaus saplūst ar dabu un smelties spēku nākamās dienas finišam. Ekspedīcija notiks Kurzemē, Ventspils apkārtnē netālu no Irbenes radioteleskopa.
Ja uzdevumi un sacensību gars nevilina, zvaigžņotus vakarus vēl var pagūt baudīt pie jūras, pievienojoties Mana jūra finišam Vidzemes pusē. Ekspedīcija noslēgsies 14. augustā Ainažos, un vērts pievienoties kaut uz pēdējām pāris dienām, izstaigājot gleznaino randu pļavu piekrasti un, runājot par mūsu ietekmi uz vidi, savām acīm pārliecināties, ko cilvēka dzīvesveids un ikdienas izvēles tai dara…