Protesta brauciens
Itālijas parlamentā un Eiroparlamentā pārstāvētā eiroskeptiskā partija Pieczvaigžņu kustība paziņojusi, ka oktobrī tās biedri viesosies Krimā, lai demonstrētu atbalstu Krievijai.
«Mēs dosimies vizītē uz Maskavu un Krimu, lai skaidri parādītu savu noliegumu ekonomiskajām sankcijām pret Krieviju,» partijas preses sekretāru Manlio Di Stefano citē Kyivpost.com. «Šādi mēs arī atbalstīsim jaunas, multipolāras pasaules izveidi, kas cienīs tautu suverenitāti un pašnoteikšanos.»
Pēc Pieczvaigžņu kustības izplatītā paziņojuma sarosījās vēl viens Itālijas parlamentā un Eiroparlamentā pārstāvētais Krievijas valdībai simpatizējošais politiskais spēks. Populistu partijas Ziemeļu līga vadība devusi mājienu, ka būtu gatava «tuvākajā laikā» nosūtīt savu delegāciju uz Krimu, ja saņemtu oficiālu ielūgumu no anektētās teritorijas varasiestādēm.
Arī Ungārijas galēji labējā partija Jobbik Krievijas laikrakstam Kommersant apliecinājusi plānus šoruden uz Krimu nosūtīt delegāciju.
Itāļu un ungāru likumdevējus iedvesmojusi Francijas parlamenta lielākā opozīcijas spēka - eksprezidenta Nikolā Sarkozī vadītās konservatīvās Republikāņu partijas - politiķu viesošanās Krimā 23. un 24. jūlijā. Delegācija, kurā ietilpa desmit politiķu, savā vizītē slavēja Kremļa iecelto Krimas līderu «drosmīgo lēmumu» sarīkot «referendumu» par teritorijas pievienošanos Krievijai un nosodīja Eiropas Savienības (ES) sankcijas pret Krieviju.
Apliecina ES demokrātiju
Lai gan franču likumdevēju vizīte bija neoficiāla, tā izpelnījās plašu rezonansi Francijā, Ukrainā un Krievijā.
Francijas ārlietu ministrs Lorāns Fabiuss, kurš vizīti nodēvējis par «starptautisko likumu pārkāpumu», līdz pēdējam brīdim mēģinājis nepieļaut parlamentāriešu braucienu uz Krimu, savukārt Francijas parlamenta augšpalātas - Senāta - prezidents neveiksmīgi centies atrunāt kolēģus no iekāpšanas lidmašīnā, vēsta franču prese.
Ukrainas Ārlietu ministrija franču deputātu vizīti nosauca par «bezatbildīgu soli un necieņas izrādīšanu Ukrainas suverenitātei». Ukrainas Nacionālais drošības dienests Krimu apmeklējušos franču politiķus iekļāvis melnajā sarakstā, liedzot viņiem iebraukšanu Ukrainas teritorijā trīs gadus. Savukārt Ukrainas Ģenerālprokuratūra sākusi izmeklēšanu par franču likumdevēju «nelikumīgu iebraukšanu un izbraukšanu no Ukrainai atņemtas teritorijas», vēsta Radio Brīvā Eiropa.
Kremļa kontrolētie Krievijas mediji franču politiķu vizīti Krimā izmantoja, lai apgalvotu, ka Eiropa nav vienota nostājā pret Krievijas agresīvo rīcību Ukrainā.
Pēc atgriešanās no Krimas parlamentārieši paziņoja, ka, dodoties uz anektēto teritoriju, darbojušies Francijas interesēs, jo centušies «atdzīvināt draudzību ar Krieviju», ko Parīze esot sabojājusi, «gadiem verdziski kalpodama ASV interesēm».
Domnīcas Carnegie Europe pētnieks Ulrihs Speks uzskata, ka nevajag pārvērtēt Eiropas valstu parlamentāriešu viesošanos Krimā, jo viņi nereprezentē vispārējo noskaņojumu ES. «Šie braucieni drīzāk apliecina, ka valdības ES nekontrolē politisko sistēmu atšķirībā no Krievijas,» viņš sacīja The Moscow Times.