Cik ilgi drīkst?
Agrāk bērni pieauguši kļuva ap divpadsmit gadiem, bet mūsdienās intimitāti bērni sāk izjust ātrāk, jau 7-8 gados, skaidro ģimenes psihoterapeits Sandis Dūšelis. Viņaprāt, bērniem jāļauj pašiem izteikt savas jūtas par vecāku piedalīšanos vannošanas procesā. Bērns pats sajūt un pasaka, kad vecāks pārkāpj personiskās telpas robežu un vairs nav vēlams vannasistabā. Arī vecākiem jāieklausās savās izjūtās.
S.Dūšelis pārliecināts, ka pusaudžu vecums ir slieksnis, kad vecākiem tiešām vairs nevajadzētu bērnus mazgāt.
Sociālantropoloģe Aivita Putniņa stāsta - grūti noteikt robežu, kad vecāki bērnu vairs nedrīkst mazgāt. Viņasprāt, ja attiecības ir tīras un, bērnu mazgājot, cilvēks nenomokās ar domu, vai es pareizi daru, šādā procedūrā nav nekā nosodāma. Seksuālo aizskārumu raksturo nevis ķermeņa kailums, bet varas attiecības. Proti, kad viens cilvēks izmanto otru cilvēku. Tā var atšķirt mazgāšanos kā higiēnas procedūru no seksuālas izmantošanas. Ja vecākiem, mazgājot bērnu, ir kauna sajūta vai neķītras domas, vecāku pieskārieni tā arī tiks uztverti. Bērns uztver vecāku noskaņu, un vecāki - bērna noskaņu. Līdz pusaudžu vecumam bērnam nav izpratnes par seksuāliem pieskārieniem un kailumu. Aizskart dzimumorgānus ir seksuāla tēma pieaugušo izpratnē par ķermeni. Bērniem tādu izjūtu nav, ja vien viņi neaug vidē, kas pārslogota ar seksuālu informāciju, skaidro S.Dūšelis.
Nomazgājies tīri
Triju bērnu mātes Aivas (41, ārste) ģimenē pirtī visi iet kopā - ar dvieļiem, dušas telpā visi vienādi pliki. Aivai svarīgi saprast, vai bērnam var uzticēties sevi nomazgāt, jo, to darot pavirši, var rasties dzimumorgānu iekaisumi. Aiva stāsta, ka arī zobu dakteri iesaka bērnam līdz 10 gadu vecumam zobus pārmazgāt, tāpēc ir svarīgi pieskatīt un atgādināt arī - nomazgā dibenu! Sajūta, ka palīdzēt vairs nevajag, rodas pati no sevis, viņa skaidro.
Līdzīgās domās ir fotogrāfs Jānis. Viņš par savu septiņgadīgo meitu saka - pati māk datoru ieslēgt un atrast vajadzīgās spēlītes, kāpēc nevarētu nomazgāties? Jānis meitu vairs nemazgā kopš piecu gadu vecuma, bet vannošanas procesu pieskata - lai pārāk ilgi nesēž vannā un kārtīgi nomazgājas.
Varas jautājums
Vecāki bērnus mazgā jau no zīdaiņa vecuma. Līdzīgi kā ar dibena tīrīšanu, kad pāris simtu reižu kaka notīrīta un bērns nomazgāts, šis process kļūst ikdienišķa lieta, kur nav nekā nepiedienīga. Tomēr, vai tēvs drīkst mazgāt meitu un māte - dēlu? Aivita Putniņa atbild, ka liela nozīme ir ģimenes tradīcijām - kā ģimenē attiecas pret kailumu. Ir ģimenes, kurās kailums cilvēkiem izraisa kauna jūtas un vainas apziņu. Tad vecāki mazgāšanos neuztvers tikai par higiēnas procesu, bet mēģinās mācīt bērniem mazgāties atsevišķi, tādējādi netieši mācot kautrēties no sava ķermeņa.