Zemgales un Kurzemes mazo un vidējo uzņēmumu jautājumi semināros liecina, ka arī Latvijas komersanti aktīvi izmanto e-vides priekšrocības un interese par informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) rīkiem darba efektivitātes uzlabošanai un konkurētspējas paaugstināšanai vairs nav tikai teorētiska. Uzņēmējus interesē, kā elektroniski sistematizēt dokumentus, profesionāli «knifi» biznesa procesu optimizēšanai, tos automatizējot, kā arī darījumu attālinātas kārtošanas likumiskā puse. Pirms pieciem gadiem aktuālākais mazo un vidējo uzņēmumu pārstāvju jautājums bija: «Kāds ir reālais ieguvums no darba digitalizācijas, vai no tā pieaugs klientu skaits?» Stāstot, piemēram, par elektronisku dokumentu vadību, ilustrācijai esam rādījuši gan degvielas izdevumus, vedot dokumentus parakstīt, gan vienas papīra dokumenta izdrukas cenas, gan laiku, ko patērējām kopējot, saskaņojot dokumentus papīra formātā.
Eurostat dati liecina, ka 2012. gadā ES valstīs vidēji 95% uzņēmumu bija pieejams internets (Latvijā 91%), bet 71% uzņēmumu ir sava interneta vietne (Latvijā - 53%). 53% no aptaujātajiem ES norādīja, ka uzņēmuma darbinieki savstarpēji ar informāciju apmainās elektroniski (Latvijā - 55%). Diemžēl tikai 22% uzņēmumu izmanto uzņēmuma resursu pārvaldības risinājumus, un 26% no tiem izmanto elektronisku klientu pārvaldības sistēmu. Latvijā šis rādītājs ir attiecīgi par 12% un 10% zemāks. Eurostat, analizējot šos datus, e-biznesa integrēšanas tempus nosaucis par lēniem.
Jāatzīst, ka pārmaiņu pamatā ir divi būtiski faktori. Pirmkārt, tie ir resursi šādu pārmaiņu ieviešanai. Eurostat pētījums rāda, ka gandrīz katrs desmitais uzņēmums pieņēmis vai vēlējies pieņemt darbā IKT speciālistu, un 40% uzņēmumu speciālistu piesaistē saskārušies ar grūtībām. Arī Latvijā 2012. gadā 7% uzņēmumu meklējuši IKT speciālistus, un 30% no tiem speciālistu meklēšana sagādājusi problēmas. Otrs būtiskais faktors e-biznesa attīstībai ir uzņēmuma iekšējā ticība elektroniskas darba vides un e-komercijas priekšrocībām, kā arī iekšēja pārmaiņu nepieciešamība. Kompānija Predicta uzņēmēju aptaujā noskaidroja, ka, lai gan elektronisku dokumentu vadības sistēmu ieviesuši tikai 22% no aptaujātajiem, bet 50% no tiem vēlētos to darīt. Ieviešanas vajadzību uzņēmumi pamato ar to, ka darbiniekiem nepieciešama droša un attālināta piekļuve uzņēmuma informācijai un dokumentu apritei, lai parakstītu dokumentus, saskaņotu dokumentus, saņemtu un dotu uzdevums, kā arī kontrolētu to izpildi.
E-biznesa iespēju izmantošana uzņēmuma ikdienā atkarīga no vadītājiem un īpašniekiem, jo viņi lemj par līdzekļu piešķiršanu jaunu biznesa virzienu attīstīšanai. Tādēļ IT speciālistiem jāspēj ar faktiem un aprēķiniem argumentēt nepieciešamību investēt IKT jomā, lai uzņēmums ne tikai neatpaliktu no konkurentiem, bet arī apsteigtu sāncenšus.
* A/s RIX Technologies valdes locekle