Vēsturisks uzbrukums
Pagājušajā pirmdienā Sony Pictures darbinieku datoru ekrānos parādījās attēls ar skeletu. Tajā hakeru grupējums, kas sevi dēvē par Guardians of Peace (Miera sargi), brīdina, ka publicēs sensitīvus uzņēmuma datus, ja netiks izpildītas prasības, kuras gan netika atklātas.
Pēc uzbrukuma Sony Pictures darbiniekiem nedēļu nebija pieejama uzņēmuma iekšējā elektroniskā sarakste, bet internetā tika noplūdinātas vismaz piecas kinokompānijas veidotas filmas, no kurām četras vēl nerāda kinoteātros. Kinoindustrija lēš, ka filmu noplūdināšana Sony Pictures nesīs vairākus desmitus miljonus dolāru lielus zaudējumus.
Noprotams, ka hakeriem izdevies nozagt arī tūkstošiem dokumentu, kas satur uzņēmuma noslēpumus, piemēram, filmu budžetu un darbiniekiem paredzētās tīkla paroles, vēsta tehnoloģiju jaunumu vietne Ars Technica. Ļaundari arī uzlauza uzņēmuma kontu īso ziņojumu vietnē Twitter.
Sony Pictures šonedēļ paziņoja, ka uzņēmums ir daļēji novērsis kiberuzbrukuma radītās sekas un cieši sadarbojoties ar likumsargājošajām iestādēm, lai izmeklētu notikušo. FIB, kas ir sācis izmeklēšanu, pirmdien vietējiem uzņēmumiem izplatījis slepenu brīdinājumu par datorvīrusu, kas esot izmantots kiberuzbrukumā ASV.
Dokumentā teikts, ka vīruss iznīcina visus datora cietajā diskā noglabātos datus, kuru atjaunošana ir «ārkārtīgi sarežģīta un dārga, ja ne neiespējama», raksta Reuters. FIB neprecizēja, cik uzņēmumu kļuvuši par datorvīrusa upuriem.
Kiberdrošības eksperti domā, ka FIB aprakstītais datorvīruss, visticamāk, izmantots uzbrukumā Sony Pictures. Ja tā, tad tas būšot pirmais tik postošais kiberuzbrukums kādam uzņēmumam ASV teritorijā.
Apsūdz terorismā
Līdzīgi datorvīrusi izmantoti kiberuzbrukumos uzņēmumiem Āzijā un Tuvajos Austrumos. Parasti tajos vaino hakerus, kuri strādā Ziemeļkorejas un Irānas labā. Uzbrukuma Sony Pictures gadījumā galvenais aizdomās turamais ir Ziemeļkoreja.
Phenjanai ir skaidrs motīvs, jo drīzumā pasaules kinoteātros sāks izrādīt kinokompānijas paspārnē tapušo komēdiju The Interview (Intervija ar diktatoru), kurā divi amerikāņu žurnālisti ierodas Ziemeļkorejā, lai ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes uzdevumā veiktu atentātu pret valsts vadoni Kimu Čen Unu.
Pēc tam kad jūnijā tika publicēts filmas reklāmas rullītis, Ziemeļkoreja vērsās pie ANO ģenerālsekretāra Bana Ki Muna un ASV prezidenta Baraka Obamas, aicinot nepieļaut filmas izrādīšanu, jo tā «atklāti atbalsta terorismu un sāk karu». Savukārt Phenjanas propagandas rupori brīdināja par «nežēlīgu atmaksu», ja filmu izrādīs.
Ziemeļkorejas režīms jūtīgi uztver ironiju par savu līderi. Aprīlī kādā Londonas frizētavā, kas savā reklāmas plakātā bija izmantojusi Kima Čen Una attēlu, ieradās divi Ziemeļkorejas diplomāti un aicināja plakātu noņemt, jo tas esot ļoti necienīgs.
Dienvidkoreja apgalvo, ka Ziemeļkorejai ir «kiberarmija» ar 3000 hakeru. Tomēr Sony Pictures kopā ar kiberdrošības konsultantiem izmeklējot, vai Phenjanas uzdevumā uzbrukumu varētu būt veikuši ķīniešu hakeri, raksta izdevums Re/code. «Naidīgi spēki visā mēdz vainot mūs. Es laipni ieteiktu gaidīt, un tad jau redzēsiet,» atbildot uz jautājumu, vai Phenjana ir saistīta ar uzbrukumu Sony Pictures, ziņu aģentūrai Reuters sacīja Ziemeļkorejas misijas ANO pārstāvis.