Parastās grāmatas, puišu krimiķi vai mīlas pilnas lubenes uz kulināriju paskatās no cita skatpunkta. Autors, kuram patīk gatavot ēst vai kura romāna varoņiem piestāv gardēžu lietas, apspēlē ēdiena nianses un ēšanu padara par stāsta daļu. Pavārgrāmatas kapučīno pagatavošanai piedāvā formulas, bet daiļliteratūra to ietērpj krāsās un padara dzīvu.
Džons Grišams vienā no savām kulināriski gardākajām grāmatām savu varoni iespundē Itālijā, liek tam brokastot mazos Boloņas krodziņos, pusdienot katru reizi savā restorānā un iemācīties pasūtīt ēdienu itāliski. Un kurators itālis aizliedz dzert kapučīno pēc desmitiem no rīta, jo tā tikai tūristi darot. Espresso jebkurā diennakts laikā, bet kapučīno tikai brokastojot.
Grāmatā kādā Ņujorkas restorānā pie espresso deva citrona gabaliņu, saucot to par Cafe Romano. Tā mani šī epizode aizveda līdz Otrā pasaules kara Itālijas dienvidiem, jo ar citronu karavīri dezinficēja krūzīti, pirms deva nākamajam no tās dzert.
Kulinārijas ziņā visvairāk atmiņā iespiedusies bērnībā lasīta Zimmela grāmata. Tas bija stāsts par kādu kara laika spiegu. Bez visām spiegošanas lietām grāmatas varonis bija arī liels gardēdis, katrā nodaļā tika ēsts un gatavots. Uzskaitīti visi ēdieni ēdienreizē, aprakstīta to pagatavošana, un dotas receptes. Piemēram, 1940. gada 4. septembra pusdienas sastāvēja no ceptu sīpolu zupas, teļa filejas Madeiras mērcē ar salātiem un degošām pankūkām saldajā. Spiegs grāmatā iesaka: «Nekad neļaujiet salātiem nonākt saskarē ar metālu.»
Tā kā pašreiz manu daiļliteratūras devu aizņem viduslaiku Anglijai līdzīgi kari, tad arī recepte no tā laika - specifiska, barojoša un bieza zupa. Pēc tādas zupas var arī iet cīnīties par troni.
«Tovakar viņi mielojās ar vērša astes zupu, uzkoda vasaras zaļuma salātus ar pekanriekstiem, vīnogām, sarkano fenheli un drupinātu sieru, karstu krabju pīrāgu, vircotu ķirbi un sviestā ceptām paipalām. Pie katra ēdiena piederēja cits vīns.»
Vērša astes zupa. Miltos ar pipariem un sāli izvārtītu gabalos sagrieztu vērša asti apcep taukos brūnu. Astes gabalus izņem un turpat sautē smalki sagrieztu burkānu, rāceni, selerijas sakni, sīpolu, nedaudz timiāna un piparus. Kad dārzeņi mīksti, pievieno tomātu pastu un dažas minūtes vāra. Tam visam kārtīgi pielej sarkanvīnu, liek atpakaļ vērša astes gabalus un uzvāra. Pēc tam vairākas stundas nedaudz nosegtu sautē. Kad gaļa sāk atdalīties no kauliem, to izņem, buljonu nokāš, izspiežot pēc iespējas vairāk sulas no dārzeņiem. Gaļu sadala gabaliņos un liek zupā. Zupu nedaudz iebiezina ar miltiem. Pasniedz ar smalki sagrieztiem pētersīļiem.