Un tad vēl Florbola klubs Lielvārde, aktīva un daudzveidīga uzņēmējdarbība un iespēja strādāt Rīgā, ja uz vietas darbu nevar atrast. To visu sauca Lielvārdē un Jumpravā sastaptie iedzīvotāji, kuriem Diena jautāja, ar ko novads var lepoties. Uz vaicāto, kas cilvēkus sarūgtina, atbildes tika ilgāk meklētas, jo visā visumā jau nav īsti par ko sūroties. Kultūras dzīves organizētājiem pietrūkst tāda centrālā laukuma, kur svētkos sanākt kopā.
Šajā pašā novadā ir kāda cita pasaulīte, kurā cilvēki cits citu neieredz un ir gatavi uz daudz ko savstarpējās cīņās par varu. Tā ir novada dome, kuru izraudzījās tie paši ar dzīvi pašvaldībā apmierinātie vēlētāji. Lielvārdes novada svētku kulmināciju šīs nedēļas nogalē Lielvārdes politiķi sagaida, iekšēji sašķelti. Par to, ka ilggadējā pašvaldības vadītāja Aivara Troskas (Reģiona alianse) vietā nesen ievēlēja Jāni Āboliņu (Vidzemes partija), cilvēki bija izlasījuši vietējā avīzē. Taču, kāpēc tā noticis, īsti nezināja, bet tas arī daudzus nemaz neinteresē.
Sūdzībām netic
Lielvārdes novada domē ir 15 deputātu - septiņi no Reģionu alianses, no kuras ievēlēts A. Troska, divi domnieki ir Reģionu alianses sabiedrotajai lielajā politikā un jaunā mēra pārstāvētajai Vidzemes partijai, savukārt Vienotībai ar priekšsēža vietnieku Imantu Balodi priekšgalā ir sešas vietas. Pēc vēlēšanām Vienotība palika opozīcijā, bet Reģionu alianse (RA) ar Vidzemes partiju (VP) izveidoja koalīciju. Tagad no tās ievēlētie divi deputāti J. Āboliņš un Jānis Mazitāns pārmetušies Vienotības pusē, un pirms pāris nedēļām Lielvārdē notika varas maiņa. «Aivars Troska palaida garām iespēju un izniekoja pirms diviem gadiem doto uzticību, jo tikai centās līdz pensijai te atsēdēt,» uzskata I. Balodis.
Kā galvenais iemesls neuzticībai minēta komunālās saimniecības uzņēmuma SIA Lielvārdes Remte neveiksmīgā saimnieciskā darbība, pašvaldības vadītājs tajā bija kapitāldaļu turētāja pārstāvis. Jaunā vadība vēl atsaucās uz iedzīvotāju sūdzībām par šaubīgiem iepirkumiem un neizskatītiem iesniegumiem, ko iepriekš Dienai minēja arī J. Mazitāns, bet atturējās šo informāciju kā nepierādāmu konkretizēt. A. Troska turpretim sacīja: «Tā ir Āboliņa līrika par iedzīvotāju sūdzībām, dokumentu vadības sistēma ir tāda, ka nemaz nav iespējams neatbildēt uz kādu iesniegumu.» Tas, ka Lielvārdes Remtē bija krīze, varot piekrist, bet pērnajā rudenī par uzņēmuma valdes priekšsēdi kļuva krīzes menedžeris Raitis Baumanis, un grūtībām, pēc A. Troskas domām, vairs nevajadzētu būt.
Balodis dominē
Ar jauno priekšsēdi J. Āboliņu un viņa vietnieku I. Balodi, kurš pašvaldību vadīja iepriekšējā sasaukumā, Diena tikās vienlaikus. Drīz radās iespaids, ka domi drīzāk vada I. Balodis, kurš ik pa laikam pārtrauca priekšsēdi vai papildināja viņa teikto ar izvērstāku skaidrojumu. Vēlāk bijušais mērs A. Troska uz jautājumu, kurš patiesībā vada domi, ne mirkli nedomājot, atbildēja: «Protams, ka Balodis. Āboliņš ir tikai reprezentācijai.» Iespējams, notikušā iemesli ir jāmeklē tieši A. Troskas un I. Baloža attiecībās. Abiem bija grūti izteikties, par otru nepasakot kaut ko nievājošu.
Arī I. Balodis ir ilggadējs pašvaldības priekšsēdis, kurš pirms novadu reformas vadīja Jumpravas pagastu - to 2009. gadā pievienoja Lielvārdes novadam, un «tad arī viss sācies», kā atzina A. Troskas atbalstītāji. Zinātāji saka, ka abi neesot sapratušies jau tad, kad bija vienā Ogres rajona padomē, kurā darbojās visi vietējie līderi. Bijušais mērs apstiprina, ka «te daudz ko noteica personīgā nepatika», pieļaujot, ka vēl pēc gada I. Balodim arī J. Āboliņš nebūšot labs un viņš pats pirms vēlēšanām gribēs vadīt domi. Kad I. Balodim vaicā, kāpēc pats nekandidēja priekšsēža vēlēšanās, viņš uzsvēra, ka ir pienācis laiks nākt jaunajai politiķu paaudzei. Arī A. Troska, kuram līdz pensijai palikuši pāris gadu, piekrīt, ka ir jānāk jaunajiem. Taču viņš to bija iztēlojies citādi - cerējis, ka par jauno novada līderi varētu izaugt J. Mazitāns, kuram vēl nav 30 gadu. Arī no citiem avotiem Diena dzirdēja, ka J. Mazitāns ir enerģisks cilvēks un sava novada patriots, taču viņš negribēja nākt izbalsotā kolēģa vietā. Tiesa, zināmas ambīcijas J. Mazitānam, kuram priekšsēžu nomaiņā bija izšķirošā balss, ir, un viņš būtu gatavs kļūt par izpilddirektoru. I. Balodis ir pārliecināts, ka, visticamāk, viņš arī ieņems šo amatu. Tādā gadījumā J. Mazitāns noliktu mandātu, bet viņa vietā nāktu māsa Aija Mazitāne, kura strādā Lielo pilsētu asociācijā.
Kultūra vai sports
Iedzīvotājus gan maz interesē, kurš kuru nomaina. Viņi vēlas izbraucamas ielas, sakārtotu teritoriju, iespējas nodarboties ar pašdarbību un sportu, kā arī zemākus apkures tarifus, kas ir vienīgais no minētā, ko pašvaldība nav nodrošinājusi, lai neteiktu, ka apkurei Lielvārdes novadā esot pat ļoti augsta cena. Zemāki tarifi ir pirmais, ko sola jaunais mērs J. Āboliņš.
A. Troska bija nemierā, ka viņam pārmests pārāk liels atbalsts kultūrai - jaunā vara uzsvaru likšot uz sporta aktivitāšu finansēšanu. Novadā jau runājot, ka «tautas tērpus pāršūs sporta tērpos». I. Balodi tas jūtami sanikno, jo «neko neviens netaisās pāršūt». J. Āboliņš papildina, ka ir jābūt vienlīdzīgai attieksmei pret visiem, atgādinot, ka kultūrai līdz šim bija ievērojami lielāks finansējums, bet panākumiem bagātais Florbola klubs Lielvārde pats cīnās par visu. Tikmēr dome atbalstījusi jaunus pašdarbības kolektīvus, kas vēl nav sevi pierādījuši. A. Troska aicina neaizmirst ieguldījumus Sporta centra būvniecībā, kas esot noslogots, «un arī bosiki tagad nestaigā pa ielām, bet iet sportot». Viņaprāt, maldinoši sacīt, ka vietējā vara nav rūpējusies par sportu, bet esot jāatceras «Lielvārdes kultūras mantojums un tradīcijas».
Kad J. Āboliņu, kurš ir Kredītņēmēju asociācijas valdē, ievēlēja par domes priekšsēdi, sabiedrība uzzināja par viņa personīgo maksātnespēju. «Iedzīvotāji no tā necietīs, neesmu parādā ne valstij, ne pašvaldībai, bet privātajiem kreditoriem. Man nav iespējas manipulēt ar pašvaldības budžeta līdzekļiem,» skaidro J. Āboliņš. Tiem, kuri uzskata, ka viņam šī iemesla dēļ nevajadzēja pretendēt uz domes vadību, priekšsēdis oponē, ka tas ir vēlēts amats. J. Āboliņš ir arī aktīvs sociālo tīklu lietotājs un jūtas apbēdināts, ka tajos viņam ir «salikti kara cirvji». Jaunā priekšsēža aktivitātes feisbukā ievērojis arī A. Troska: «Tur viņš reizēm saraksta tādas glupības, bet tad atslēdz iespēju tās komentēt.» Kad domniekiem vaicā, vai iedzīvotāju dēļ nav bijusi vēlēšanās apsēsties pie viena galda, lai vēl gandrīz divus gadus neturpinātu politiskās cīņas, kur visu izšķirs viena balss, kāds no viņiem atzina - «pelēkie kardināli», kuri gan netika atklāti, jau mēģinājuši visus savest kopā, bet tas neesot izdevies. Iespējams, tāpēc, ka jaunajam priekšsēdim un viņa vietniekam tas neesot vajadzīgs.
Ziedi, iebraucot Lielvārdē
Jumpravas pagastā, kuru iepriekš vadīja I. Balodis, cilvēki par viņu nesūrojās, bijis labs priekšsēdis. Taču arī pret A. Trosku neesot iebildumu. Lielvārdes domē notiekošais viņus daudz neskarot, «jo Jumprava nav abižota», atzina šejienieši. Viņiem par domē notiekošo vienīgie informācijas avoti bija vietējā avīze vai «kaimiņiene teica». Uz vaicāto, ko sagaida no jaunās varas, Jumpravas pagasta pārvaldes priekšsēde Līga Zariņa sacīja, ka gribētos, lai nekas nemainās, jo visi darbi jau notiekot.
Lielvārdieši arī neko daudz par varas maiņu nezināja teikt. Izpratne par tās iemesliem sniedzās līdz minējumiem, ka ir bijušas «kaut kādas naudas lietas», bet kultūras dzīvi gan bijušais priekšsēdis atbalstījis. Daži nevarēja atcerēties, vai jaunas priekšnieks ir Āboliņš vai Āboltiņš. A. Trosku gan zināja teju visi un pastāstīja arī to, ka viņa sieva ir daktere. Starp satiktajiem bija arī cilvēki, kas strādā Rīgā, bet vakarā grib atgriezties mājās Lielvārdē, jo tā atrodoties ideālā vietā. Katrīna un Vitnija no godalgotā Lielvārdes Mūzikas skolas kora arī priecājas par iespēju atnākt pie Daugavas, kur pat ir ierīkota atpūtas vieta. Taču abas meitenes atzīst, ka pēc skolas beigšanas tomēr dosies uz Rīgu.
Jaunais priekšsēdis uz novadu nelūkojas tik optimistiski, norādot gan uz tukšajiem dzīvokļiem, gan uzņēmēju skaita samazināšanos pašvaldībā. Arī J. Āboliņa māsa ir devusies strādāt uz ārzemēm. Uz vaicāto, kas jau ir mainījies pēc varas maiņas novadā, tās jaunā vadība norāda uz ziediem, kas tagad rotā Lielvārdes novada nosaukumu, iebraucot tajā no vienas un otras puses. To lielvārdieši noskatījušies no Cēsu novada kolēģiem.