Burciņas, trauciņi, kārbiņas, tūbiņas un mazi kosmētikas paraudziņu maisiņi... Es gribēju saskaitīt, cik man mājās ir kosmētikas un sadzīves ķīmijas iepakojumu, bet sāku, un sametās kauns. Daudz! Nē, nu it kā jau nav nekā lieka, viss tiek lietots, viss vajadzīgs. Tomēr izrādījās, ka no 12 nagu lakām septiņas bija sabiezējušas un metamas ārā. Sauļošanās losjonu nez vai šogad vairs vajadzēs, bet derīguma termiņš tam līdz februārim - nu tātad arī šis iet uz miskasti! Es 80% gadījumu pērku kosmētiku un sadzīves tīrīšanas līdzekļus ekoveikalos vai attiecīgi sertificētus, tāpēc vienīgais, uz ko skatos, ir ekomarķējums, iepakojumam īpašu uzmanību nepievēršu, paļaujoties, ka ražotājs ir gana zaļi domājošs un padomājis par visu produkta ciklu. Atzīšos, šos iepakojumus nekad nešķiroju. Esmu dzirdējusi, ka Latvijā ir kosmētikas ražotājs, kurš piešķir atlaidi nākamajam pirkumam, ja atdodat tam izlietoto iepakojumu, taču citas akcijas likās vilinošākas... Taču žurnālistes Kitijas Balcares pētījums par iepakojuma lomu zaļajā dzīvesveidā lika aizdomāties. Bet kā tad ir ar to iepakojuma šķirošanu? Pārsvarā jau mēs esam tikuši skaidrībā par pārtikas iepakojumu, makulatūru, bīstamajiem atkritumiem, bet kosmētika? «Par iepakojuma izcelsmi un ietekmi uz vidi liecina grafiskie simboli un ciparu kods, kas apzīmē iepakojuma materiāla izcelsmi. Savukārt Zaļā punkta zīme uz iepakojuma apliecina, ka iepakojuma ražotājs, preces izplatītājs vai importētājs samaksājis par šī iepakojuma otrreizēju pārstrādi,» skaidro a/s Latvijas Zaļais punkts direktors Kaspars Zakulis.
Lielākā daļa kosmētikas un sadzīves ķīmijas iepakojuma ir šķirojami un otrreiz pārstrādājami materiāli. Tāpēc, piemēram, kartona iepakojumu no smaržu pudelītēm, krēmiem droši var izmest papīram un kartonam paredzētajā konteinerā. Savukārt šampūnu pudeles vai sadzīves ķīmijas plastmasas iepakojums jāizmet plastmasas iepakojumam paredzētajā konteinerā. Nekādā gadījumā smaržu vai sejas krēma stikla iepakojumu nedrīkst mest stikla pudelēm un burkām paredzētajā konteinerā, jo šī stikla sastāvs atšķiras no pārtikai paredzētā stikla un netiek atsevišķi šķirots un pārstrādāts, tāpēc tas jāizmet sadzīves atkritumu konteinerā vai jāatrod radošs izmantojums, kā to izmantot tālāk.
Pārstrādājami materiāli ir - kartona un papīra ārējais iepakojums, kosmētikas plastmasas iepakojums, piemēram, šampūnu pudeles, sadzīves ķīmijas plastmasas iepakojums, piemēram, šķidro veļas mazgājamo un mīkstinātāju pudeles. Galvenais, ko vajadzētu darīt, - iepakojumu, ko var pārstrādāt un izmantot atkārtoti, izmest šķirošanas konteinerā. Šim iepakojumam noteikti ir jābūt tīram, bez produkta atliekām. Tātad sanāk, ka iepakojums pirms izmešanas jāizskalo. Uztraukums par šķirojot iztērēto ūdeni un enerģiju daļēji ir mīts, jo tērējam tikai vietējos resursus, kas ir atjaunojami, jo nav tā, ka pa vannasistabas krānu varam iztecināt visu Latvijā pieejamo ūdeni. Taču plastmasas ražošana atstāj daudz lielāku ietekmi uz vidi un iztērē vairāk ūdens, tā ka šķirot ir vērts jebkurā gadījumā! Un skatīties, ko pērc un vai to vispār vajag.