Var pagūt vakcinēties
Vēl ir laiks sagatavoties gripas epidēmijai (ja tāda būs), un visefektīvākais pēc profesores padoma - vakcinācija! Šogad prevalē pasaulē jaunais AH1N1 vīruss (pazīstams kopš 2009. gada), un tieši tas ir viens no gripas vakcīnas komponentiem. Riska grupā, kuri slimo smagāk, ir mazi bērni, cilvēki vecumā pēc 65 gadiem, grūtnieces, sirdsslimnieki, ar hroniskām (aknu, nieru, plaušu) slimībām sirgstošie, cukura diabētiķi. Katrā ziņā ģimenes ārsts izvērtēs, vai vakcinēšanās nepieciešama.
Riska grupu pacientiem valsts kompensē vakcinācijas izmaksas 50% apmērā, bet vakcinēšanās pret gripu maksā vidēji astoņus latus. Jau 7.-10. dienā pēc potes var justies daudzmaz droši. Bet Latvijā potēšanās pret gripu nav populāra - to izmanto tikai līdz 5% iedzīvotāju, bet rietumu valstīs - 30-50%, dažos ASV štatos pat 70% no iedzīvotājiem ir vakcinējušies pret gripu. Šobrīd ASV gripas vakcīnu pat pietrūkst.
Sākas pēkšņi
Gripa sākas strauji. Pēc drebuļiem temperatūra paaugstinās līdz +39…+40 grādiem, sāp galva un acu āboli, ir mokoša kaulu laušanas sajūta, sāpes muskuļos. Nākamajā dienā var pievienoties rejošs, sauss klepus. Iesnu nav, drīzāk deguns ir aizlikts. Ja nedēļas laikā temperatūra nepāriet, klepus kļūst smagāks un ir nespēks, parādās asinsizplūdumi acīs vai ir deguna asiņošana, tad, lai izvairītos no iespējamajām komplikācijām - pneimonijas, bronhīta, vidusauss iekaisuma, ārstēšanās jāturpina stacionārā.
Gripas vīrusi izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas, inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot. Vīrusi ir arī uz rokturiem sabiedriskajā transportā, kāpņu margām, grozu un ratiņu rokturiem veikalā, rotaļlietām bērnudārzos, datora tastatūras u. tml. Bieža roku mazgāšana būtu tikai viens no veidiem, kā mēģināt izvairīties no saslimšanas. Iekštelpu gaisā vīruss var saglabāties divas līdz deviņas stundas, bet, pieaugot gaisa mitrumam, vīrusa izdzīvošanas laiks samazinās. Uz priekšmetu virsmām vīruss izdzīvo līdz pat 10 dienām.
Stāties pretī
Vēl it kā jaunais AH1N1 gripas vīruss ir nejutīgs pret amantadīna grupas preparātiem, bet jaunākās paaudzes recepšu medikamenti, ko zinās izrakstīt ģimenes ārsts, sākti lietot pēc iespējas ātrāk, būs arī efektīvāki. Profilaksei pirms došanās uz ielas var degunā ieziest kādu ziedi ar pretvīrusu iedarbību. Tā mehāniski aizsargās deguna gļotādu, lai nevarētu uzbrukt vīruss. Imunitātes stiprināšanai svarīgi veltīt laiku pilnvērtīgam miegam un atpūtai svaigā gaisā, kā arī ģērbties piemēroti laika apstākļiem. Svarīgi arī pēc iespējas retāk uzturēties telpās, kurās pulcējas daudz cilvēku, piemēram, teātrī, kino, lielveikalos. Slimības laikā noteikti jālieto daudz šķidruma - 1,5-2 litri dienā, it īpaši ieteicamas zāļu tējas.