), manīts ne tikai burātāju iecienītajā Ķīšezerā, bet arī pilsētas centrā, Rīgas kanālā. Dagnis Bricis no Surf Pro ar SUP brauc pa viļņiem pat Kurzemes jūrmalā Pāvilostā, bet Dabas Diena dēli izmēģināja daudz mierīgākajā Juglas kanālā.
Pirms kāpšanas uz dēļa
Skaista, silta un saulaina diena… Juglas kanāla krastos tup laiski makšķernieki, un ūdens malā šķiet, ka vēja arī tikpat kā nav. Tas labi - mums, kā jau iesācējiem, labāk izmēģināt spēkus tā «lēnītēm uz pelītēm». Dagnis smejas, ka viņa pieredzē tikpat kā neviens neesot bijis tik neveikls uz dēļa, lai kristu ūdenī, tāpēc izlemjam hidrotērpu nevilkt. Vēsā laikā gan tā ir nepieciešamība, jo, kā liecinās turpmākie piedzīvojumi, tu nekad nezini, ar ko nāksies sastapties uz ūdens, un ne viss dzīvē ir atkarīgs tikai no tevis paša veiklības… Un izcila peldēšanas prasme ir viens, bet zemā temperatūrā ķermenis strauji atdziest, tāpēc, ja nav peldēšanas sezona vai neesi rūdīts ronis, uzvelc hidru un zābaciņus! Jāatceras arī, ka ar likumu noteikts - ja laivā vai uz dēļa, vai kā citādi pārvietojies publiskās ūdenstilpnēs, tev jāvelk glābšanas veste. Nav stilīgi, bet drošs paliek nedrošs… SUP dēļiem ir dažādi veidi atkarībā no tā, pa kādu ūdenstilpni pārvietojies un ko tur gribi darīt, - universālais, braucams gan pa viļņiem, gan mierīgos ūdeņos, īpaši viļņiem paredzētais un race jeb sacīkšu tipa - ar smailu purnu, līdzīgs smailīšu laivai. Mēs izmēģinām universālā dēļa piepūšamo variantu. Ērts, jo saloki un ir viegli pārvietot ceļojot. Ja brauc pa viļņiem vai ir šaubas par savu stabilitāti, pieejams arī īpašs stiprinājums - līša, ar ko dēli stiprina pie kājas, lai tad, ja ievelies ūdenī, tas neaizpeld nez kur prom. Visiem dēļiem iespējams piestiprināt arī vindsērfinga buru, bet tas jau ir nākamais līmenis (kas kādreiz jāsasniedz)…
Skaisti skati un negaidīti piedzīvojumi
Kopā ar mani ir draugi Liene un Ernests, kam arī šī ir pirmā SUP pieredze. Izrādās, lai vispār tiktu uz dēļa, galvenais ir spēja koncentrēties un turēties līdzsvarā. Kad uztraušos kājās, mēģinu atminēties savu jogas pieredzi līdzsvara vingrojumos, un tas nedaudz palīdz. Iemanāmies pareizi airēt un tad jau arī varam baudīt skatus, kas paveras krastos. Niedru klajums, pilsēta, dzelzceļa tilts un vecā laivu piestātne - industriālais mijas ar dabas romantiku. Tieši tāpēc SUP iecienīts kā pārvietošanās līdzeklis pa pilsētu kanāliem - ar to var izbraukt pa šaurām, līkumotām vietām, veikli manevrēt un vienlaikus vērot ainavu. Turklāt stāvēt uz dēļa ir interesantāk nekā sēdēt laivā! Protams, jārēķinās ar citiem satiksmes dalībniekiem, tāpēc iesācējiem labāk iemaņas gūt ūdenstilpnē, kur ir mierīgāk. Arī vējš dara savu - jāpierod, ka uz dēļa cilvēks pats ir kā bura, un jāsalāgo savas kustības ar vēja virzienu un spēku. Ja vējš pūš no muguras, ātrums palielinās. Dagnis stāsta, ka mēģinājis ar dēli tikt no Pāvilostas līdz Jūrkalnei, kur pa jūru jāpieveic apmēram 20 kilometru, kas prasa kādas četras stundas. Pie laivu piestātnes mūs pārsteidz piedzīvojums, kas ir par iemeslu vispirms sirdsklauvēm un pēcāk smieklu lēkmēm. Mums tuvojas laiva, un Dagnis iesaka turēties tuvāk krastam, jo motorlaivas radītā viļņošanās var izjaukt līdzsvaru. Taču redzam, ka tas nepalīdz, - laiva brauc mums tieši virsū! Plunkš, un Liene nenoturas, iekrīt ūdenī! Izrādās, mūs ieradušies strostēt policisti, kas uzrauga drošību uz ūdens, taču, paši neuzmanīgi mums tuvojoties, saceļ negaidītu jezgu! Ir karsta diena, un puiši izbraukuši bez vestēm, tāpēc saņemam brīdinājumu. Atpakaļ pie mūsu auto ceļu nākas mērot pa krastu, tāpēc, lai Liene sasildītos, noskrienam nelielu baskāju krosiņu gar Juglas mazdārziņiem. Paliek sajūta, ka gribas vēl uz ūdens, tāpēc labi, ka visa vasara priekšā!