Pārtvēra telefonsarunu
Gandrīz 900 Austrālijas drošības iestāžu darbinieku vienlaicīgi piedalījās reidos valsts austrumu piekrastes pilsētās Sidnejā un Brisbenā, realizējot vairākus mēnešus plānotu operāciju, kas vērsās pret iespējamiem IS atbalstītājiem. Reidos aizturēti vismaz 15 cilvēku, vienam no viņiem - 22 gadus vecajam afgāņu izcelsmes Sidnejas iedzīvotājam Omardžanam Azari - izvirzītas apsūdzības par terora akta organizēšanu, vēsta Austrālijas raidsabiedrība ABC.
Austrālijas premjerministrs Tonijs Ebots, kurš ir paziņojis par valsts pievienošanos ASV vadītajai starptautiskajai koalīcijai cīņā pret IS, sacīja, ka džihādistu kustības atbalstītāji plānojuši «demonstratīvas slepkavības», uz kurām esot musinājis «augsta ranga IS kaujinieks no Austrālijas».
Vietējie mediji apgalvo, ka zaļā gaisma vairāku desmitu īpašumu pārmeklēšanai un arestiem dota pēc tam, kad Austrālijas izlūkdienesti šonedēļ pārtvēra telefonsarunu, kurā Austrālijas pilsonis Mohammads Alī Barjalei, kuru uzskata par ietekmīgāko austrāliešu džihādistu IS rindās, licis O. Azari izpildīt uzdevumu - Sidnejā un Brisbenā publiskās vietās nolaupīt nejaušus cilvēkus, ietīt viņus IS karogā un nogriezt viņiem galvu. Galvu nogriešanu vajadzējis iemūžināt nofilmējot, un videomateriāli pēc tam tiktu publicēti internetā.
Policija apgalvo, ka reidos atrastas mačetes un zobeni, sejas maskas un militārais apģērbs. Vairāku īpašumu teritorijā izmeklētāji uzrakuši augsni, tikuši izmantoti arī metāla detektori, bet policija atsakās izpaust, kas tieši meklēts, vēsta izdevums The Australian.
Austrālijas valdība uzskata, ka Sīrijā un Irākā IS rindās karo aptuveni 60 austrāliešu, aptuveni simt cilvēku nokļuvuši drošības dienestu redzeslokā, jo viņiem ir kontakti ar teroristisko organizāciju. Varasiestādes lēš, ka 33 gadus vecais M. A. Barjalei, kurš savulaik strādājis par ārā sviedēju Sidnejas naktsklubos un aktieri, ir rekrutējis vismaz 30 austrāliešu, kuri pašlaik karo IS sastāvā.
Musulmaņi protestē
Pagājušajā nedēļā Austrālija pirmoreiz kopš 2003. gada palielināja terorisma draudu līmeni no vidēja uz augstu saistībā ar bažām par aizvien pieaugošo austrāliešu skaitu, kuri «sadarbojas, ir saistīti vai iedvesmojas» no islāmistu grupējumiem, vēsta BBC. Augsts terorisma draudu līmenis nozīmē, ka uzbrukums ir iespējams.
Valdība uzskata, ka vairāki desmiti Austrālijas pilsoņu karo ne tikai IS rindās, bet pievienojušies arī ar starptautisko teroristisko tīklu Al Qaeda saistītajam grupējumam Nusras fronte, kas cīnās Sīrijas pilsoņkarā. Amatpersonas uztraucas, ka kaujinieki, kas atgriezīsies Austrālijā, var radīt nopietnus draudus nacionālajai drošībai.
T. Ebots 14. septembrī deva rīkojumu nosūtīt 400 gaisa spēku karavīrus un 200 īpašo uzdevumu vienības karavīrus uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem, lai iesaistītos Savienoto Valstu vadītajā militārajā cīņā pret IS.
Vairāki simti vietējo musulmaņu ceturtdien Sidnejā piedalījās demonstrācijā, lai protestētu pret apjomīgo pretterorisma operāciju un valdības izstrādātajiem jaunajiem pretterorisma likumiem, kas, pēc kritiķu domām, paverot iespēju spīdzināt aizdomās turamos.
Konservatīvās islāma organizācijas Hizb ut-Tahrir aktīvists Utmans Badars The Australian sacīja, ka ceturtdien notikušo reidu mērķis esot padarīt musulmaņus par grēkāžiem.