Laika ziņas
Šodien
Skaidrs

Pirmais lielremonts simtgadē

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenā ēka K. Valdemāra ielā 10a - faktiski nozīmīgākā mākslas krātuve valstī - 106 gadus kopš darbības sākuma 1905. gadā kapitālu rekonstrukciju vēl nav piedzīvojusi ne reizi. Ir bijuši kosmētiskie remonti, pārkrāsošana - par pamatīgu atjaunošanu un muzeja funkcionalitāti runāts un plānots jau kopš 1976.

gada, bet līdz darbiem naudas trūkuma dēļ līdz šim neviens nav ticis. Kopš 2003. gada notikusi šī jautājuma aktualizēšana jau sadarbībā ar Rīgas domes (RD) Īpašuma departamentu kā ēkas īpašnieku. Pēc mēneša LNMM rekonstrukcija beidzot varētu sākties, janvāra beigās jābūt gatavam ēkas rekonstrukcijas, restaurācijas un jaunbūves tehniskajam projektam, un trijos gados Rīgai būtu jātiek pie mūsdienīgai galvaspilsētai atbilstoša mākslas muzeja, kas tradicionāli ir arī viens no būtiskiem tūristu magnētiem. «Ticēšu, kad izdzirdēšu, ka urbj un kaļ,» par rekonstrukciju saka LNMM direktore Māra Lāce.

Patlaban muzejā apskatāmās mākslinieka Kārļa Padega simtgadei veltītās izstādes - Trauslais izaicinājums, Padegs un pilsoniskā madāma - var kļūt par pēdējām pirms muzeja slēgšanas.

Pazemē un uz jumta

«No muzeja, kas fiziski brūk kopā, ir jāuztaisa muzejs, kas var kalpot vēl 100 gadu,» saka M. Lāce. Muzeja ēku arhitekti iecerējuši savienot ar divu līmeņu pazemes muzeja daļu aptuveni 4000 kvadrātmetru platībā, kurā būs gan jauna izstāžu zāle - vairāk nekā 600 m2, gan mākslas darbu krātuves, restauratoru darbnīcas, darbinieku telpas. Galvenajā ēkā daļēji atbrīvosies cokolstāvs, tiks apgūti arī bēniņi - kopumā muzeja telpu platība palielināsies, un tās atvēlēs muzeja pastāvīgajai ekspozīcijai. Šobrīd LNMM galvenajā ēkā glabājas ap 30 000 darbu, bet sākotnēji muzeja ēka tika veidota tikai dažiem simtiem darbu. Muzejs funkcionāli ir novecojis, piemēram, ēkā nav ventilācijas, vecie siltuma un elektrotīkli neatbilst mūsdienu prasībām un iespējām. Vēsturisko muzeja ēkas plānojumu rekonstrukcijā nemainīs, arī iespaidīgā ieeja saglabāsies pašreizējā vietā, ēka pilnībā būs pieejama cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Jaunums vēsturiskajā ēkā būs bēniņu, kupola daļas, arī muzeja jumta atvēršana apmeklētājiem.

Cer atvērt 2014. gadā

Vīziju par ēkas rekonstrukciju izstrādājuši Lietuvas arhitekti (birojs ProcessOffice), kuri pērn uzvarēja RD Īpašuma departamenta rīkotajā starptautiskajā metu konkursā. Muzeja rekonstrukcijas un paplašināšanas izmaksas kopumā varētu būt ap 17 miljoniem latu, darbu termiņu ir grūti prognozēt, jo tas saistīts ar finansējumu, Dienai sacīja RD Īpašuma departamenta direktors Oļegs Burovs. Nelielu daļu rekonstrukcijas izmaksu varēs segt no ES līdzekļiem (aptuveni 1,2 miljoni latu), bet lielākā daļa būs jāmaksā Rīgas pilsētai. Paredzams, ka janvāra beigās, tiklīdz tiks pabeigts ēkas rekonstrukcijas tehniskais projekts, tiks izsludināts iepirkumu konkurss par muzeja rekonstrukcijas darbu izpildi. RD budžets nākamgad vēl neparedz ļoti vērienīgus ieguldījumus - papildus minētajai ES naudai pilsēta varētu sarūpēt vēl 1,2 miljonus (sākotnēji nākamgad bija plānoti tikai 180 tūkstoši), kas ļautu darbus iesākt, taču turpmāk RD cerētu uz lielāku valsts atbalstu, norādīja O. Burovs.

M. Lāce cer, ka muzeja galveno ēku varēs atvērt 2014. gadā, kad Rīga uzņemsies Eiropas kultūras galvaspilsētas godu. Rekonstrukcijas laikā LNMM pastāvīgajā ekspozīcijā redzamie darbi atsevišķi netiks izstādīti, bet muzejs rīkos darbu viesizstādes Latvijā, stāsta M. Lāce. Tomēr lielākā daļa darbu šajā laikā paliks noliktavās, kas muzejam vēl jāatrod un jāpiemēro mākslas darbu glabāšanas vajadzībām.

Rīgas zīmola daļa

Kad piemin Nacionālo mākslas muzeju, pirmā asociācija, protams, ir ēka K. Valdemāra ielā. Bet LNMM saimniecībā ir arī izstāžu zāle Arsenāls, Romana Sutas un Aleksandras Beļcovas muzejs, Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs un mākslas muzejs Rīgas birža. LNMM galvenā ēka XX gadsimta sākumā projektēta pēc vācu izcelsmes arhitekta, vēlāk arī muzeja pirmā direktora Vilhelma Neimaņa meta. Rīgas pilsētai ēka tolaik izmaksāja 237 tūkstošus rubļu, un pamatā tajā bija skatāmi Rietumeiropas mākslinieki darbi, ko muzejs bija saņēmis kā dāvinājumu. Latviešu kolekciju mērķtiecīgi no 1919. gada veidoja muzeja jaunais direktors profesors Vilhelms Purvītis.

LNMM rekonstrukcijas projektu arhitekti intensīvi gatavo jau gandrīz gadu. «Cerams, šis nebūs projekts, kas paliek plauktā,» saka M. Lāce. Laikmetīgs mākslas muzejs noteikti ietilpst mūsdienīgas galvaspilsētas obligātajā «džentlmeņa komplektā». Tajā mākslas telpu var sākt aptvert mūsu bērni un nacionālos vaibstus noteikti nāk iepazīt Rīgai tik ļoti vajadzīgie domāt spējīgie tūristi. Muzeju ik gadu apmeklē ap 100 tūkstošiem cilvēku, apmeklētāju skaits pieaug - galvenokārt uz tūristu rēķina.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Māra Lāce, LNMM direktore
Pie Jāņa Tīdemaņa gleznas Šķirtās sievas, 1934

Man patīk to mākslinieku darbi, kuri ļoti aktīvi, temperamentīgi un intensīvi strādā ar krāsu. Latvijas XX gadsimta 30. g adu glezniecībā tāds neapšaubāmi bija Jānis Tīdemanis. Šis viņa darbs pie mums nonāca ļoti savdabīgā ceļā - 90. gadu sākumā šī un vēl cita J. Tīdemaņa glezna tika nozagta no kādas privātpersonas Rīgā. Turklāt gleznas tika nozagtas ļoti brutālā veidā, izgriežot ar nazi audeklus no ķīļrāmja. Tas darbam nodara ārkārtīgi lielu skādi, un, kad policija zagļus notvēra, gleznu saimnieki piedāvāja muzejam tās nopirkt. Muzejs atrada tādu iespēju, un ar lielām mūsu restauratoru pūlēm abas gleznas atkal ir savā sākotnējā izskatā.

Bez nosaukuma

Jānis Mitrēvics, gleznotājs, digitālo muzeja ekspozīciju veidotājs
pie Vilhelma Purvīša gleznas Pavasara ūdeņi (Maestoso, ~1910)

Likumsakarīgi, jo pašam 1994. gadā tapa izstāde instalācija Jānis Mitrēvics izstāda Vilhelmu Purvīti. Arī gleznotāja 50 gadu jubilejas izstāde bija skatāma LNMM telpās. «Tā māja ir diezgan pompoza. Bērns varētu nobaidīties no lielām kolonnām, augstiem griestiem. Tomēr tā nav vēsa un atsvešināta. Manā sajūtā muzejam vienmēr ir bijusi draudzīga aura. Laiki ir mainījušies visvisādi, bet muzejs manā skatījumā vienmēr ir bijusi stabila vērība. Remonts ir jātaisa tehnisku iemeslu dēļ un arī tāpēc, ka mūsdienās muzejs ir alternatīva lielveikalam. Brīvdienās cilvēks brauc uz lielveikalu ne jau vienmēr tāpēc, ka viņam vajag kaut ko pirkt - gan apskatīties bodi, gan pirkt, gan bērniem kaut ko darīt... Muzejs no padomju laikiem ir palicis kā sabiedrisks kultūras nams. Ap to vajag visu ko apkārt - kafejnīcas, nodarbību telpas bērniem utt. - tas jau ir pašsaprotami. Man šausmīgi nepatīk, ka muzejiem kaut ko piebūvē klāt. Tāpēc LNMM projekts, ka viss ir zem zemes, ir ļoti labi - būs atrisinātas visas problēmas, bet nebūs pēc kontrasta principa pielikta klāt kaste.
Foto - Kristaps Kalns, Dienas mediji

Bez nosaukuma

Māra Briška, LNMM ekspozīcijas uzraudze
Pie Pētera Kundziņa gleznas Cūkgans, 1928

Redziet, cik mazs ir gleznā redzamais cūkgans, basām kājām, nobijies no negaisa, kas tuvojas. Var redzēt, viņa mājas ir tālu, viņš šeit ir gluži viens, patvēruma nav. Tomēr viņš varonīgi pilda savu pienākumu. Es atceros, bērnībā mani šī glezna gluži vai šokēja ar savu emocionālo stāstu, ko tajā ir ielicis mākslinieks. Man šī aizkustinājuma sajūta ir palikusi līdz šodienai, un tāpēc šis darbs man ir tik īpašs. Es gribu pieminēt arī Kārļa Padega darbus, par kuriem ir milzīgi liela apmeklētāju interese (patlaban LNMM skatāmas divas K. Padega simtgadei veltītas izstādes - aut.) un kuri noteikti jāapskata, kamēr muzejs vēl ir vaļā.
Foto - Kristaps Kalns, Dienas mediji

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?