Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Pirmdiena, 11. novembris
Rainers, Nellija, Ojārs

Noteikti atceries par elektrodrošību

Drošība, vērība un atbildīgums ir trīs galvenie vārdi, kam būtu jāskan galvā ik reizi, kad esam tuvumā elektrolīnijām brīvā dabā vai lietojam sadzīves elektrotehniku mājās. Šie priekšnoteikumi var būt izšķiroši liktenīgi, lai prieks un līksmība īsā sekundes simtdaļā jau nepārvērstos traģēdijā.

Neredzamā, vajadzīgā, bet bīstamā enerģija

Pavasaris un vasara tradicionāli ir laiks, kad iedzīvotāji aktīvi veic saimniecības darbus un būvdarbus, aizvien vairāk pavada brīvo laiku dabā vai pie ūdenstilpēm. Sadales tīkls atgādina, ka ikdienā - gan darbā, gan atpūtas brīžos, kā arī strādājot uz lauka vai mežā, - ir jābūt ļoti uzmanīgiem un jāievēro elektrodrošības pamatnoteikumi. Ikviena neapdomīga un neuzmanīga rīcība ar elektroiekārtām vai elektrotīkla tuvumā ir bīstama - tā var nodarīt kaitējumu tehnikai, elektroietaisēm, pārtraukt elektroenerģijas piegādi klientiem un diemžēl, kas ir visbīstamākais, apdraudēt arī cilvēka veselību un pat dzīvību.

Sadales tīkls apkopotā informācija liecina, ka ik gadu gan bērni un jaunieši, gan pieaugušie gūst elektrotraumas, kuras izraisa neuzmanīga un bieži arī bezatbildīga rīcība ikdienā, izmantojot mājsaimniecībās pieejamās elektroierīces, vai neuzmanīga rīcība elektrotīkla tuvumā. Elektrodrošības noteikumu neievērošana var radīt neprognozējamas un traģiskas sekas, ietekmējot gan bērnu un jauniešu, gan pieaugušo turpmāko dzīvi.

Gūst elektrotraumas

Pagājušajā gadā Sadales tīkls ir reģistrējis 67 elektrotraumas mājsaimniecībās, tajā skaitā 17 - bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam. Šā gada četros mēnešos reģistrēto elektrotraumu skaits sasniedz 10 gadījumu, un sešos no tiem cietušie ir bērni. Visbiežāk cilvēki gūst elektrotraumas sadzīvē, kad tiek izmantotas savu laiku jau nokalpojušas elektroierīces vai tās tiek lietotas neatbilstoši instrukcijai, tomēr ik gadu tiek reģistrētas arī tādas elektrotraumas, kuras izraisījusi neuzmanīga rīcība elektrotīkla tuvumā - makšķerējot, neuzmanīgi un bezatbildīgi veicot saimnieciskos darbus vai būvdarbus.

Tieši tādēļ svarīgi ir pirms elektroierīču lietošanas pārbaudīt iekārtu stāvokli, lai pārliecinātos, vai tās nav bojātas, jo saplaisājusi, bojāta vadu izolācija vai ar izolāciju nepārklāti vadi var izraisīt gan bīstamu elektrotraumu, gan degšanu, bet pirms iekārtu pieslēgšanas elektrotīklam rūpīgi jāiepazīstas ar to lietošanas instrukciju.

Ne mazāk būtiski, sevišķi pavasara un vasaras sezonā, ir pārliecināties, vai elektroierīces, kuras plānots izmantot ārpus telpām, tam ir paredzētas. Tas pats attiecas uz dažādiem elektrības pagarinātājiem un citām iekārtām. Nereti elektrotraumu iemesls ir tieši iekārtu neatbilstoša lietošana, jo tās iekārtas, kuras domātas izmantošanai iekštelpās, lielākoties nedrīkst izmantot ārā, respektīvi, brīvā dabā to tehniskās specifikācijas dēļ. Nedrīkst bezatbildīgi domāt: «Ar mani jau nekas nenotiks, es ievēroju piesardzību un atkailinātus vadus neaizskaršu.» Taču patiesībā elektrības triecienu var saņemt arī caur izolācijas materiāliem, ja kāda iekārta būs bojāta vai nebūs paredzēta izmantošanai ārpus telpām.

Par drošību jādomā ik brīdi

Tikpat uzmanīgi un atbildīgi jārīkojas, veicot saimnieciskos darbus un būvdarbus elektrolīniju tuvumā - darbi elektrolīniju aizsargjoslās savlaicīgi jāsaskaņo ar Sadales tīklu, strādājošajiem jāatgādina elektrodrošības pamatnoteikumi un elektrolīniju tuvumā nestrādāt ar tehniku, kuras augstums, mērot no zemes virsmas, pārsniedz 4,5 metrus. Diemžēl visbiežāk negadījumi saimniecisko darbu veikšanas laikā notiek paviršības dēļ - cilvēki nepārliecinās par drošību un patiesībā nemaz nedomā par to, bet vienkārši sāk veikt ieplānots darbus. Taču tad vienā brīdī notiek nelaime, kas var izraisīt ne tikai tehnikas bojājumus, bet arī apdraud cilvēka veselību un dzīvību.

Tāpat, tuvojoties skolēnu garajām vasaras brīvdienām, Sadales tīkls aicina vecākus un skolotājus neatstāt bērnus bez uzraudzības un brīdināt par elektrības bīstamību gan mājās, gan pavadot laiku ārpus telpām. Īpaši svarīgi atgādināt bērniem, ka ir bīstami kāpt elektrolīniju balstos, laist gaisa pūķus elektrolīniju tuvumā, sviest uz vadiem bumbu, stieples vai citus priekšmetus, bojāt ielu apgaismojuma spuldzes, atvērt elektrosadales skapjus un transformatoru apakšstaciju durvis, iet aiz elektroiekārtu drošības aizžogojumiem vai apakšstaciju teritorijās un citās elektrobīstamās vietās.

Atpūties droši

Bīstamas situācijas pie gaisvadu elektrolīnijām notiek, cilvēkiem pavadot laiku brīvā dabā, gan makšķerējot, gan aktīvās atpūtas laikā, kad cilvēki pavada laiku ar ģimeni pie dabas, piemēram, laižot gaisa pūķus. Diemžēl makšķernieki un aktīvās atpūtas cienītāji mēdz apdraudēt savu veselību un dzīvību, aizrautībā aizmirstot par riskiem, kuri rodas, ja netiek pievērsta uzmanība apkārtnei un nofiksēts, ka tuvumā ir elektrības gaisvadu līnija. Standarta riskantā situācija pie ūdeņiem ir tāda, ka makšķernieks ir ilgstoši meklējis labāko makšķerēšanas vietu, pētījis upi vai ezeru, taču nav pacēlis galvu un nav pamanījis, ka savu īsto vietu atradis tieši zem elektrolīnijas vadiem. Tad arī kādā ar noķerto lomu aizraujošā cīņas brīdī var notikt neplānota nelaime - pietiek ar makšķeri skart virs galvas esošos elektrības vadus, un cilvēks saņem dzīvībai bīstamu strāvas triecienu, kā tas pavisam nesen gadījās kādai kundzei. Makšķernieki elektrotraumas gūst ik gadu, tajā skaitā ar letālām sekām.

Savā ziņā līdzīgi ir arī ar aktīvās atpūtas cienītājiem. Šobrīd ir daudz un dažādu iespēju brīvā dabā īstenot sportiskas aktivitātes, un to skaitā aizvien iecienītāka ir gaisa pūķu laišana. Te īpaši jāatceras pieaugušajiem - gaisa pūķis lido augstu un vējš to mēdz mētāt dažādos virzienos. Tādēļ pieaugušā pienākums ir pirms tam rūpīgi pārliecināties, vai atpūtas vietas tuvumā nav elektrolīnijas, kurā nejauši var iepīties gaisa pūķis un priecīgas laika pavadīšanas vietā radīt lielu nelaimi.

Protams, gaisa pūķa laišana nav vienīgā sportiskā brīvdabas aktivitāte, kura prasa piesardzību. Diemžēl pavisam nesen traģisks negadījums notika ar kādu izpletņlēcēju, kuram šis bija pirmais patstāvīgais lēciens, bet nelaimīgu sakritību dēļ tas beidzās augstsprieguma elektropārvades līnijā un jaunietis guva smagus ķermeņa apdegumus.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Elektrotraumas sadzīvē

Dati par periodu līdz 01.05.2015.
2010.: 64 (t. sk. 15 bērni)
2011.: 66 (t. sk. 14 bērni)
2012.: 79 (t. sk. 30 bērni)
2013.: 72 (t. sk. 24 bērni)
2014.: 67 (t. sk. 17 bērni)
2015.: 10 (t. sk. 6 bērni)

To skaitā letālie gadījumi
2010.: 14
2011.: 10
2012.: 5
2013.: 4
2014.: 5
2015.: 0

Neļaujiet bērniem

kāpt elektrolīniju balstos, transformatoru un sadales punktos;

atvērt transformatoru apakšstacijas elektrosadales durvis vai vārtus;

rotaļāties transformatoru tuvumā;

spēlēties elektrības kontaktligzdu tuvumā un ievietot tajās priekšmetus.
Rūpējieties par bērnu drošību!

Kas jāzina par elektrodrošību

Mājokļa elektrotīkla izbūvi drīkst veikt tikai sertificēts elektrospeciālists.
Pirms jaunas elektroierīces pieslēgšanas elektrotīklam rūpīgi jāiepazīstas ar tās lietošanas instrukciju. Neizmanto iekštelpām paredzētas ierīces ārā!
Lai novērstu iespējamos negadījumus, jāveic kvalificēta elektroietaišu apkalpošana un periodiskas pārbaudes.
Uzmanīgi jālieto elektriskie zāles pļāvēji un citas ar elektrību darbināmas iekārtas. Jāuzmanās, lai nesabojātu elektrības vadu vai vadu izolāciju.
Neveic nekādus rakšanas darbus vietās, kur zemē ierakti elektrības kabeļi! Darbi jāsaskaņo ar Sadales tīklu.
Nemakšķerē un nelaid gaisa pūķus elektrolīniju tuvumā!
Nekāp elektrolīniju balstos, nemēģini iekļūt elektrības sadales skapī un nerāpies kokos, kuru zari ir tuvu elektrības vadiem!
Nelabo sadzīves ierīces, ja tās pieslēgtas elektrībai! Nelieto bojātas elektrības rozetes!
Ērtai un drošai ekspluatācijai veco drošinātāju vietā uzstādi atbilstošus automātslēdžus!
Lai nodrošinātu elektroiekārtu nepārtrauktu darbu, ir derīgi lietot nepārtrauktās barošanas bloku (UPS).

Elektrība ir mūsu draugs - bet tikai tad, ja paši

Vai zināji, ka, nonākot saskarē ar elektrību, esam pakļauti strāvas triecienam, kā rezultātā notiek:
vieglāka vai stiprāka muskuļu saraušanās, kas līdzinās krampjiem;
samaņas zaudēšana;
sirdsdarbības vai elpošanas traucējumi;
paralīzes vai nāves iestāšanās.
Neuzmanīgi rīkojoties ar elektroierīcēm, var gūt arī citu veidu traumas:
apdegumus - no sīkām tulznām līdz pat plašiem ādas bojājumiem, kas var novest pie roku un kāju amputācijas vai pat nāves;
neatgriezenisku ādas bojāšanu, kad strāvas iedarbībā ādā nonāk sīkas metāla daļiņas vai tvaiki;
acu traumas, kuras var izraisīt acu iekaisumu vai pat aklumu;
kaulu lūzumus un sasitumus, kas var rasties, ja esam saņēmuši strāvas triecienu un krītam no augstuma.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Salivans: Baidens ar Trampu runās par atbalstu Ukrainai

ASV prezidents Džo Baidens, trešdien Baltajā namā tiekoties ar prezidenta vēlēšanu uzvarētāju Donaldu Trampu, kā sagaidāms, mudinās Trampu turpināt atbalstu Ukrainai, telekanālam CBS sacīja prezide...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?