«Tas viss notika minūšu laikā. Vējš nāca virsū kā virpulis,» stāsta pie gruvešu kaudzēm sastaptā Emma Cīrule, kura kopā ar mazmeitu Anniju gaida apdrošināšanas ekspertu, lai piefiksētu zaudējumus. Viņu mājai ne vien norauts jumts ar visām konstrukcijām, bet arī sagāzts skurstenis un sienai nobirušas vairākas ķieģeļu rindas. Dārzā augošās milzu egles izrautas ārā no zemes. Līdzīgi vējš plosījies arī blakus sētās.
«Neatceros neko tādu. Ir jau bijis, ka vējā koki, zari lūst, bet tāda dabas stihija… Grēcīgi laikam ir cilvēki palikuši,» smagi secina E. Cīrule.
Darbs motorzāģiem
Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati liecina, ka svētdien Latvijai pāri gājuši vairāki negaisa mākoņi. Vislielākos postījumus vētra nodarījusi Vidzemes un Latgales novados un pilsētās, bet nedaudz no tās ticis arī Kurzemei.
Pēc sinoptiķu stāstītā, viens no lielākajiem fiksētajiem nokrišņu daudzumiem bijis Rūjienā - 23 milimetri, stiprs lietus bijis arī Stendē, nakts pirmajā pusē arī Kolkā. Alūksnē sešos vakarā bijusi lielu graudu krusa. Spēcīgākais fiksētais vējš bijis Rūjienā - 24 metri sekundē (m/s). Stendē vēja ātrums sasniedza 22 m/s. Visu informāciju centra meteoroloģiskās stacijas nav fiksējušas. Piemēram, Daugavpilī negaiss stacijai gājis secen, arī par Madonu sinoptiķiem ir ierobežota informācija, taču tieši abās pēdējās pilsētās postījumi varētu būt vislielākie.
Visā Madonā pirmdien uzkrītoši dzirdama motorzāģu rūkoņa. Pilsētā nolauzti simtiem koku - ozoli, liepas, bērzi, tūjas, bet egles un priedes izplēstas arī ar visām saknēm. Centrālajā laukumā no kuplajām sudrabeglēm palikušas vien divas, tajā skaitā izdzīvojusi tā, kuru katru gadu pušķo Ziemassvētkiem.
Tagad pilsētnieki zāģē gan kritušos, gan nenokritušos kokus - drošībai. Pēc visa spriežot, tikai profilakses nolūku vadīti, vairāki vīri, izmantojot pacēlāju, gabalu pa gabalam dala vējā nemaz necietušu bērzu, kura zari izpletušies virs kāda veikala jumta. Pilsētas kapsētā rosās pat vairākas brigādes. Tur koki uzkrituši virsū kapu pieminekļiem un soliņiem, salaužot tos uz pusēm. Kapu kopēji slavē dienestus, ka tie pēc iespējas ātrāk mēģina atbrīvot apbedījumu vietas no stumbriem un zariem.
«Māsai pie mājām visas kļavas nokrita, viņa ārā pat nevarēja tikt,» stāsta kāda sastaptā. Ko tādu viņa savā dzīvē redz pirmo reizi, taču atceras, ka aptuveni pirms 25 gadiem Ērgļos «vējš siena čupas un govis pa gaisu lidināja». Arī citu madoniešu acis neko līdzīgu nav redzējušas. «Šausmīgi ātri viss notika. Mēs vēl ārā strādājām, likās, tikai pērkons rūcina, bet pēkšņi palika melns, un viss sāka griezties,» atceras kapos satiktā sieviete. Ātrāk nekā pusstundā vētra bija cauri.
Valdība sola palīdzēt
Madonas pilsētas pārvaldes vadītājs Guntis Ķeveris kā smagākos postījumus piesauc sagāztās apgaismojuma ierīces un vairākām daudzstāvu dzīvojamām mājām norautos skārda jumtus. Kopumā jumtus pazaudējušas aptuveni 18 mājas, atsevišķos gadījumos ar visām konstrukcijām. Vēlākais šodien tās plānots nosegt ar plēvēm, lai pasargātu no lietus.
Cilvēki pilsētā nav cietuši, bet apskādētas ir vairākas automašīnas, taču Valmierā gūtas arī traumas. Neatliekamās medicīniskās palīdzības pārstāvji informē, ka kādam auto Valmieras pusē uzkritis koks, un cietusi sieviete, kas atradās automašīnā. Viņa nogādāta slimnīcā. Vēl kāda sieviete, stāvot pie radiatora, guvusi zibens izraisītu elektrotraumu.
Ap 40 tūkstošiem Latvenergo klientu pirmdienu vētras postītajos reģionos pavadīja bez elektrības. Līdz pusčetriem vakarā izdevās to atjaunot 10 tūkstošiem mājsaimniecību. Kā norāda uzņēmums, darbs turpinās sarežģītos apstākļos, jo vētrā lūztošie koki sagāzuši elektrolīnijas, pārraujot vadus, koki lauzuši balstus.
Valdība ir paudusi gatavību palīdzēt vētrā postītajiem reģioniem. No līdzekļiem, kas rezervēti neparedzētiem gadījumiem, valsts budžetā atlikuši aptuveni 500 000 latu. Jo ātrāk pašvaldības iesniegs pieprasījumus pēc šīs naudas, jo ātrāk tās varēs to saņemt, sola ministrijas pārstāvis Aleksis Jarockis. Šo iespēju grasās izmantot gan Daugavpils, gan Madona, taču, vai finansējums pietiks, nav skaidrs. Piemēram, jumtu nomaiņai vien Madonā nepieciešami ap 230 tūkstoši latu, saka G. Ķeveris. Viņš rēķina, ka seku novēršana prasīs vismaz mēnesi.