Tiesa, koncentrēšanās uz jaunu programmu veidošanu augstskolās nav pārspīlēta. Kā norāda LU Studentu servisa direktors Jānis Saulītis - ņemot vērā studēt gribētāju skaita mazināšanos, nebūtu loģiski radīt daudz jaunu programmu, tāpēc, piemēram, LU vairāk domā par esošo programmu saturu, modernizēšanu, reorganizāciju. Viena jauna programma gan ir - Zobārstniecība, kurā varēs mācīties tikai par maksu un angļu valodā.
Liepājas Universitāte (LiepU) izveidojusi trīs inovatīvas un starpdisciplināras maģistra programmas. Vides zinību maģistra programma Ekotehnoloģijas paredzēta sociālo zinātņu, vides, dabas vai inženierzinātņu speciālistiem, lai apgūtu ekoloģijas un ekonomikas savstarpējo saistību, īpaši akcentējot ekoinovācijas. Studiju programma piedāvās trīs specializācijas virzienus: vides ekonomika, vides veselība un vides inženierija. LiepU kārto licencēšanas dokumentāciju vēl divās maģistra līmeņa programmās - akadēmiskā maģistra programmā Industriālā matemātika un profesionālā maģistra studiju programmā Sociālā labklājība. LiepU studiju prorektore Māra Zeltiņa piebilst, ka vēl vairākās studiju programmās veiktas būtiskas iekšējās izmaiņas, kas piedāvā plašākas izvēles iespējas - specializācijas virzienā, kvalifikācijā, apgūstamajā valodā, studiju ilgumā u. c.
Biznesa augstskola Turība izstrādājusi profesionālā bakalaura programmu Žurnālistika un mediji, pēc kuras pabeigšanas absolventi iegūst kvalifikāciju Žurnālists, kādu līdz šim varēja iegūt tikai Vidzemes Augstskolā. Turība piedāvās arī jaunu profesionālā bakalaura programmu, kuras ietvaros sagatavos drošības dienesta vadītājus ar iespēju specializēties detektīvdarbībā, kā arī profesionālā maģistra programmu, kas sagatavo veselības un aprūpes iestāžu uzņēmējdarbības vadītājus.
RSU pirmoreiz Latvijā piedāvās iespēju apgūt pilnīgi jaunu specialitāti. Profesionālā maģistra programmā Supervīzija dažādu nozaru speciālisti varēs iegūt profesionālā maģistra grādu pedagoģijā un kvalifikāciju Supervizors. Savukārt programmā Medicīna augstskola īstenos sava veida eksperimentu - tajā izveidotas vairākas jauktas grupas, kurās ārsta profesiju angļu valodā varēs apvienoti iegūt gan vietējie, gan ārvalstu studenti. «Interese ir lielāka nekā cerējām. Ja būs veiksmīga pieredze pēc pirmā semestra, domāsim, vai ko līdzīgu nepiedāvāt arī citās programmās,» teic RSU rektors Jānis Gardovskis. Starp RSU jaunumiem ir arī bakalaura programma Fotogrāfija, akadēmiskā maģistra programma Rehabilitācija, kā arī kopā ar RTU veidotā starpdisciplinārā programma Medicīnas inženierija un fizika.
«Skatāmies, kā sadarboties ar citām augstskolām,» komentē RTU mācību prorektors Uldis Sukovskis. «Top programmas arī kopā ar Klaipēdas Universitāti Lietuvā un Latvijas Mākslas akadēmiju, bet tās būs nākamgad. Šogad mūsu lielākie jaunumi būs jau otrā modernā studiju ēka Ķīpsalas studentu pilsētiņā.»
Starp interesantākajiem augstskolu jaunumiem minama arī starpaugstskolu maģistrantūras programma Starptautiskā tūrisma pasākumu vadība Vidzemes Augstskolā - to īstenos angļu valodā, un galā varēs saņemt dubulto ViA un Klaipēdas Universitātes diplomu, jo mācības notiks abās.