Tomēr pēdējos gados, kad Eiropas ekonomika stagnē un miljoniem cilvēku ilgstoši ir bez darba, visā kontinentā, tostarp pārtikušajos ziemeļos, aizvien lielāka daļa iedzīvotāju savās problēmās vaino līdzšinējo imigrācijas politiku un pabalstu sistēmu, kas, viņuprāt, bijusi pārlieku dāsna pret iebraucējiem.
Vēlētāju noskaņojumu veikli izmanto nacionālistu un populistu partijas, kas runā par imigrācijas iegrožošanu un mazākiem pabalstiem iebraucējiem. Zviedrijā, Somijā un Dānijā pret imigrantiem noskaņotie politiskie spēki var lepoties ar rekordaugstu atbalstu un rēķināties ar labiem panākumiem šonedēļ notiekošajās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanās.
Dārgā atvērtība
Pagājušā gada maijā Zviedrijas galvaspilsētas Stokholmas guļamrajonā Husbijā, kur pārsvarā mīt imigranti, izcēlās vardarbīgi protesti pēc tam, kad policija nošāva kādu vīrieti, kurš, bruņojies ar mačeti, klīda pa priekšpilsētu. Grautiņu dalībnieki paziņoja, ka viņi tādējādi reaģējot uz Zviedrijā pastāvošo nevienlīdzību starp vietējiem un iebraucējiem.
Arī zviedru prese un sabiedriskās organizācijas toreiz izteica viedokli, ka ar ālēšanos ielās protestētāji vēlējušies pievērst uzmanību augstajam bezdarbam imigrantu vidū un iebraucēju izolētībai no pārējiem Zviedrijas iedzīvotājiem. Savukārt centriskais premjerministrs Frēdriks Reinfelts atzina, ka ir pieļautas kļūdas integrācijas politikā.
15% no Zviedrijas 9,6 miljoniem iedzīvotāju ir dzimuši ārzemēs, tas ir augstākais rādītājs ziemeļvalstīs. Imigrantu vidū ir ļoti augsts bezdarbs - 16%, bet no Zviedrijā dzimušajiem iedzīvotājiem tikai 6% ir bez darba.
Zviedrija ir viena no pirmrindniecēm Eiropas Savienībā pēc uzņemto patvēruma meklētāju daudzuma. 2012. gadā valsts piešķīra patvērumu gandrīz 44 tūkstošiem cilvēku, kas bija par 48% vairāk nekā 2011. gadā.
Zviedru atvērtībai ir augsta cena. Šogad patvēruma meklētāju uzņemšanas izmaksas varētu pieaugt par gandrīz 50%, sasniedzot septiņus miljardus kronu (775 miljoni eiro), kas ir aptuveni procents no Zviedrijas 2014. gada budžeta.
Uzņēmuši par daudz
Pret imigrantiem noskaņotā partija Zviedru demokrāti, kas grautiņus nodēvēja par bezatbildīgas imigrācijas politikas sekām, uzskata, ka valsts nevar atļauties būt pretimnākoša katram, kas bēg no nabadzības vai kara. «Zviedrija ir uzņēmusi pārāk daudz cilvēku pārāk īsā laikā,» partijas biedrs Frēdriks Ēriksons sacīja aģentūrai Reuters. «Mūsu labklājība ir zem milzu spiediena.»
Līdzīgi uzskata daudzi Zviedrijas iedzīvotāji. Nesen publicētā aptaujā, kas veikta pēc Zviedrijas sabiedriskās televīzijas pasūtījuma, 44% respondentu sacīja, ka valsts ir uzņēmusi pārāk daudz imigrantu. Pērn tā domāja 37% zviedru.
Zviedru demokrātu līderis Džimijs Okesons, kurš vēlas panākt, lai Zviedrija samazina imigrācijas apjomu par 80-90%, domā, ka aptuveni 8% lielais atbalsts viņa partijai ir «nepārprotams signāls» tradicionālajām partijām, ka «vēlētāji nav priecīgi par pašreizējo imigrācijas politiku».
Pēdējās nedēļās visā valstī ir notikušas protesta akcijas pret Zviedru demokrātiem un citām galēji labējām partijām, bet premjers F. Reinfelts nesen aicināja vēlētājus doties balsot EP vēlēšanās, lai «ārstētu eiropiešu nacionālisma slimību», piebilstot, ka «nepilnīga ES ir labāka par agresīvu nacionālismu».
Sargā sociālo sistēmu
Arī Zviedrijas kaimiņvalstīs Somijā un Dānijā plašāku vēlētāju atbalstu iekaro pret imigrantiem noskaņotas partijas. Eiroskeptiskā Somu partija EP vēlēšanās varētu iegūt 15-20% balsu, liecina jaunākās aptaujas. Tādējādi partija saņemtu vēl vienu vai pat divus papildu mandātus jau esošajam, ko politiskais spēks ieguva 2009. gada vēlēšanās.
Tāpat kā Zviedru demokrāti, arī Somu partija ir pārliecināta, ka imigranti nevar saņemt tādas pašas sociālās garantijas kā vietējie. «Mums ir jāizvairās no kļūdām, ko ar imigrantiem pieļāva Vācija un Lielbritānija,» stāsta partijas sekretāre Rīka Slunga-Poutsalo. «Mēs esam pret visu imigrantu pielaidi Somijas sociālās drošības sistēmai.»
20% vēlētāju balsu EP vēlēšanās varētu iegūt skandalozā Dānijas Tautas partija, kas 2011. gadā piespieda centrisko labējo valdību ieviest stingrāku robežkontroli apmaiņā pret atbalstu balsojumā par valsts budžetu. Lielbritānijā valdošajā Konservatīvajā partijā nesen izcēlās asas debates, kad partijas EP līderis paziņoja, ka pēc vēlēšanām aicinās Dānijas Tautas partiju pievienoties konservatīvo frakcijai.