Mencendorfa namā Rīgā līdz pat 30. aprīlim apskatāma neparasta papīra mākslas izstāde Papīra valoda, kurā aplūkojamos darbus radījuši latviešu un zviedru mākslinieki Ilze Dilāne un Ērlings Gustafsons. Abi mākslinieki savos darbos izmanto austrumu papīra izgatavošanas metodi, kas ļauj iegūt ļoti plānu, taču izturīgu papīru.
«Papīra māksla ir ļoti aizraujoša, turklāt tā māksliniekam paver plašas eksperimentēšanas iespējas,» jautāta par to, kā radusies mīlestība pret papīra mākslu, stāsta māksliniece I. Dilāne. Papīru pirmo reizi viņa pamēģinājusi izgatavot pirms desmit gadiem Dānijā. Tas aizrāva, tādēļ papīra mākslu Ilze turpināja apgūt arī Amerikas Savienotajās Valstīs.
Taču izstāde, kurā apskatāmi dažādi ar rokām darināti priekšmeti no papīra, piemēram, grāmatas ar grafikām un pat sēžamspilveni, tapusi, pateicoties Starptautiskās Papīra darināšanas asociācijas kongresam Itālijā, kurā abi mākslinieki sastapušies. Šogad I. Dilānei tika piešķirta kultūras organizācijas Kultur Kontakt Nord mobilitātes stipendija. Tā deva iespēju deviņas dienas šīgada martā apgūt washi papīra izgatavošanu un kokgriezuma grafisko tehniku Ē. Gustafsona darbnīcā Ēkšē Zviedrijā.
Vārds «washi» veidots no «wa», kas nozīmē Japāna, un «shi» - papīrs; šo terminu lieto, lai apzīmētu tradicionāli ar rokām darinātu papīru. Washi papīra izgatavošanas māksla ir iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas konvencijā. «Ja tā pavirši uzmet aci, varētu domāt, ka tie ir vienkārši gleznojumi, bet, ja ieskatās dziļāk, var redzēt, ka tās visas ir papīra šķiedras, kas ir jau papīrā iekšā - krāsa ir jau iestrādāta pašā papīrā,» skaidro māksliniece I. Dilāne.
Savos papīra masas gleznojumos I. Dilāne izmantojusi arī tādus materiālus kā džinss un lina audumi. Džinsus māksliniece izmanto auduma krāsas dēļ, kuru saglabā arī izgatavotais papīrs. «Dažādi audumi Eiropā tradicionāli tiek izmantoti papīra gatavošanā - visas pirmās grāmatas tika drukātas uz lupatu papīra. Arī pie mums Līgatnē līdz Otrajam pasaules karam papīrs tika šādi gatavots,» stāsta māksliniece.
Rīgā tuvojas Mākslas dienas, un to laikā 16. aprīlī interesenti varēs noskatīties arī divus filmu ciklus par Ērlinga Gustafsona darbu pie grāmatām, izmantojot Japānā apgūtās papīra liešanas iemaņas un eksperimentējot ar dažādām grafikas tehnikām, tāpat tiks izrādītas trīs īsfilmas par papīra izgatavošanu Japānā un tā pielietojumu.