Daži apgalvo, ka maizi nebūtu ieteicams ēst vispār, citi iesaka lietot uzturā tikai kādu konkrētu maizes veidu. Runājot par maizes veselīgumu un lomu ikdienas ēdienkartē, vēlētos pievērst uzmanību diviem aspektiem: pirmkārt, ar kādiem produktiem, kādās proporcijās un daudzumā maizi ēdam ikdienā, otrkārt, rudzu maizei kā veselīga uztura pamatam.
Uztura rekomendācijās norādīts, ka ieteicams lietot pilngraudu produktus, turklāt dienā ieteicams apēst vismaz trīs pilngraudu porcijas. Arī jaunajos Ziemeļvalstu uztura ieteikumos (New Nordic Nutrition recommendations 2012) norādīts, ka ļoti svarīga loma ir ogļhidrātu izvēlei. Hronisku slimību risku mazina šķiedrvielām bagāti ogļhidrāti, proti, pilngraudu produkti, pākšaugi, dārzeņi, veseli augļi. Ziemeļvalstīs, arī Latvijā, galvenais šķiedrvielu avots ir graudaugi, un no graudaugiem būtiskākais šķiedrvielu avots ir rudzu maize, ar kuru tiek uzņemta gandrīz trešdaļa no visām šķiedrvielām. Šķiedrvielu daudzums maizē lielā mērā atspoguļo to, cik maize ir veselīga, paturot prātā dietoloģes Lailas Meijas ieteikumu, ka dienā ar uzturu vidēji vajadzētu uzņemt 30-35 gramus šķiedrvielu.
Jāņem vērā, ka graudaugu produkti, arī maize, joprojām tiek ieteikti regulārai lietošanai, taču produktu proporcijas ir mainītas. Lai uztura ieteikumi būtu vieglāk uztverami jebkuram cilvēkam, tiek izmantots šķīvja princips. Saskaņā ar šo principu puse no šķīvja jāaizņem dārzeņiem un augļiem, viena ceturtdaļa - olbaltumvielu produktiem (gaļai un zivīm) un viena ceturtdaļa - graudaugu produktiem. Papildus ieteicams lietot arī piena produktus ar samazinātu tauku saturu. Tātad viena ceturtdaļa no ikdienas uztura būtu jāveido graudaugu produktiem, ideālā gadījumā, protams, tiem jābūt pilngraudu produktiem. Viena no ieteicamākajām izvēlēm ir pilngraudu maize, īpaši rudzu maize. Turklāt rudzu maize var būt gan brokastu sastāvdaļa, gan arī pusdienu sastāvdaļa, ja tā tiek papildināta, piemēram, ar zivi, siera šķēli un pietiekami daudz salātiem.
Minētās uztura rekomendācijas netieši uztvēruši arī Latvijas maizes patērētāji. Pēdējos gados arvien vairāk pieaug ar pilngraudiem un sēklām bagātinātu maizes veidu patēriņš, bet samazinās klasiskās rupjmaizes patēriņš. Pircēji novērtē šādas ar šķiedrvielām un citām vērtīgām uzturvielām bagātākas maizes priekšrocības un ir arī gatavi par to maksāt. Izaugsme jūtama arī porcijmaižu segmentā, kam raksturīgāki nelieli maizes iepakojumi, pievienotā vērtība sastāvdaļu ziņā un plašāks klāsts izvēlei.
Lai arī kopējam maizes tirgus apjomam ir tendence samazināties - tas, iespējams, saistīts ar Latvijas iedzīvotāju skaita samazināšanos -, jāteic, ka pircēji kļūst arvien zinošāki un novērtē augstvērtīgas maizes lomu ikdienas uzturā un uz to attiecīgi reaģē arī maizes cepēji.
*Fazer Latvija pārstāve