Kā Dienai skaidroja Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētāja Ilma Čepāne (Vienotība), 2010. gadā pieņemtais Atkritumu apsaimniekošanas likums pārejas noteikumos paredzēja atšķirīgu attieksmi pret komersantiem. Bez konkursa izvēlēto komersantu līgumi ar pašvaldību varēja būt spēkā līdz 2013. gada jūlijam, taču šāds nosacījums neattiecās uz līgumiem, kas noslēgti līdz 2005. gada jūlijam, - tie varēja darboties līdz pat līguma termiņa beigām. Virknē pašvaldību tas nozīmēja nemainīgus apsaimniekošanas uzņēmumus 15 un 25 gadus ilgi.
Liepājā bez konkursa slēgtais līgums ar diviem atkritumu apsaimniekotājiem ļauj tiem darboties 15 gadus - līdz 2020. gadam. Liepājas domes Vides un veselības daļā skaidroja, ka tik garš līguma termiņš toreiz tika paredzēts, lai ļautu uzņēmumiem ieguldīt un normāli strādāt. Taujāti, kā pašvaldība turpmāk risinās situāciju, domē tikai norādīja - rīkosies atbilstoši likumam. Jelgavā līdzīgā veidā uz 25 gadiem noslēgts līgums ar SIA Jelgavas komunālie pakalpojumi, kur 51% kapitāldaļu pieder pašvaldībai un 49% - privātam uzņēmumam.
Vēl viena pašvaldība šajā sarakstā ir Rīga, kur līgumi slēgti līdz 2020. gadam. Tomēr galvaspilsētā šāda situācija nav bijusi pa prātam kādam komersantam, kurš sācis tiesvedību ar Rīgas domi saistībā ar atteikumu tam piedalīties atkritumu apsaimniekošanā pašvaldībā. Lieta nonāca līdz Augstākās tiesas (AT) Senātam, un tas vērsās ST, apstrīdot likuma normu, kas ļāvusi līdz 2005. gadam slēgtajiem līgumiem darboties līdz to termiņa beigām.
Pagājušajā nedēļā pieņemtajā spriedumā ST norāda - kamēr ir spēkā šie līgumi, nav iespējams nodrošināt tirgus dalībnieku brīvu konkurenci un pašvaldības līdzekļu efektīvu izmantošanu. Šādi noslēgti līgumi radot nepamatotas priekšrocības atsevišķu personu grupai un būtiski aizskar sabiedrības intereses, secinājusi tiesa. «Es pilnībā atbalstu ST - norma tik tiešām bija netaisnīga. Toreiz šādi tika izkropļota konkurence,» gandarījumu pauda I. Čepāne.
Līdz ar ST spriedumu gan pirms 2005. gada, gan pēc tam noslēgtie līgumi, nepiemērojot publisko iepirkumu, nākamgad zaudēs spēku. Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā uzsvēra, ka ST spriedums skars virkni pašvaldību, kurām drīzumā nāksies domāt par atkritumu apsaimniekošanas iepirkumiem.
Uz konkurences problēmām atkritumu apsaimniekošanas tirgū Latvijā iepriekš norādīja arī Konkurences padome. Neraugoties uz šiem iebildumiem un plašajām diskusijām nozarē, VARAM šoruden izstrādātajā atkritumu apsaimniekošanas plānā nākamajiem astoņiem gadiem šo jautājumu neiekļāva.