Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +4 °C
Daļēji saulains
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Neizvēlas notariālu aktu dārdzības dēļ

Nostiprinājuma lūgumi zemesgrāmatā, mantojuma lietas, laulību līgumi, laulību šķiršana - tie ir izplatītākie gadījumi, kad cilvēki vēršas pie zvērināta notāra. Ir gadījumi, kad notārs tikai apliecina paraksta patiesumu, bet ir gadījumi, kad līgumu raksta pats notārs.

Pašnodarbinātās valsts amatpersonas

Atšķirībā no, piemēram, maksātnespējas administratoriem vai tiesnešiem, par kuru negodprātīgo rīcību daudz vēstīts medijos un par ko runājuši arī vairāki tieslietu ministri, par zvērinātu notāru nelikumīgām rīcībām dzirdēts samērā maz. Viens no skaļākajiem gadījumiem saistīts ar zvērinātu notāri Lailu Porieti, kuru tur aizdomās par krāpniecību darījumos ar nekustamo īpašumu. Jāpiebilst, ka L. Poriete pašlaik no notāru pienākumu pildīšanas ir atstādināta un notiek tiesvedība. Vēl divas notāres, tajā skaitā Dace Čaklā, bija apsūdzētas par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un vairs neieņem notāra amatu.

Zvērinātu notāru padomes (ZNP) priekšsēdētāja Sandra Stīpniece uzsver: «Tie, lai arī nepatīkami, bet ir tikai atsevišķi izņēmuma gadījumi, tā nekādā gadījumā nav sistēma.» To, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas nav notariātam raksturīga problēma, Dienai apliecina arī Valsts ieņēmumu dienests (VID).

«Latvijā šobrīd strādā 112 zvērinātu notāru, no kuriem tikai viens - Laila Poriete - ir atstādināta no pienākumu pildīšanas. Vēl divas notāres, no kurām viena ir Dace Čaklā, no pienākumu pildīšanas ir atceltas. 56 notāri strādā Rīgā, pārējie - reģionos,» stāsta S. Stīpniece un izklāsta, ka zvērināti notāri ir vienlaikus gan pašnodarbinātas personas, gan valsts amatpersonas, kas nozīmē, ka notāri katru gadu VID iesniedz savu valsts amatpersonas deklarāciju. Vēl viena īpatnība - zvērinātu notāru no amata var atstādināt tikai tieslietu ministrs. Tiesa, to rosināt iespējamu pārkāpumu gadījumā var ZNP. Tieši tā notika arī notāres Daces Čaklās gadījumā. Pēdējā laikā šādu precedentu gan nav bijis.

Maksu nosaka valdība

S. Stīpniece arī uzsver, ka maksu par saviem pakalpojumiem zvērināti notāri nenosaka voluntāri, bet to apstiprina Ministru kabinets. Tas nozīmē, ka maksa par kādu pakalpojumu būs pilnīgi vienāda visiem zvērinātiem notāriem. Ar taksēm ikviens interesents var iepazīties ZNP mājaslapā. Visi zvērināti notāri ir arī pievienotās vērtības nodokļa maksātāji. Notāri, saņemot atlīdzību par saviem pakalpojumiem, klientiem izsniedz norēķina dokumentu, piemēram, kases čeku.

Visbiežāk notāra pakalpojumus izmanto mantojuma lietās, kā arī sastādot nostiprinājuma lūgumu zemesgrāmatai saistībā ar darījumiem ar nekustamo īpašumu. Laulību šķiršanas gadījumos pie notāra vēršas tie pāri, kuriem nav tādu strīdu par laulības izbeigšanu, kas būtu jārisina tiesā. S. Stīpniece stāsta, ka izmaiņas notikušas mantojuma lietās, proti, vairs nav prasības, ka, sastādot testamentu, klāt jābūt diviem lieciniekiem. Tas nozīmē, ka testamentu var sastādīt un apstiprināt tikai testators ar notāru. Jaunā kārtība ir lētāka par iepriekšējo.

ZNP priekšsēdētāja arī apliecina, ka notāri, ja valsts tā noteiks, ir gatavi arī uzņemties laulību reģistrēšanas funkciju. Vēl vairāk - šāda iniciatīva nākusi no pašiem notāriem, jo šādu vēlmi izteikuši iedzīvotāji.

Par dārgu

Paši notāri uzskata, ka pašlaik nesakārtota ir situācija saistībā ar darījumiem ar nekustamo īpašumu. Tādās valstīs kā Lietuva, Igaunija, Spānija, Polija, Vācija, Ukraina, Beļģija, Francija, Krievija, Grieķija, Itālija, Rumānija un citur nekustamā īpašuma darījumiem ir obligāta notariālā forma. «Latvijā tikai 10% no visiem līgumiem, kas tiek slēgti darījumos ar nekustamo īpašumu, ir notariālie akti, pārējie ir privāti līgumi. Galvenā atšķirība ir tā, ka privātu līgumu gadījumā notārs tikai apliecina līgumu parakstījušo pušu parakstu īstumu, savukārt notariāla akta gadījumā notāra pienākums ir to izskaidrot abām pusēm, informējot par līguma sekām,» skaidro S. Stīpniece. Tas nozīmē, ka notārs kā neieinteresēta un neitrāla persona izskaidro visas ar līgumu saistītās juridiskās nianses un konsekvences. Tikai pēc šādas izskaidrošanas tiek parakstīts konkrētais līgums.

Jāpiebilst, ka notariālo aktu nevar apstrīdēt tiesā. To var atcelt tikai tad, ja tā vienojas abas darījumā iesaistītās puses. S. Stīpniece uzsver, ka notariālais akts ir līguma parakstītāju pušu brīvas gribas izpaudums. Taujāta, vai materiālas ieinteresētības dēļ notārs nevar ar kādas puses brīvo gribu manipulēt par labu otrai līgumslēdzējai pusei, S. Stīpniece atbild noliedzoši: «Es pat tādu jautājumu apspriest nevēlos. Korupcijas notāru vidū nav.» Viņa arī norāda, ka notariāla akta gadījumā klienti daudz retāk mēģina noslēpt patieso darījuma summu un valstij godīgi tiek samaksāti visi nodokļi.

Jāpiebilst gan, ka starp parakstu īstuma apliecināšanu pie notāra un notariāla akta sastādīšanu var būt ievērojama cenas starpība. Samaksa par notariālo aktu, kuru sastāda notārs, ir noteikts procents no darījuma summas.

Nekustamo īpašumu māklere Ieva stāsta, ka viņas klienti visi bez izņēmuma izvēlas paraksta īstuma apliecināšanu, nevis notariālo aktu tieši pēdējā dārdzības dēļ.

Nekustamo īpašumu firmas Latio valdes loceklis Aldis Riekstiņš uzskata, ka plašāks notariālo aktu izmantojums būtu vēlams un tas sakārtotu darījumu ar nekustamajiem īpašumiem jomu. Piemēram, notariālo aktu notārs nosūta zemesgrāmatai, savukārt privāto līgumu gadījumā to dara paši klienti, un nereti iestāde dokumentus atmet atpakaļ, jo kaut kas nav pareizi noformēts. Taču arī A. Riekstiņš atzīst, ka viņa klienti pārsvarā neizvēlas notariālo aktu tieši tā dārdzības dēļ. «Priekšnoteikums tam, lai notariālie akti dominētu darījumos ar nekustamo īpašumu, ir to samaksas kārtības maiņa, jo pašlaik maksa par tiem ir nesamērīgi augsta. Mums būtu jāpārņem Igaunijas pieredze, kur notariālie akti ir daudz izplatītāki, jo tas ir vienkārši, ērti un lēti,» bilst Latio pārstāvis.

S. Stīpniece vērš uzmanību, ka Igaunijā un Latvijā notāru amata atlīdzības takses ir līdzīgas, tomēr Latvijā atšķirībā no Igaunijas personām papildus vēl ir jāmaksā par ziņu saņemšanu no valsts reģistriem, nepieciešams nostiprinājuma lūgums zemesgrāmatai, maksājama valsts nodeva par notāra pakalpojumiem, kancelejas nodeva un valsts nodeva 2% no nekustamā īpašuma vērtības zemesgrāmatā, kas Igaunijā ir tikai pārdesmit eiro.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Notariāta pievienotā vērtība

Vienas bezstrīda lietas izskatīšana tiesā valstij vidēji maksā 360 eiro. Ja jautājums tiek risināts pie notāra, tas valstij neizmaksā neko.
Notāri tiesu atslogojuši no vidēji 154 217 bezstrīdus lietu izskatīšanas (kopš 2003. gada).
Valsts budžeta ietaupījums - 55 miljoni eiro.
Kopš 2003. gada notāri izskatījuši 133 255 mantojuma lietas. Valsts ieguvums - 48 miljoni eiro.
Kopš 2011. gada notāri izšķīruši 20 787 laulības. Valsts ieguvums - 7,48 miljoni eiro.
Kopš 2013. gada sastādīti 500 notariālie akti par piedziņu bez tiesas sprieduma saistību neizpildes gadījumā. Valsts ieguvums - 30 960 eiro.
Publisko testamentu reģistrā - 23 000 ierakstu. Valsts ieguvums - 8,28 miljoni eiro.
Avots: Zvērinātu notāru padome

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?