Pie ķēdes dzīvojot, mainās ne tikai suņa uzvedība, bet arī psihe. Kā rīkoties, lai dzīvnieks nebūtu mūžīgais cietējs, lai viņa dzīve būtu pilnvērtīga?
Saimnieks var pāri pagalmam novilkt viegli slīdošu trosi. Tā ļaus sunim justies brīvākam. Turklāt, ja suns ķēdē pielikts kā sargs, viņam būs iespējams pārraudzīt lielāku platību. Labs variants ir pietiekami liela voljera ierīkošana. Tajā noteikti jāatrodas siltinātai suņa būdai, kā arī ēdiena un dzēriena bļodām. Vienmēr pārliecinieties, ka suns nav apgāzis ūdens trauku! Ēdienu un dzērienu vislabāk novietot stabilā suņa augumam piemērotā statīvā.
Ja suns tiek turēts ķēdē vai aplokā, jānodrošina, lai viņam ir kur paslēpties no asa vēja, lietus un karstiem saules stariem. Gādājiet, lai suņa būdā un apkārtnē nesavairojas ektoparazīti, piemēram, blusas. Ja suns kasās, tas ir normāli, bet jāpievērš uzmanība, ja viņš kasās pārāk bieži. Deviņos gadījumos no desmit niezi izraisa blusas. Ja suns nokārtojis dabiskās vajadzības ķēdes atļautajā rādiusā, novāciet čupiņas. Turiet tīru suņa apkārtni.
Vismaz reizi dienā suns jāizved brīvā pastaigā, jāļauj viņam izskrieties, nokārtot savas darīšanas. Svarīgi suni vest garākā pavadā un iemācīt viņu mierīgi soļot līdzās. Pastaiga īsā pavadā uzbudinās suni, kas tāpat cauru dienu ir piesiets. Ļoti iesaku runāties ar suni, cik vien var biežāk noglāstīt savu četrkājaino draugu un mājas sargu! Obligāti pārbaudiet, vai suņa kakla siksna nav kļuvusi par šauru, vai tā nav norīvējusi kakla ādu vai, nedod Dievs, iegriezusies ādā! Karstā laikā tas būs īpaši svarīgi, jo zem siksnas ātri var izveidoties nopietns un grūti dziedējams iekaisums. Nepiesieniet dzīvnieku vietās, kur viņš var sapīties vai pakārties saitē, lecot pāri žogam utt. Vislabāk ir turēt suni slēgtā pagalmā aiz aptuveni 180 cm augsta žoga. Iegaumējiet - sunim nepatīk visu laiku būt vienam, viņš skumst un ilgojas pēc saimnieka. Daudzi tikai ķēdē turēti suņi sāk rakt bedres, kost asti, grauzt būdu. Kaimiņi nereti pārmet, ka suns cauru dienu rej, taču tas ir tikai dzīvnieka lūgums pēc sabiedrības. Gādājiet, lai arī sunim ķēdē būtu kādas rotaļlietas, tās kliedēs viņa vienmuļo dzīvi. Suns nav nedzīvs priekšmets. Esiet vērīgi, centieties laikus pamanīt pārmaiņas dzīvnieka uzvedībā, kas var liecināt par pārsalšanu vai pārkaršanu, ievainojumiem, iekaisumiem. Laikus konsultējieties ar veterinārārstu. Veidojiet ar suni draudzīgas attiecības un iegaumējiet, ka ķēde ir nepieciešamība tikai ārkārtas gadījumos, nevis norma!
*Kinoloģe