Kopumā par sankciju seku smagu ietekmi uz savas valsts ekonomiku pašreiz tā nopietni uztraucas tikai Kremļa informācijas telpā dzīvojošie. Laiku pa laikam masu medijos pavīd ziņas, ka Latvijai tirdzniecība ar Krieviju spēlē noteicošo lomu ekonomikā, tomēr, papētot šo jautājumu tuvāk, tā tas nav. No Krievijas uz Latviju tiek importēti izejmateriāli, bet eksportēta jau gatavā produkcija.
Izvērtējot pārējo valstu informāciju, secināms, ka Krievijas ietekme arī uz tām ir minimāla, piemēram, Polijas eksports uz Krieviju sastāda tikai 5% no kopējā valsts eksporta un pārtikas daļa tajā ir vēl daudz mazāka. Latvijas eksports uz Krieviju sastāda nedaudz virs 10%, Igaunijai tas ir 9%, toties Lietuvai - turpat vai 20%. No visām trijām Baltijas valstīm Lietuva ir visvairāk izjutusi un vēl pašreiz izjūt sankciju sekas, kuras eksportu Krievijas virzienā samazinājušas teju uz pusi. Visplašāk pārstāvētās nozares eksportam uz Krieviju ir pārtika, elektriskās iekārtas un mašīnas un mehānismi. Tomēr to preču īpatsvars, uz kurām attiecas ierobežojumi, kopējā eksporta apjomā sastāda tikai 0,8%.
Tomēr justies pilnīgi droši nevar neviens uzņēmums, jo nākotnes notikumu attīstību Krievijā un Ukrainā paredzēt nav iespējams. Saistībā ar augstā politiskā riska ietekmi uz uzņēmējdarbību rubļa nestabilitāte un no tā izrietošie faktori rada fonu, kurš uzņēmumus burtiski spiež pievērsties padziļinātai savas sadarbības pārvērtēšanai ar Krievijas partneriem.
Politisko risku analīze šodien ir uzņēmējdarbības dienas kārtībā ne vien tikai tām kompānijām, kas strādā ar riska valstīm, bet arī uzņēmumiem, kuri tieši ar šādam valstīm nav saistīti. Krievijas kontekstā politisko risku analīze vispirms nozīmē pārliecināšanos, vai esošās sankcijas un notikumi tieši neskar uzņēmuma darbību. Uzņēmumiem būtu jāpārliecinās, vai to partneri, klienti un piegādātāji neatrodas Krievijā vai arī citādi nav sankciju ietekmēti. Pastāvot šaubām par to, savlaicīgi nepieciešams atrast alternatīvas, kas atļautu uzņēmuma darbību turpināt par spīti vēl jaunām sankcijām vai negaidītiem notikumiem, esošo partneru zaudējumam vai nespējai samaksāt par saņemtajiem produktiem vai pakalpojumiem.
Politisko risku apdrošināšana ļauj aizsargāt kompānijas aktīvus ārvalstīs no valdību darbības vai bezdarbības, kā arī darbībām pret konkrētiem režīmiem, un šie riski pastāv daudzās valstīs. Tāpat apdrošināmi ir līgumu laušanas, nemaksāšanas, nepiegādāšanas vai cita veida līgumu nepildīšanas gadījumi, kas iestājušies politiskas situācijas rezultātā.
*SIA Marsh valdes priekšsēdētājs