Pēc labklājības ministres Ilzes Viņķeles (Vienotība) teiktā, PB bijusi izteikta vēlme pētīt jautājumus, kas skar bezdarbu un sociālās palīdzības sistēmu Latvijā: «Šis pētījums ir labas gribas un sadarbības žests.» Vienlaikus I. Viņķele norāda, ka reformas atlikt nevar - mēs nevaram gaidīt pētījuma beigas, jo nepieciešamie izejas dati mums jau ir, kopaina ir redzama, taču pētījums varētu dot precīzāku, detalizētāku informāciju. Pētījumu veiks PB pētnieki, piesaistot arī vietējos ekspertus, tiks gatavoti priekšlikumi esošās situācijas uzlabošanai. 92% projekta līdzfinansē Eiropa Sociālais fonds (183 000 latu), taču valsts līdzfinansējums ir 8% (apmēram 17 000 latu). Papildus finansējumu sniedz arī PB (30 000 ASV dolāru).
Šī zinātniskā pētījuma Latvija: kurš ir bezdarbnieks, ekonomiski neaktīvais un trūcīgais? gala secinājumi tiks sagatavoti 2013. gada sākumā, tomēr pētījumu veidos vairāki secīgi veikti nodevumi, tādējādi pirmie rezultāti varētu būt pieejami jau rudens sākumā, Diena uzzināja LM. Pētījumā analizēs ne tikai ilgstošā bezdarba cēloņus, arī nabadzības slazdus, pabalstu un darbaspēka nodokļu sakarību, pašlaik īstenotos atbalsta pasākumus. Pētījuma rezultātus varēs izmantot, lai pilnveidotu ilgstošo bezdarbnieku atbalsta pasākumus, stāsta Ilze Zvīdriņa, LM Darba departamenta Darba tirgus politikas nodaļas vadītāja.
LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme saka - ļoti vērtīgi būs iepazīties ar PB padomiem. Šobrīd pētījumi norisinoties vairākās Austrumeiropas valstīs, tāpēc būs interesanti salīdzināt datus, kas iegūti pēc vienotas metodikas. «Tas būs labs skats no malas,» saka I. Jaunzeme. LM visvairāk šajā pētījumā interesējot jautājums par finansiāliem stimuliem, kas nepieciešami, lai nestrādājošie atgrieztos darba tirgū. Proti, PB izmanto programmu, ar kuru var aprēķināt, ar kādiem nosacījumiem, piemēram, nodokļu, neapliekamā minimuma, pabalsta lieluma, iedzīvotājiem ir interese atgriezties darba tirgū. Jau vēstīts, LM ir izstrādājusi koncepciju reformām pabalstu sistēmā, proti, iecerēta atteikšanās no trūcīgas personas statusa, turklāt līdzšinējo garantētā minimālā ienākuma (GMI) līmeņa (patlaban pieaugušajiem Ls 40, par bērniem - Ls 45) pabalstu varētu aizstāt ar diviem jauniem pabalstiem - 35 latu iztikas pabalstu un īslaicīgu (līdz sešiem mēnešiem) 70 latu integrācijas pabalstu. Priekšlikumi iesniegti vērtēšanai Latvijas Pašvaldību savienībā, kurai atbilde jāsniedz līdz 1. jūlijam. Ja būs piekrišana, jauno sistēmu varētu ieviest no nākamā gada sākuma.