Daļa ir pieslējusies premjera pārstāvētajai Vienotībai, savukārt citi - arī bijušais partijas priekšsēdis Aigars Kalvītis - pieteikuši sevi kā alternatīvu Vienotībai no Aināra Šlesera vadītās partijas Vienoti Latvijai! un noskaņoti ar premjera partiju spēkoties.
Nekur nav aizgājuši
«Tas nav kautiņš, un politika nav jāuztver personiski,» Dienai mundri sacīja A. Kalvītis. Viņu iepriecina, ka daudzos sarakstos būs bijušie Tautas partijas (TP) biedri, tas tikai pierādot, ka partijā bijis daudz labu cilvēku - valdības vadītāja Laimdota Straujuma (Vienotība) arī reiz pārstāvējusi TP. Valmieras mēram Inesim Boķim, kurš startēs no Vienotības, neesot nekas «ne pret Aigaru, ne Aināru, bet ir bēdīgi, ka tie spēki atkal tiek sašķelti un ar kādu ir jācīnās». Labāk būtu, ja konkurētu idejas un programmas, uzskata Valmieras mērs.
No Vienotības vēlēšanās varētu startēt A. Kalvīša bijušie kolēģi I. Boķis, Preiļu novada priekšsēdis Aldis Adamovičs, no Zaļo un Zemnieku savienības - Māris Kučinskis un Mareks Segliņš, no Saskaņas kā Gods kalpot Rīgai pārstāvis pieteikts Kārlis Leiškalns. Vēl bijušie TP pārstāvji varētu būt Latvijas Reģionu apvienības sarakstā. Cilvēki, kas kādreiz bija TP, ir arī Talsu un Kuldīgas reģionālo partiju vadībā - kā Vienotības sabiedrotie viņi varēs piedalīties valdības koalīcijas sēdēs un iesaistīties diskusijās par Eiropas fondu sadali. No šī viedokļa Madonas novada mērs Andrejs Ceļapīters un Cēsu novada priekšsēdis Jānis Rozenbergs, kuri bija par kūtru, lai veidotu savas partijas, un uzreiz iestājās Vienotībā, ir nedaudz apdalīti.
Karūsu dīķī ielaiž līdaciņu
Kad politikas veterānu apvienošanas iniciators Ainārs Šlesers atklāja šos plānus, viņš atsaucās uz galveno uzdevumu - piedāvāt alternatīvu Vienotībai, kurai neesot nopietnu konkurentu. Vienotības priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa pēc tam atzina, ka Latvija ir demokrātiska valsts, kurā ikvienam ir tiesības piedalīties vēlēšanās, bet izvēli izdarīs vēlētāji. Nepatīkamais ir tas, ka politiskais pieteikums izskanējis ar mērķi nostāties pret Vienotību, nevis par kaut ko pozitīvu.
Arī Latvijas Universitātes profesors Jānis Ikstens un Jānis Lagzdiņš, kuram ir ilga parlamentārā pieredze, nedomā, ka piedāvājums pret kaut ko var gūt lielu atbalstu. «Ja tā ir cīņa pret Vienotību, tad tā ir negatīvā programma. Mani interesē viņu pozitīvā programma, nevis tas, kā ir plānots pārdalīt varu,» teica J. Ikstens. Savukārt J. Lagzdiņš uzskata, ka šajā ārpolitiskajā situācijā cīnīties pret tiem, kas virza attīstību, «ir nožēlojami». Labāk agrākos kolēģus izprot bijušais TP biedrs Gundars Bērziņš, kurš tagad dzīvo laukos un politikā atgriezties neplāno. Viņaprāt, Vienotībai patiešām pieder politiskais monopols bez alternatīvas, kāda ir nepieciešama. «Politikā karūsiņas ir aptaukojušās, tāpēc vajadzīga līdaciņa,» piebilda G. Bērziņš.
Jaunajā A. Šlesera projektā vēl plāno iesaistīties Edgars Zalāns, kuram arī reiz bija ietekme TP. Viņš teica: «Aināram ir viens viedoklis. Man ir cits viedoklis. Viņš savu darbību redz kā cīņu, es - kā sakarīgu piedāvājumu. Tad arī nevarētu rasties pretrunas ar mūsu bijušajiem kolēģiem Vienotībā.» M. Kučinski ZZS listē paredzamā sāncensība varētu skart mazāk, bet, viņaprāt, ja tā būs tikai cīņa ar Vienotību, «tad tā kā drusku par maz». Taču viņš kliedē mītu par TP atgriešanos citā veidolā no dažādiem sarakstiem, jo «laiks ir darījis savu - upi vecajā gultnē vairs nevar atgriezt un nekas nestāv uz vietas». Arī J. Ikstens ir pārliecināts, ka laika gaitā mainās cilvēki, viņu uzskati un jau Tautas partijas iekšienē savulaik ne viss bijis gludi.
M. Kučinska izvēli par labu ZZS J. Lagzdiņš raksturoja kā loģisku un saprotamu, bet K. Leiškalna piesliešanos Saskaņai vērtē kā «spiestu lietu, lai saglabātu amatu Ostu asociācijā». Taču J. Lagzdiņš bijis pārsteigts, uzzinot, ka I. Godmanis un A. Kalvītis nolēmuši kļūt «par izpalīgiem Šlesera projektā». Viņš uzskata: «Šie cilvēki tomēr ir personības - jo īpaši Godmanis, kuram ir lieli nopelni neatkarības atjaunošanā -, bet šādā veidā viņi grauj savu autoritāti un izsauc uguni pret sevi.»
Šonedēļ politikā savulaik ietekmīgi cilvēki ar A. Šleseru priekšgalā plāno oficiāli paziņot par nodomu iet uz Saeimu. Pēc pirmajām ziņām par politikas veterānu vēlmi atgriezties sabiedrības rezonanse bija diezgan negatīva. J. Ikstens tomēr atgādina, ka bijušie premjeri tradicionāli bauda lielu atpazīstamību un sava amata dēļ viņiem ir arī zināms atbalstītāju pulciņš, to šajā gadījumā varētu attiecināt uz ekspremjeriem I. Godmani un A. Kalvīti. Taču viņi, tāpat kā A. Šlesers, esot ļoti pretrunīgi vērtēti personāži Latvijas politikā. No bijušajiem premjeriem un veterāniem veidotā komanda pārstāv ideoloģiski atšķirīgus uzskatus, piebilda politologs. Zināms, ka tajā gatavojas iesaistīties arī bijušais Tautas saskaņas partijas līderis Jānis Jurkāns un kādreizējais TB/LNNK priekšsēdētājs Jānis Straume.