Ziņas par atkāpšanos pārsteidza visu pasauli un pat pāvesta tuvākos palīgus. Parasti pāvesti savus pienākumus pilda līdz pat nāvei. Pēdējā reize, kad pāvests pēc sava lēmuma atstāja amatu, bija tālajā 1415. gadā, kad pāvests Gregorijs XII atkāpās, lai darītu galu strīdiem baznīcas iekšienē.
Vācijā dzimušais pāvests Benedikts XVI tika iecelts 2005. gadā. Viņam tolaik bija 78 gadi, tādējādi viņš kļuva par vienu no ievēlēšanas brīdī vecākajiem pāvestiem vēsturē. Vatikāna preses pārstāvis Frederiko Lombardi uzsvēra, ka lēmums atkāpties iezīmējis «lielu drosmi un apņēmību», turklāt tas neesot nācis spontāni, jo pāvests to apsvēris jau mēnešiem, vēstīja raidsabiedrība BBC. Pāvesta brālis Georgs Racingers sacīja, ka ārsts rekomendējis pāvestam izvairīties no tāliem lidojumiem, turklāt pēdējā laikā krasi pasliktinājušās arī viņa spējas staigāt.
Pāvests Benedikts XVI amatu atstās 28. februārī, un Romas katoļu baznīcas konklāvs jauno Romas katoļu baznīcas galvu varētu izvēlēt jau marta otrajā pusē. «Pirms Lieldienām mums būs jauns priesteris,» uzsvēra Vatikāna pārstāvji. Kā rakstīja AP, garīdznieku aprindās ir vairāki iespējamie amata pēcteči, taču nav izteikta favorīta.
Benedikts XVI ieturēja konservatīvu pozīciju. Viņa laikā baznīcu satricinājuši arī skandāli, tajā skaitā par bērnu seksuālu izmantošanu.