Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +16 °C
Skaidrs
Trešdiena, 25. septembris
Rauls, Rodrigo

Krievijā notiesā mirušo juristu Magņitski

Pirmo reizi Krievijas un arī Padomju Savienības tiesu praksē Temīdas kalpi notiesājuši mirušu cilvēku. Maskavas tiesa ceturtdien atzina par vainīgu 2009. gadā mirušo juristu un korupcijas apkarotāju Sergeju Magņitski, kuru apsūdzēja liela mēroga krāpšanā.

S. Magņitska sabiedrotie ir pārliecināti par viņa nevainību un uzskata, ka ar mirušā jurista notiesāšanu Kremlis Krievijas prezidenta Vladimira Putina personā vēlas nopietni brīdināt ikvienu, kas vērsīsies pret korumpētām amatpersonām.

Lēmums nepārsteidza

Tiesa S. Magņitski un viņa bijušo klientu Viljamu Broudenu, kurš vada britu investīciju fondu Hermitage Capital, atzina par vainīgiem nodokļu izkrāpšanas shēmas organizēšanā. «Magņitskis organizēja izvairīšanos no nodokļu nomaksas sevišķi lielos apmēros pēc iepriekšējas vienošanās grupā,» paziņoja tiesnesis Igors Alisovs.

Prokuratūra apgalvo, ka S. Magņitskis palīdzējis Hermitage Capital izvairīties no nodokļu nomaksas 17,4 miljonu dolāru (9,5 miljoni latu) apmērā. Apsūdzētie esot falsificējuši nodokļu deklarācijas un nelikumīgi izmantojuši invalīdiem paredzētos atvieglojumus, izveidojot fiktīvas firmas, kurās pieņemti darbā cilvēki ar īpašām vajadzībām, raksta NEWSru.

V. Broudenam, kuru apsūdz arī nelikumīgā Krievijas gāzes monopoluzņēmuma Gazprom akciju iegādē, piesprieda deviņus gadus stingrā režīma kolonijā. Brits tiesas sēdē nepiedalījās, jo viņu 2005. gadā atzina par draudu Krievijas nacionālajai drošībai un izraidīja no valsts pēc tam, kad uzņēmējs bija publiskojis apjomīgu korupcijas shēmu, kurā bija iesaistītas daudzas augsta ranga amatpersonas.

Krievijai faktiski nav izredžu redzēt V. Broudenu aiz restēm, jo Interpols ir atteicies izsludināt viņa starptautisko meklēšanu, jo uzskata, ka pret uzņēmēju ierosinātā lieta ir politiska. Par to ir pārliecināts arī pats V. Broudens. «Tiesas process un spriedums pret mani un Sergeju pierāda, ka V. Putins izmantos tiesu, lai slēptu savus ekonomiskos noziegumus,» viņš sacīja intervijā britu raidsabiedrībai BBC.

S. Magņitska ģimenes advokāts Dmitrijs Haritonovs pēc sprieduma paziņošanas sacīja, ka tas viņu nepārsteidz: «Es nešaubījos, ka lēmums būs tieši tāds. Es viņa vainai neticu. Zinu, ka viņš nekādus noziegumus nepastrādāja, un pretējais netika pierādīts.»

Neviens nav vainīgs

Plašāka sabiedrība par S. Magņitski uzzināja 2008. gadā, kad viņš paziņoja, ka augstas amatpersonas Krievijas tiesībsargājošajās un valsts finanšu iestādēs ir izkrāpušas 230 miljonu dolāru (126,5 miljoni latu) no Krievijas budžeta, izmantojot Hermitage Capital zīmogus un dokumentus, kas esot nozagti 2007. gadā milicijas reida laikā fonda birojā Maskavā.

Drīz pēc tam S. Magņitski aizturēja uz aizdomu pamata par krāpšanu. Viņš bez tiesas lēmuma atradās ieslodzījumā 11 mēnešu, kuru laikā nevarēja tikties ar ģimeni un nesaņēma medicīnisko palīdzību, lai gan sūdzējās par spēcīgām vēdersāpēm. 2009. gada novembrī viņu atrada mirušu cietuma kamerā.

2011. gadā Kremļa paspārnē esošā Cilvēktiesību padome paziņoja, ka S. Magņitskis esot piekauts līdz nāvei. Varasiestādes sāka izmeklēšanu pret cietuma vadību un mediķiem, bet šogad martā lieta tika izbeigta, jo neesot atrasti pierādījumi, ka S. Magņitskim nebūtu nodrošināti cilvēcīgi apstākļi un viņš būtu spīdzināts.

S. Magņitska lieta radīja plašu rezonansi Rietumos, kas kārtējo reizi pauda bažas par cilvēktiesību stāvokli Krievijā. ASV Kongress pērn pat pieņēma tā saukto Magņitska likumu, kas vēršas pret Krievijas amatpersonām, kuras tiek saistītas ar S. Magņitska nāvi, un citiem cilvēktiesību pārkāpējiem Krievijā, liedzot viņiem Savienoto Valstu vīzu un iesaldējot viņu kontus Amerikas bankās.

Likums izraisīja Kremļa dusmas, un Krievija atbildēja, pieņemot likumu, kas aizliedz amerikāņiem adoptēt krievu bāreņus. Maskava arī piemēroja vīzu un finanšu sankcijas pret ASV amatpersonām, kuras pārkāpj Krievijas pilsoņu cilvēktiesības ne tikai ASV, bet arī citās pasaules valstīs.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Sergejs Magņitskis

2008. gadā S. Magņitskis paziņoja, ka vairākas augsta ranga amatpersonas Krievijas tiesībsargājošajās un finanšu iestādēs no valsts budžeta ir izkrāpušas 230 miljonu dolāru.

Vēlāk viņu pašu apcietināja par krāpniecisku shēmu organizēšanu un bez tiesas lēmuma gandrīz gadu turēja cietumā, kur viņš 2009. gada novembrī 37 gadu vecumā nomira.

Sabiedrotie uzskata, ka ar
S. Magņitski izrēķinājās par vēršanos pret korumpētām amatpersonām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?