Grupējums, kura mērķis ir izveidot islāma likumos balstītu valsti jeb kalifātu sunnītu apdzīvotajās teritorijās Sīrijā un Irākā, savulaik radās kā starptautiskās teroristiskās organizācijas Al Qaeda atzars Irākā, bet šogad februārī sarāva saites ar to.
Pagājušajā gadā IS pārņēma kontroli pār Sīrijas ziemeļu pilsētu Raku, kas kļuva par džihādistu kustības «galvaspilsētu», janvārī tā guva militārus panākumus arī kaimiņvalstī Irākā, kur tika sagrābtas vairākas pārsvarā sunnītu apdzīvotas pilsētas. IS savā labā izmantoja sunnītu neapmierinātību ar toreizējo Irākas valdību, ko kontrolēja šiīti.
Jūnijā IS izdevās ieņemt Irākas otru lielāko pilsētu Mosulu, padzenot no tās amerikāņu apmācītos un labi ekipētos Irākas armijas spēkus. Džihādisti no Irākas Centrālās bankas filiāles Mosulā izzaga vairākus simtus miljonu dolāru, tādējādi padarot IS par bagātāko teroristisko organizāciju pasaulē. IS gūst peļņu arī no tās kontrolē nonākušajiem naftas ieguves laukiem un reketa islāmistu kontrolētajos rajonos.
Vietās, kur savu varu ir pasludinājusi IS, cilvēku dzīve ir pārvērtusies par elli. Tiem, kuri nepakļaujas islāmistu likumiem, ir vai nu jābēg, vai jārēķinās ar nāvi. Ar īpašu brutalitāti IS vērsusies pret citu reliģiju pārstāvjiem, piemēram, kristiešiem, kuriem publiski izpildīts nāvessods, piesitot krustā. Savas zvērības IS kaujinieki iemūžina fotoattēlos un video, kas vēlāk tiek izplatīti sociālajos tīklos internetā.
Pēc ASV un citu rietumvalstu lēmuma iesaistīties gaisa triecienos IS pozīcijām Irākā un Sīrijā kustība ir nogalinājusi vairākus sagūstītos rietumvalstu pilsoņus, nogriežot viņiem galvu. Apskatei internetā tika ievietots video, kurā bija redzams, kā ar britu akcentu runājošs džihādists brīdina ASV prezidentu Baraku Obamu izbeigt uzlidojumus un nogriež galvu amerikāņu žurnālistam Džeimsam Folijam.
Dažu mēnešu laikā IS kļuva par vienu no lielākajiem apdraudējumiem starptautiskajai drošībai. Īpaši nobažījušās ir rietumvalstis, jo IS rindās Sīrijā un Irākā karo tūkstošiem to pilsoņu. Piemēram, Lielbritānija un Vācija lēš, ka IS pievienojušies vismaz 500 katras valsts iedzīvotāju.
Daļa no viņiem ir atgriezušies vai gatavojas atgriezties savā mītnes zemē, tāpēc ir risks, ka viņi var mēģināt sarīkot terora aktus. Vairākas valstis jau ir kriminalizējušas savu pilsoņu pievienošanos IS.