Uz radikālākiem soļiem, ierosinot Rīgas brīvostas vadības nomaiņu, jau ir aicinājusi Reformu partija, kuras pārstāvis Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Edmunds Sprūdžs uzsvēris, ka VK ziņojuma atzinumā norādītie ilgstošie un sistemātiskie pārkāpumi ir acīmredzami un nepārprotami, bet brīvostas pārvaldes vadības attieksme - nepieņemama. Savukārt Latvijas Ostu asociācijas izpilddirektors Kārlis Leiškalns uzskata - kaislības ap Rīgas brīvostu ir saistītas ar politiskajām cīņām koalīcijā, un notiekošo var raksturot kā Reformu partijas mēģinājumu uzbrukt V. Dombrovska valdībai.
Osta noliedz pārkāpumus
Saeimas komisijas sēdē uzaicinātie Rīgas brīvostas pārstāvji uzsvēra, ka nepiekrīt lielai daļai VK izteikto pārmetumu un atzīstot, ka, lai gan atsevišķos gadījumos brīvostas tēriņu pamatotība ir bijusi apšaubāma, pārmetumi par plašiem likumdošanas aktu pārkāpumiem neesot pamatoti. «Mēs esam pateicīgi par Valsts kontroles iesniegtajiem priekšlikumiem pārvaldes uzlabošanai un arī gatavojamies līdz plānotajam termiņam oktobrī tos ieviest, tomēr uzsveram, ka mums daudzos jautājumos ir atšķirīgs viedoklis. Zināmā mērā esam priecīgi, ka jautājuma tālākā vērtēšana ir nodota tiesībsargājošajām iestādēm, jo tas ļaus rast skaidrību strīdīgajos jautājumos,» uzsvēra Rīgas brīvostas projektu vadības vienības vadītājs Viesturs Silenieks, kurš arī noliedza, ka brīvosta būtu rīkojusies pretēji uzraugošo iestāžu viedoklim un realizējusi projektus, kas neatbilst tās attīstības programmai. Pēc Rīgas brīvostas pārstāvju domām, VK un ostas viedokļu atšķirības daudzos jautājumos esot skaidrojamas ar atšķirīgu likumu interpretāciju.
Valdei pārmet pasivitāti
Saeimas komisijas sēdes laikā neatspēkoti palika brīvostas valdē izvirzītajiem ministriju pārstāvjiem izteiktie pārmetumi - valdes pārstāvji atzina, ka jautājums par VK pausto pārmetumu izskatīšanu pēc būtības valdē nav ticis izskatīts, turklāt daudzos jautājumos valdes locekļu viedoklis ir vērā ņemami atšķīries. Rīgas brīvostas valdes locekle no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Inga Antāne uzsvēra, ka iepriekš aicinājusi VK secinājumus vērtēt pēc būtības, tomēr tā vietā lemts vienīgi par VK ziņojuma atspēkošanu. Satiksmes ministrijas (SM) pārstāve brīvostas valdē, SM valsts sekretāra vietniece Džineta Innusa skaidroja, ka valdē, kurā darbojas četri valsts pārstāvji un četri pašvaldības pārstāvji, nepietiek tikai ar valsts pārstāvju viedokli, lai vērtētu brīvostas pārvaldes darbu. Tomēr Dž. Innusa atzina - ziņojums liecina, ka brīvostā ir būtiskas pārvaldības problēmas, un, viņasprāt, VK ieteikumi, kas attiecas uz konstatētajiem pārvaldības jautājumiem, ieviešami iespējami īsākā laika termiņā. Viņa arī neizslēdza iespēju, ka valdei būs jāvērtē ostas pārvaldnieka Leonīda Loginova atbilstība ieņemamajam amatam.
Saskata politiķu intrigas
«Vairāki no VK pārmetumiem, piemēram, par ostas velkoņu kompānijas izveidi, ir murgaini,» uzskata K. Leiškalns, kurš gan piebilda, ka, protams, par atsevišķu tēriņu, piemēram, prēmiju un reklāmas izdevumu lietderību, varētu diskutēt. Tomēr, pēc viņa teiktā, par naudas nelietderīgu izmantošanu tādos apjomos, kā to norāda VK, nav pamata runāt. «Tas 41 miljons ir reāli ieguldīts ostā,» uzskata Latvijas Ostu asociācijas pārstāvis, kurš arī norāda, ka Rīgas brīvostai ir izdevies sasniegt savus attīstības mērķus. K. Leiškalns uzskata, ka Rīgas brīvostā izteiktie pārmetumi un aicinājumi ir politisko spēļu izpausme, jo tie met ēnu uz valdības un ministru īstenoto darbu ostu pārraudzības jomā, kā iespējamo apliecinājumu minot faktu, ka Saeimas rīcībā VK ziņojums nonācis neparasti ātri, savukārt brīvostai dotais laiks viedokļa sniegšanai par atzinumiem bijis ļoti neliels.