Pieprasa, bet nesola
LM cer atrast kādu kvalificētu sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniedzēju, kas būtu gatavs cauru diennakti nodrošināt pilnu servisu mazgadīgajiem narkomāniem, iekļaujot uzturēšanos, ēdināšanu, speciālistu konsultācijas, uzraudzību, skološanu, izklaidēšanu un vēl virkni pakalpojumu. Taču pēc skaita - tikai deviņiem gadā, turklāt klientus LM nemaz negarantē. Bet - ja viņu nav, tad LM naudu nepiešķir, savukārt to, ka, arī dīkstāvē esot, sociālajam rehabilitētājam jāmaksā algas darbiniekiem, par iedzīvotāju labklājību atbildīgā ministrija neņem vērā. Turklāt, kāpēc jāizsludina vēl viens iepirkums, ja ar klientiem nav piepildīti vēl nesen - šā gada martā - izraudzītie pakalpojumu sniedzēji - VSIA Straupes narkoloģiskās slimnīcas Pusaudžu rehabilitācijas kolektīvs Saulrīti un biedrība Ģimenei un veselībai?
LM Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Lilita Cīrule skaidro, ka ar šā gada sākumā izsludinātā iepirkuma uzvarētājiem līgumi noslēgti par 34 bērnu sociālo rehabilitāciju, tāpēc tagad esot nepieciešams atrast kādu, kurš būtu gatavs pakalpojumu sniegt vēl deviņiem bērniem. Taču papildu iepirkums, visticamāk, ir tikai formalitāte, lai ministrija varētu pēc saviem ieskatiem rīkoties ar 45 pusaudžu rehabilitācijai paredzēto naudu, kuras lielākā daļa mērķi nemaz nesasniegs, jo rehabilitāciju saņem tikai astoņi bērni. To, ka LM par minētajiem līdzekļiem iecerējusi finansēt citus projektus, Dienai iestādē atzina jau iepriekš - Sociālo pakalpojumu departamenta vecākā eksperte Ineta Pikše izteicās, ka nauda nepieciešamības gadījumā tikšot novirzīta «pasākumiem, pēc kuriem vērojams lielāks pieprasījums».
Saskata dīvainības
«Sociālā rehabilitācija pēc narkotiku lietošanas Latvijā šobrīd būtu vajadzīga apmēram 600-700 bērniem - to atzinuši arī Veselības ministrijas pārstāvji. Taču mazgadīgie narkomāni līdz savai iespējai nenonāk, jo nav sakārtota sistēma - nedz uzskaite, nedz motivācija un nosūtīšana. Tam varētu būt vairāki iemesli, un pieņemu, ka esošā situācija ļauj LM ietaupīt naudu un izlietot to kam citam,» viedokli pauž Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētājs Laimis Šāvējs (Mūsu novads - mūsu mājas - mūsu atbildība). Viņa vadītās pašvaldības nodibinājums Solis Piebalgā bija iesniedzis savu piedāvājumu gada sākumā LM izsludinātajā iepirkumā par sociālās rehabilitācijas pakalpojumu sniegšanu no psihoaktīvām vielām atkarīgiem bērniem, taču tajā neuzvarēja, turklāt iesniedza sūdzību Iepirkumu uzraudzības birojā. Tā gan tika atzīta par nepamatotu. Jautāts, vai Solis Piebalgā pretendēs papildu iepirkumā, L. Šāvējs atbild: «Ar deviņām vietām nav iespējams nodrošināt struktūrvienības darbu! Šis iepirkums ir dīvains, jo šobrīd nav piepildīts pat iepriekšējā konkursa uzvarētājs - Saulrīti, nemaz nerunājot, ka Ģimenei un veselībai ir vispār tukši!»
Jāpiebilst, ka LM bērnu rehabilitācijai no narkotiskām vielām atvēlējusi kvalitatīva pakalpojuma prasībām nesamērīgi mazu summu - 28 eiro dienā vienai personai. Tas ir gandrīz tikpat, cik maksā ieslodzītā uzturēšana, kam atšķirībā no narkotiku atkarīgajiem nav nepieciešama nedz multidisciplināra speciālistu palīdzība, nedz īpaša terapija.