Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +13 °C
Skaidrs
Svētdiena, 22. septembris
Maigurs, Mārica, Māris

Tiesās Romas mafijas šefu

Itālijas sabiedrības uzmanība ceturtdien būs pievērsta tiesas prāvai, kurā uz apsūdzēto sola sēdīsies ietekmīga noziedzīgā grupējuma vadītājs, ko mediji iesaukuši par Romas kriminālās pasaules melno dvēseli. Prokurori uzskata, ka ir iegūti pietiekami pierādījumi, kas apliecina, ka vienacainā gangstera Masimo Karminati diriģētais grupējums ar korumpētu politiķu un amatpersonu palīdzību no valsts un Romas pašvaldības budžeta ir izzadzis miljoniem eiro.

Gaidāms, ka prāva izgaismos endēmiskos korupcijas apmērus Romā un būs nopietns pārbaudījums Itālijas krimināltiesiskās sistēmas spējām cīnīties pret organizēto noziedzību.

Piesavinās bēgļu naudu

Tiesībsargājošās iestādes M. Karminati vadīto noziedzīgo tīklu, kuru prokurori nosaukuši par Mafia Capitale, sagrāva pagājušā gada decembrī, kad tika aizturēts pats grupējuma līderis un vēl vairāki desmiti aizdomās turēto.

Izmeklēšanā bija atklājies, ka Itālijas galvaspilsētā pastāvējušas ciešas attiecības starp noziedzniekiem, politiķiem un uzņēmējiem. Grupējums caur sashēmotiem iepirkumiem piesavinājās miljoniem eiro, kas bija paredzēti Romas pilsētas infrastruktūras projektiem, sabiedrisko pakalpojumu nodrošināšanai un bēgļu uzņemšanai.

Medijiem noplūdinātajos telefonsarunu ierakstos M. Karminati labā roka Salvatore Buci sarunbiedram atklāja, ka piesavināties naudu, kas paredzēta patvēruma meklētāju ēdināšanai un izmitināšanai, ir daudz izdevīgāk par narkotirdzniecību.

Prokurori uzskata, ka bandīti Romas pašvaldības varas gaiteņos iefiltrējās 2008. gadā pēc tam, kad par metropoles mēru bija ievēlēts centriski labējais politiķis Džanni Alemano, pret kuru notiek izmeklēšana par iespējamu kukuļņemšanu, tomēr viņš pagaidām nesēž uz apsūdzēto sola. Likumsargi uzsver - Mafia Capitale varas struktūra līdzinājās mafijai, tomēr tā atšķīrās no tradicionālās itāļu mafijas, kuras pamatbizness ir narkotikas un izspiešana, raksta Reuters.

57 gadus vecais M. Karminati, kuru kriminālajās aprindās godā par Romas pēdējo karali, savulaik darbojās neofašistiskā ekstrēmistu grupējumā Nuclei Armati Rivoluzionari, kas bija iesaistīts Boloņas dzelzceļa stacijas spridzināšanā 1980. gadā, kurā gāja bojā 85 cilvēki. M. Karminati zaudēja vienu aci apšaudē ar policistiem astoņdesmito gadu sākumā.

Prāvu šodien atklās Romas Tiesu pilī, bet turpmāk tiesas sēdes, kuras paredzēts rīkot četras dienas nedēļā līdz pat nākamā gada jūlijam, norisināsies Rebibijas cietumā, kur savulaik sodu izcietis pret pāvestu Jāni Pāvilu II atentāta mēģinājumu izdarījušais turku labējais radikālis Mehmets Ali Agdža. Uz apsūdzēto sola kopā ar Mafia Capitale vadoni M. Karminati sēdīsies vēl 45 personas.

Korumpēta pamatos

Korupcijas apkarotāji uzskata, ka arī pēc Mafia Capitale sagraušanas korupcijas problēma Romā nav kļuvusi mazāk aktuāla.

«Roma diemžēl ir korumpēta pašos pamatos,» savos vērtējumos skarbs ir Itālijā pazīstamais prokurors Alfonso Sabella, kurš iepriekš apkaroja bēdīgi slaveno Sicīlijas mafiju, bet pēc Mafia Capitale skandāla tika norīkots darbā Romā. «Būtu gatavs likt galvu ķīlā un apgalvot, ka pašlaik pilsētas domē nesaimnieko mafija. To pašu es nevaru teikt par korupciju. Iespējams, tieši šajā brīdī kāds kādam Romas municipalitātē maksā kukuli.»

Itālijas Nacionālās pretkorupcijas pārvaldes priekšnieks Rafaēle Kantone pagājušajā nedēļā paziņoja, ka Romas mērijas vadība nav spējīga iznīdēt pilsētu aplipinājušo organizētās noziedzības un korupcijas «vīrusu». «Milāna ir kļuvusi par valsts morālo galvaspilsētu, bet Roma ir apliecinājusi, ka tai nav nepieciešamās antivielas [lai cīnītos ar korupciju],» sacīja R. Kantone.

To savā ziņā apliecina arī līdzšinējā Romas mēra Ignacio Marīno demisija oktobra sākumā. Centriski kreisais politiķis, kurš atradās amatā no 2013. gada, bija spiests aiziet, jo politiskie pretinieki atklāja, ka viņš nav uzrādījis patiesos tēriņus par maltītēm, lai gan summas bija samērā nelielas.

Komentētāji domā, ka tas bijis tikai iegansts, bet patiesais I. Marīno gāšanas iemesls bija viņa centieni mainīt lietu kārtību Romas mērijā, kur nereti lēmumu pieņemšanā galveno lomu spēlē korporatīvās saites, nevis sabiedriskais labums. «Marīno uzmina uz kājas daudziem, kuri nevēlas zaudēt savas privilēģijas,» uzskata bijušais prokurors Džankarlo Kazelli.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Bagāts, mītisks un nesodāms? II daļa

Izveidojis vispopulārāko sociālo tīklu Krievijā, kura novērtējums 2014. gadā svārstījās diapazonā viens līdz trīs miljardi dolāru, Pāvels Durovs izjuta milzīgu spiedienu no miljardieru, vals...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?