«Rīgai tas jāredz!» - tā, piecu gadu garumā piedaloties starptautiskās leļļu mākslas izstādēs Krievijā, Azerbaidžānā un Spānijā un pārliecinoties, ka ikreiz šīs izstādes ir vizuāla bauda gan apmeklētājiem, gan pašiem leļļu meistariem, nosprieda māksliniece un Leļļu mākslas muzeja vadītāja Ināra Liepa un izlēma arī Latvijā sarīkot līdzīga vēriena leļļu mākslas pasākumu. Tas Rīgā notiek šonedēļ - no 4. līdz 7. septembrim Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā un citviet pilsētā norisinās Eiropas profesionālās leļļu mākslas festivāls.
«Leļļu māksla šādā līmenī, kādu redzēsim festivālā, pasaulē ir ļoti novērtēta, tas ir kā pilntiesīgs mākslas veids. Lelle cilvēku izpratnē bieži vien ir tikai rotaļlieta, bārbija. Bet šajā gadījumā tā ir jau vairāku mākslas veidu sintēze - lellē apvienojas tēlniecība, tekstilmāksla, vizuālā māksla. Leļļu mākslinieki šīs prasmes apguvei pašmācībā veltījuši daudzus gadus, un rezultātā lelle ir vērtība, ko izveidojis meistars, ne vairs amatnieks,» teic festivāla kuratore I. Liepa, kas šo pasākumu rīko sadarbībā ar Krievijas kultūras fondu Kukli mira (Pasaules lelles).
Centrālais festivāla notikums ir izstāde Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, kur no rītdienas skatāmi 110 mākslinieku darbi no 15 valstīm - lelles no porcelāna, plastikas, modelēšanas masas, māla, koka, tekstila, papjemašē, metāla, filca. Aplūkojamas arī bērnu grāmatu ilustrācijas, Teddy lāču kolekcija, seno bērnu apavu kolekcija, arī I. Liepas Leļļu mākslas muzeja ekspozīcija Kofermājiņu ceļojums, kas jau izceļojusies pa daudzām valstīm. Starp izstādes dalībniekiem ir profesionālās leļļu mākslas nozares slavenības no Krievijas, ASV (festivāla īpašais viesis - leļļu mākslas autoritāte, scenogrāfs, bērnu grāmatu autors un ilustrators E. Dž. Teilors), Šveices, Igaunijas, Lietuvas, Ukrainas, Somijas, Čehijas, Slovākijas, Vācijas u. c., bet Latviju pārstāvēs gan jauni, gan savā jomā sevi jau lieliski pierādījuši mākslinieki, kas, kā saka I. Liepa, «visi kopā salikti, varētu kļūt par vienu izcilu leļļu meistaru» - tajā skaitā Olga Šilova, Kristiāna Dimitere, Aivars Vīlipsons, Gļebs Panteļējevs u. c.
Festivāla ietvaros notiks arī meistarklases, leļļu mākslinieki tiksies ar Latvijas Mākslas akadēmijas studentiem, bet ikviens interesents aicināts arī uz konferenci 4. septembrī plkst. 14.45 Latvijas Nacionālās bibliotēkas konferenču zālē D. Tajā dažādu valstu referenti stāstīs par to, kas ir profesionāla leļļu māksla, kā tiek rīkotas leļļu izstādes, kā lelles tiek izmantotas kino un teātrī utt.
Visi festivāla pasākumi domāti visplašākajai publikai, uzsver I. Liepa, vienīgi norādot, ka vecākiem iepriekš jāpabrīdina bērni, ka ar izstādītajām lellēm gluži nevarēs spēlēties un tās var būt arī padrūmas - kā, piemēram, no Ukrainas atvestās, kurās jūtama sāpe par šajā valstī notiekošo.