Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -2 °C
Daļēji apmācies
Sestdiena, 23. novembris
Zigfrīda, Zigrīda, Zigrīds

Piedāvā to, ko pieprasa

Pērn kopumā privātajās augstskolās mācījās gandrīz ceturtā daļa visu Latvijas studentu. Pamatstudijās vien tika uzņemti aptuveni 22% studētgribētāju, apmēram divas trešdaļas no tiem izvēlējās sociālo zinību studiju programmas. Tas gan ir likumsakarīgi, jo tieši šīs programmas pārsvarā piedāvā privātās augstskolas. Lai ar šādu tendenci cīnītos valsts augstskolās, atbildīgā ministrija samazina budžeta vietu skaitu, bet situāciju privātajās augstskolās šādi ietekmēt nevar. Savukārt, lai attīstītu dabaszinātņu un inženierzinātņu programmas, privātajām augstskolām neesot labvēlīgu apstākļu.

Latvijā patlaban papildus 17 valsts augstskolām ir 16 juridisko personu dibināto augstskolu un trīs ārvalstu augstskolu filiāles.

Par spīti prognozēm

Ekonomikas ministrijas (EM) darba tirgus prognozes liecina, ka būtisks speciālistu trūkums 2020. gadā gaidāms inženierzinātnēs, informāciju tehnoloģijas un dabas zinātnēs, savukārt, piemēram, sociālajās, tiesību un komerczinībās, gaidāma speciālistu pārprodukcija. Tieši tāpēc pašreiz Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) strādā pie budžeta vietu pārdales valsts augstskolās, jau šogad sociālo zinātņu jomā samazinot budžeta vietas par 20%-40%. Tomēr šādi var ietekmēt tikai valsts augstskolu darbu. Privātajās augstskolās studenti mācās par maksu. Un, kā rāda statistika, tas nav šķērslis.

Pēc IZM datiem, pagājušajā mācību gadā no tiem studētgribētājiem, kuri stājās privātajās augstskolās, 69,25% aizgāja uz sociālo zinību, tiesību un komerczinību studiju programmām. Vien 8,26% izvēlējās dabas vai inženierzinātnes. Tam gan iemesls ir likumsakarīgs - privātās augstskolas pārsvarā vai tikai piedāvā sociālo zinātņu programmas. Pēc augstskolu pārstāvju sniegtās informācijas, tikai sociālo zinātņu programmās studentus uzņem, piemēram, Baltijas Psiholoģijas augstskolā, Rīgas Juridiskajā augstskolā un Rīgas Ekonomikas augstskolā. Bet tas nav aizliegts - ja programmas ir kvalitatīvas un tiek akreditētas, to var darīt, Dienai paskaidroja izglītības un zinātnes ministre Ina Druviete (Vienotība). Turklāt arī privāto augstskolu pārstāvji piedalās diskusijās par augstākās izglītības attīstību, līdz ar to viņi ir informēti par tendencēm darba tirgū. Ņemt to vērā vai ne - paliek augstskolas ziņā.

Nav labvēlīgu apstākļu

Informācijas tehnoloģiju un eksakto zinātņu studiju programmu izveidei ir nepieciešami lieli ieguldījumi, un valdība šīs programmas jau dotē valsts augstskolās - tie ir galvenie iemesli, kāpēc šis virziens privātajās augstskolās netiek attīstīts. Privāto augstskolu asociācijas un Biznesa augstskolas Turība valdes priekšsēdētājs Aldis Baumanis Dienai norādīja, ka valdība, neparedzot līdzvērtīgu atbalstu eksakto studiju programmu īstenošanai arī privātajās augstskolās, kropļo augstākās izglītības tirgu un mazina izredzes šīs programmas ieviest privātajās augstskolās. Tomēr, arī ja privātās augstskolas izvēlētos veidot šādu studiju piedāvājumu, tām būtu ierobežotas iespējas saņemt licenci, jo, lai nodrošinātu tehnisko bāzi, nepieciešami lieli ieguldījumi. Pašreizējā situācijā, kad valsts augstskolas saņem lielas dotācijas, nebūtu prātīgi to realizēt. Savukārt pastāvošās studiju programmas pārsvarā esot izveidotas pēc darba devēju ieteikumiem, un tām ir pieprasījums, par to liecina arī privāto augstskolu ieņēmumi. Piemēram, pagājušajā mācību gadā Turības akadēmiskie ieņēmumi bijuši ap 4,1 miljonu eiro.

Par kvalitāti strīdas

Konkurences situācijā augstskolām ir grūti piesaistīt studentus ar nekvalitatīvām studiju programmām, uzskata I. Druviete, tomēr viņa pieļauj, ka ne visās privātajās augstskolās programmu kvalitāte ir pietiekami augsta. Tam piekrīt arī IZM valsts sekretāre Sanda Liepiņa, norādot, ka stingrāk jāvērtē programmu kvalitāte.

Diskusija par privāto augstskolu programmu kvalitāti izcēlās arī vienā no pēdējām Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas sēdēm. Saeimas deputāte Vineta Poriņa (NA) uzsvēra, ka, pēc viņas domām, nav pieļaujams, piemēram, tas, ka nereti mācības notiek krievu valodā. Tomēr tas nav aizliegts, un, iespējams, tā arī ir privāto augstskolu priekšrocība, jo paveras iespēja vairāk piesaistīt krievvalodīgos studentus. Savukārt Rektoru padomes priekšsēdētājs Arvīds Barševskis norādīja, ka nevajadzētu ļaut Latvijā reģistrēt aizvien jaunas privātās augstskolas.

Lai gan tiek prognozēts, ka studentu skaits šogad demogrāfiskās situācijas dēļ varētu būt mazāks, privāto augstskolu pārstāvji Dienai atzina, ka cer uzņemt tikpat daudz studentu kā pērn.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Putina apgrieztie spārni

Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam nākas atcelt ārvalstu vizītes arī tāpēc, ka daudzas valstis atsakās uzpildīt viņa lidmašīnā degvielu, kā dēļ Putins nemaz nevar sasniegt plānotos galamērķus.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?