Arī Latvijas Futbola federācija (LFF) 2005. gadā ir parakstījusi konvenciju ar UEFA, kas nozīmē, ka virslīgas klubu galvenajiem treneriem obligāti jābūt Pro licencei. Anglijas Futbola asociācija (FA) ilgu laiku nepakļāvās UEFA prasībām, tāpēc premjerlīgā ir ļoti daudz treneru, kuri strādā bez Pro licences. Ja pasapņojam un pieļaujam, ka, piemēram, Mančestras United ilggadējais boss sers Alekss Fergusons gribētu vadīt kādu Latvijas virslīgas klubu, tad viņam šādu tiesību nemaz nav… Nolēmu papētīt, vai Pro licence ir vienīgais pareizais trenera kvalitātes apliecinājums un vai tiešām nepieciešams tik stingri pieturēties pie UEFA prasībām?
Izņēmumi pieļaujami
LFF Izglītības daļas vadītājs Jurijs Andrejevs atzīst, ka Anglijā jauno prasību pieņemšana prasījusi ilgāku laiku nekā citur, bet pēdējos gados situācija kļūstot aizvien labāka un tas esot vienīgi laika jautājums, kad arī premjerlīgā strādās treneri tikai ar Pro licenci. «Šādas kārtības ieviešana drīzāk attiecināma uz jaunajiem treneriem. Bija ļoti daudz tādu, kas uzreiz pēc futbolista karjeras beigām steidza kļūt par treneriem, neko nemācoties un neizglītojoties jomās, kurās tas ir nepieciešams. Sevišķi viegli pie darba tika kādreiz zvaigžņotie spēlētāji. Lotārs Mateuss bija pēdējais, kuram deva atlaides pēc futbolista karjeras beigām. Viņš tika pielaists pie Pro licences eksāmena bez UEFA B un A licencēm.»
Skaidrs, ka Aleksa Fergusona panākumi pietiekami daiļrunīgi apliecina viņa trenera talantu arī bez Pro licences, kāda, starp citu, ir viņa dēlam Darenam, bet kura trenera panākumi ir daudz pieticīgāki. Lai neatstātu jau atzītus trenerus pavisam bez jebkāda kvalitāti apliecinoša dokumenta, Anglijas FA treneriem, kuriem ir vismaz desmit gadu pieredze, piešķīra trenera diplomu, kas ļauj viņiem strādāt premjerlīgā. Šāds diploms ir Fergusonam, bijušajiem Mariana Pahara treneriem Harijam Rednapam (Southampton, Tottenham, QPR u. c.), Glenam Hodlam (Anglijas izlase, Southampton, Tottenham, Wolverhampton), Ianam Holovejam (Blackpool, Crystal Palace), Kaspara Gorkša «fanam» Nīlam Vornokam (QPR, Leeds) un daudziem citiem. «Fergusonam ir prātam neaptverama pieredze futbola trenera darbā. Ja viņš gribētu strādāt ar kādu Latvijas virslīgas klubu, izņēmuma kārtā viņam to ļautu,» skaidro Andrejevs. Jautāts, vai izņēmuma kārtā pie virslīgas kluba vadīšanas tiktu arī bijušais Anglijas izlases pussargs Pols Incs, kurš kā treneris vēl neko ievērības cienīgu nav sasniedzis, Andrejevs kļūst domīgāks. «Teorētiski varētu izdarīt izņēmumu arī attiecībā uz viņu, bet - kāpēc lai to darītu un kā tas ietekmētu pārējo futbola un treneru sabiedrību? Tad šādiem kritērijiem zustu jēga…»
Treneru kursi arī Latvijā
Līdz 2012. gadam Latvijas treneri, kuri vēlējās iegūt Pro licenci, bija spiesti doties uz kursiem ārzemēs, un elites speciālisti tā arī darīja, bet pagājušajā gadā pirmo reizi UEFA Pro licences treneru kursus organizēja arī LFF. Pirms tam nebija pietiekami daudz lektoru - nevarēja taču UEFA A trenera licences īpašnieks mācīt savus kolēģus Pro licences iegūšanai… Pirmajai treneru apmācības sesijai Latvijā pieteicās 15 treneri, un visi arī tika uzņemti studiju kursā. Augstas klases speciālistu gan joprojām uz vietas trūkstot, tāpēc tiek aicināti kolēģi no ārzemēm, tiek meklētas sadarbības iespējas ar kaimiņvalstīm un atsevišķas sesijas notiek ārzemēs.
Viena no interesantākajām bijusi Šveicē, kur treneriem mācīja, kā kontaktēt ar medijiem, kluba vadību, kā runāt ar zvaigznēm. Treneriem studentiem bija jāpiedalās pēcspēles konferences simulācijā. «Katram trenerim iedeva simulēto situāciju pēc Čempionu līgas spēles. Katram bija dots apraksts: komanda uzvarēja vai zaudēja un kā viss notika. Tad viss notika kā īstenībā: treneriem acīs spilgti prožektori, oriģinālie reklāmas stendi, kameras, profesionāli žurnālisti tirda ar jautājumiem. Un tad masu mediju speciālists analizēja trenera runu, žestus, mīmiku.»
Bijušajam Jelgavas galvenajam trenerim Dainim Kazakevičam bija situācija, kurā viņa komanda bija favorīte, bet spēlēja neizšķirti. Un viņa komandas aktīvais darbs transfēru logā nav bijis auglīgs - par dārgu naudu iegādātie spēlētāji nespēj attaisnot uz sevi liktās cerības. «Galvenās vadlīnijas ir tādas, ka ar presi jābūt noslēgtam, nevajadzētu strēbt karstu un runāt emociju uzplūdā - jāļauj tām norimt.» Kazakevičs nepiekrita, ka Latvijas treneriem neesot aktuāla informācija par to, kā savaldīt zvaigžņotus spēlētājus. «Katrā komandā neatkarīgi no līmeņa, kurā tā spēlē, ir sava zvaigzne, kura arī atbilstoši uzvedas.»
Mūsdienās futbola trenerim jāprot arī tikt galā ar mediju spiedienu, tāpēc Andrejevs pēc Latvijas izlases spēles pagājušā gada septembrī ar Grieķiju aizveda visu treneru studentu grupu uz pēcspēles preses konferenci - lai paskatās, kāds noskaņojums tur valda un ar ko treneriem jārēķinās pēc smagām spēlēm.
Pirmie Latvijā izglītotie Pro licences kategorijas treneri savu diplomu iegūs 2014. gada martā. Līdz tam laikam virslīgas klubu treneriem var dot nelielas atlaides.